Wodniak jądra – częsty problem u mężczyzny

Wodniak jądra – bardzo częsty problem u mężczyzn

 

Z wodniakiem jądra do czynienia mogą mieć zarówno mali chłopcy, jak i dorośli mężczyźni. Sęk w tym, że o ile w przypadku dzieci czy nawet nastolatków schorzenie to będzie niegroźne, o tyle już w przypadku dorosłych, może nieść za sobą poważne konsekwencje. Dlatego też, warto wiedzieć, po czym rozpoznamy wodniaka jądra oraz jakie kroki należy przedsięwziąć, aby skutecznie pozbyć się tej dolegliwości. Musimy mieć bowiem świadomość, że nieleczony wodniak jądra, może prowadzić do bardzo poważnych powikłań – w skrajnych przypadkach nawet do powstania nowotworu. Między innymi dlatego jak najwcześniejsze rozpoznanie wodniaka jest tak istotne. Sprawdźmy zatem, jakie są dokładnie objawy powstania wodniaka jądra oraz jakie środki należy podjąć, aby skutecznie uporać się z tym schorzeniem.

Czym dokładnie jest wodniak jądra?

 

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia przyczyn wodniaka jądra oraz metod jego leczenia, spróbujmy wyjaśnić, na czym dokładnie polega to schorzenie czyli innymi słowy – czym jest wodniak jądra. Jeśli mielibyśmy sformułować najprostszą, a zarazem najbardziej trafną definicję tego, czym dokładnie jest wodniak jądra, to można byłoby ją zawrzeć w jednym zdaniu: wodniak jądra to nagromadzenie zbyt dużej ilości płynu w osłonkach jądra (lub jąder). Musimy jednak zaznaczyć, że najczęściej płyn gromadzi się po jednej stronie i jest to z reguły strona prawa. Zdecydowanie rzadziej dochodzi do sytuacji, w której wodniak jądra obejmuje obie strony. Warto też podkreślić, że występują dwa rodzaje wodniaka. Pierwszym z nich jest wodniak jądra wrodzony.  Z problemem tym zmaga się około 6% noworodków. Ten rodzaj wodniaka z kolei dzieli się na dwie grupy: objawowy oraz bezobjawowy, z czego zdecydowanie bardziej popularnym jest wodniak jądra objawowy. Wodniak jądra wrodzony, nie dotyka dorosłych mężczyzn. Drugim rodzajem wodniaka jądra jest ten, który określamy mianem nabytego. To schorzenie dotyczy przede wszystkim nastolatków oraz dorosłych mężczyzn.

Przyczyny powstawania wodniaka jądra

 

Jeśli chodzi o to, w jaki sposób najprościej rozpoznać nieprawidłowość, którą jest wodniak jądra, to jest nią z całą pewnością powiększenie się worka (lub worków) mosznowych. Musimy jednak być świadomi tego, że skóra wokół worka mosznowego pozostaje bez większych zmian. Nie występują zaczerwienienia, nie pojawiają się żadne rany. Pacjent, u którego pojawiają się pierwsze objawy wodniaka, nie ma też najmniejszych problemów z oddawaniem moczu. Nie odczuwa się też bólu związanego z powiększeniem się worka mosznowego. Niemniej jednak, prędzej czy później, zmiany są widoczne. Wówczas, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

 

Jakie są zatem przyczyny powstawania wodniaka jądra? Wyróżniamy kilka, które są zdecydowanie najczęstszymi. Należą do nich przede wszystkim zapalenie jądra (lub nadjądrza) oraz różnego rodzaju urazy jąder. Przyczyną powstawania wodniaka jądra nabytego, mogą być też powikłania po operacyjne – np. po operacji przepukliny pachwinowej lub żylaków powrózka nasiennego. Bardzo często wodniak jądra pojawia się kiedy w naszym organizmie rozwija się nowotwór jąder. W dużej mierze właśnie z tego względu, nie należy lekceważyć jakichkolwiek objawów wodniaka jądra. Im szybciej podejmiemy kroki mające na celu pozbycie się tej dolegliwości, tym większa szansa na całkowite jej wyleczenie.

 

Leczenie wodniaka jądra – na czym polega?

 

W przypadku schorzenia jakim jest wodniak jądra, w zasadzie nie ma innej możliwości leczenia, aniżeli leczenie operacyjne. Jedynie w przypadku niemowląt jak i bardzo małych dzieci, schorzenie to może ustąpić samoistnie. Zabieg usunięcia wodniaka jądra jest prosty i niezwykle często wykonywany. Nie ma też bezpośredniego ryzyka, jeśli chodzi o zagrożenie naszego zdrowia czy życia w trakcie takiego zabiegu. Jeśli jednak, z jakiegoś powodu pacjent odmówi przeprowadzenia takiego zabiegu, stosuje się punkcję. Są to jednak bardzo nieliczne sytuacje. Warto też wspomnieć, że punkcja nie zawsze jest skuteczna, a poza tym – w odróżnieniu od zabiegu chirurgicznego – istnieje znacznie większe ryzyko występowania powikłań. Sama jej skuteczność także nie jest tak wysoka, jak ma to miejsce w przypadku operacyjnego usunięcia wodniaka.