Cewnik Foleya – do czego służy?

Cewnik Foleya jest to produkt często wykorzystywany w urologii. Jego przeznaczeniem jest opróżnianie pęcherza moczowego. W jego budowie charakterystyczny jest balon, którego zadaniem jest zapobieganie wypadnięcia cewnika z pęcherza. Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo podstawowych informacji. 

Cewnik foleya – jakie jest jego przeznaczenie? 

Cewnik Foleya jest podstawowym produktem, jeśli chodzi o udrożnienie cewki moczowej, które trzeba wykonać w związku z zatrzymaniem moczu. Zjawisko to dotyczące pęcherza moczowego polega na tym, że pęcherz nie może zostać opróżniony w sposób samodzielny. Cewnikowanie pęcherza moczowego częściej dotyczy mężczyzn oraz ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Związane jest ze starzeniem się organizmu oraz gruczołu krokowego. Założenie cewnika potrzebne jest kiedy występuje przewlekłe cewnikowanie pęcherza moczowego.

Do płukania cewnika używa się trójdrożnego Foleya. Ułatwia on usuwanie skrzepów krwi, które zapychają moczowód w trakcie krwiomoczu, to pozwala na odpływ uryny. Cewnik urologiczny stosowany jest przy mechanicznej produkcji porodu, jego zadaniem jest przyspieszenie dojrzewanie szyjki macicy.

Częstotliwość wymiany cewnika?

Wiele osób może zastanawiać się, jak często wymieniać cewnik. Cewnik do odprowadzania moczu wymienia się  w zależności od tego, jak nakazuje producent. Jego trwałość zależy od tego, z jakiego materiału został wykonany. Ogólna zasada mówi, że cewniki wymienia się nie rzadziej niż 14 dni, natomiast cewniki silikonowe można stosować przez maksymalnie 30 dni. Można się spotkać, z tym że wymiana cewnika gwarantowana jest przez producentów nawet do 60 dni, jednak istnieje teza, która mówi, że wymiana powinna odbywać się co 30 dni. Jest to związane z tym, że dłuższy okres może doprowadzić do infekcji. Cewniki urologiczne mogą posiadać dodatkową powłokę z jonami srebra. Takie srebro ma za zadanie spowolnić rozwój biofilmu na tym cewniku.

Biofilm znajduje się na ściankach drenu oraz zbudowany jest ze złuszczających się komórek nabłonka, czyli śluzu oraz bakterii. Powstawanie biofilmu jest procesem zupełnie naturalnym, który skraca żywotność cewnika, grozi to zatkaniem światła drenu, a nawet zakażeniem.

Jeżeli wydłużony zostanie czas interwału wymiany cewnika, wbrew zaleceniom od producenta może dojść do zakażenia układu moczowego. Dodatkowo w skrajnych przypadkach może to doprowadzić do tego, że sklejona zostanie cewka z drenem. Wtedy wymiana cewnika może być wyjątkowo bolesna. Jednak w praktyce bardzo często się zdarza, że cewniki są wymieniane przed upływem ważności.

Cewniki foleya – jak zapobiegać infekcjom?

Stosowanie cewnika nie zobowiązuje do stosowania antybiotykoterapii profilaktycznej. Bakterie, które są obecne w moczu, kiedy nie ma gorączki czy dolegliwości bólowych nie zobowiązują do stosowania antybiotyków. Żeby zapobiegać rozwojowi zakażenia, potrzebna jest odpowiednia higiena osobista oraz wymiana cewnika na czas.  Bakteriurii nie może nikt lekceważyć, gdyż potrzebne jest wnikliwe obserwowanie rozwoju objawów u pacjenta. Takie zakażenia układu moczowego mogą być głównie niebezpieczne przede wszystkim dla osób starszych.

Pielęgnowanie cewnika foleya

Osoby, które muszą nosić cewnik foleya muszą wyjątkowo zwracać uwagę na higienę osobistą, włączając w to dezynfekcję cewki moczowej. Ten wyrób medyczny nie należy czyścić alkoholem, ponieważ działa drażniąco na błony śluzowe. Osoby, które posiadają cewnik, muszą sporo pić, gdyż to zapobiega zatkaniu się cewnika. Kroplówki są dobrym rozwiązaniem w przypadku drożności cewników pęcherzowych u pacjentów, gdzie trudno przyjmować płyny drogą pokarmową. Wtedy worek musi być wymieniony co 2 bądź 3 dni.

Czym różni się cewnikowanie kobiet i mężczyzn?

Cewnikowanie mężczyzn jest o wiele trudniejsze niż w przypadku kobiet. Jest to związane z tym, że cewka moczowa u panów ma 18 centymetrów długości, a żeńska tylko 5 centymetrów. Poza tym męska cewka przechodzi obok gruczołu krokowego, gdzie może być utrudniony zabieg cewnikowania. Dlatego istotne jest nawilżanie cewki moczowej, przy pomocy żelu. Taki poślizg z pewnością zmniejszy dyskomfort, z jakim zmaga się pacjent. Dodatkowo minimalizuje to uszkodzenie cewki moczowej. Żele do cewnikowania posiadają substancję znieczulającą oraz antybakteryjną. Na cewkę moczową należy uważać, ponieważ jej zwężenie może utrudniać cewnikowanie. Mężczyźni w szczególności mają utrudnioną aktywność seksualną w momencie założenia cewnika.

Zabieg cewnikowania – na czym polega?

Żeby założyć cewnik, trzeba poddać się zabiegowi inwazyjnemu. Na początku pielęgniarka zaczyna od zdezynfekowania ujścia cewki moczowej przy pomocy specjalnego płynu. Płyn ten nie zawiera alkoholu, więc nie podrażnia intymnych miejsc. Kolejno przygotowywane są żele i znieczulenie, które minimalizuje ryzyko powikłań. Żel znieczulający z pewnością pomoże każdemu. Dzięki cewnikowi oddawanie moczu jest łatwiejsze dla pacjenta. Cewnik w układzie moczowym jest dobrym rozwiązaniem na nietrzymanie moczu. Pozwoli on oddawać mocz bez większych problemów. W założeniu cewnika otrzymamy pomoc.