Operacje plastyczne w Polsce – najpopularniejsze zabiegi

Wzrost popularności chirurgii plastycznej to zasługa mass-mediów i postępu technologicznego. Te pierwsze uzmysłowiły ludziom jak powszechne jest poprawianie swojego wyglądu za pomocą skalpela, a drugie – spowodował, że operacje stały się bezpieczniejszymi. Wstępne spekulacje i mity dotyczące szkodliwości operacji plastycznej ostatecznie upadły w 1992 roku. To wtedy przeprowadzone badania potwierdziły, że wszczepienie implantów piersi nie zwiększa podatności na nowotwory złośliwe czy zapalenie tkanki łącznej.[1]

W efekcie świat jeszcze bardziej otworzył się na te zabiegi, wykonując łącznie setki tysięcy operacji rocznie. Wśród najpopularniejszych wymienia się: powiększanie biustu i liposukcję, a także korekty kształtu nosa i szereg zabiegów z pogranicza medycyny estetycznej.

Dlaczego decydujemy się na operacje plastyczne?

Na operacje plastyczne najczęściej decydują się mieszkanki Europy i USA. Według statystyk i danych demograficznych – dotyczy to kobiet około trzydziestego roku życia, które posiadają dzieci i są w stałych związkach. Tak prosta charakterystyka pozwala zrozumieć główne argumenty grupy docelowej, która w gabinetach pojawia się najchętniej.

Po pierwsze – operacje plastyczne wpływają na naszą samoocenę, ułatwiając budowanie stałych relacji i związków[2]. Rosnąca pewność siebie wpływa nie tylko na naszą jakość życia, ale również na jakość życia naszych najbliższych. Wśród klientów korzystających z zabiegów są więc osoby, które swoją decyzję determinują bardzo konkretnymi potrzebami – głównie estetycznymi czy psychologicznymi. Pacjentom chodzi głównie o poprawę stanu zdrowia i jakości własnego życia, a także o podwyższenie samooceny i rozwiązanie wewnętrznych konfliktów. Wśród prowodyrów pojawia się także chęć szybszego awansu zawodowego, nawiązywanie bądź polepszenie relacji z mężczyznami, jak również wzrost satysfakcji seksualnej[3].

Po drugie – poprawa jakości życia pod względem ekonomicznym (w ujęciu ogólnym) spowodowała, że operacje przestały być kosztownym wydatkiem, zarezerwowanym dla tylko nielicznych. Mówiąc wprost – korzystać z nich może każdy, a nie tylko wąska, zamożna grupa.

Po trzecie – ogólna, społeczna akceptacja wobec operacji plastycznych, a także wzrost świadomości o ich przebiegu, otwiera furtkę dla tych, którzy dotychczas bali się słów krytyki ze strony najbliższych. Dziś operacje są nieodzownym elementem każdego społeczeństwa, a niegdyś kontrowersyjne zabiegi stały się popularnymi i akceptowalnymi.

 

Operacja powiększania biustu

Na liście najpopularniejszych zabiegów bez wątpienia znajduje się operacja powiększania biustu. Według wstępnych spekulacji i statystyk – ponad 67% Polek wymienia decyzję o operacji na liście najważniejszych wydarzeń w życiu – razem z narodzinami dziecka czy zamążpójściem.

Operacja powiększania biustu jest zabiegiem inwazyjnym, ale dzięki badaniom i certyfikowanym implantom – bezpiecznym. Zanim podejmiemy się operacji, na barkach pacjenta spoczywa obowiązek zrobienia licznych badań – poczynając od wyników z laboratorium diagnostycznego, poprzez USG piersi. Dopiero na tej podstawie podejmowana jest decyzja o słuszności przeprowadzenia zabiegu. Sam sposób umieszczenia implantów może odbyć się w trojaki sposób:

 

  • Wzdłuż fałdu piersiowego. Blizna wynosi wtedy około 5cm i znajduje się tuż pod piersią
  • Wokół brodawki
  • Poprzez nacięcie znajdujące się pod pachą

 

W Polsce (jak i na świecie) zdecydowanie najczęściej wybierana jest pierwsza forma, stanowiąc za najbardziej estetyczną i bezpieczną w przypadku przyszłych matek.

Liposukcja, czyli tzw. odsysanie tłuszczu

Presja społeczeństwa oraz trendy związane ze zdrowym trybem życia przyczyniły się do rosnącej popularności tzw. liposukcji. To ona pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, rzeźbiąc i modelując naszą sylwetkę.

Zabieg polega na zaznaczeniu miejsc problematycznych, a następnie na stworzeniu kilku, niewielkich nacięć (np. w fałdzie skóry), przez które zostaje wprowadzona rurka, przypominająca igłę. Następnie, po podłączeniu do urządzenia odsysającego, działa podobnie jak klasyczny odkurzacz, pozbywając się z danych miejsc nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ostateczny efekt zauważmy po kilku dniach.

Liposukcja (na którą pacjenci mówią często: odsysanie tłuszczu) jeśli wykonywana jest pod czujmy okiem anestezjologa i chirurga, jest bezpieczna i niezwykle skuteczna. Dlatego też przed zabiegiem należy wykonać zlecone badania, diagnozujące stan zdrowia – morfologię, jonogram, kreatyninę, próby wątrobowe itd.

Wychodząc naprzeciw stereotypom, warto zaznaczyć, że liposukcja jest niezwykle popularnym zabiegiem zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.  Co ciekawe, wiele pacjentów po operacji wprowadza restrykcyjną dietę i prowadzi aktywny tryb życia, traktując zabieg jako czynnik zapłonowy do zmiany swoich dotychczasowych nawyków.

 

 

Bibliografia

[1]Strom, S.S., Baldwin, B.J., Sigurdson, A.J., Schusterman, M.A. (1997). Cosmetic saline breast implants: a survey of satisfaction breast-feeding experience, cancer screening, and health. Plastic and Reconstructive Surgery, 100, 1553-1557.

[2] Crerand, C.E., Infield, A.L., Sarwer, D.B. (2007). Psychological considerations in cosmetic breast augmentation. Plastic Surgical Nursing, 27(3), 146-154.

[3] Anderson, R.C., Cunningham, B., Tafesse, E., Lenderking, W.R. (2006). Validation of the breast evaluation questionnaire for use with breast surgery patients. Plastic and Reconstructive Surgery, 118, 597-602.