Jak wygląda grzybica paznokci?

Zaskakująco duża liczba osób cierpi na grzybicę paznokci. Ta dolegliwość potrafi być prawdziwą uciążliwością jeżeli nie wykryjemy jej na odpowiednim etapie oraz nie będziemy stosować zaradczych metod żeby się od niej ustrzec. Jak wygląda grzybica paznokci i jak ją leczyć?

Od czego bierze się grzybica paznokcia?

Grzybica paznokci stanowi przeważający procent problemów zdrowotnych dotykających rejonu stóp. Niemal połowa społeczeństwa się z nią boryka lub była dotknięta ostatnimi czasy. Schorzenie może pojawić się w każdym wieku.

Problem zdrowotny pochodzi od jednego z kilkunastu rodzajów grzybów, którymi może być zaatakowana płytka paznokciowa. Najczęściej odpowiedzialne za to są dermatofity, które również atakują skórę oraz włosy.

Bardzo ważne jest pamiętać, że występuje też grzybica paznokci rąk. W przypadku grzybicy paznokci rąk równie ważna jest szybka reakcja farmakologiczna.

Grzybica jako schorzenie zakaźne może się przenosić zarówno na inne miejsca (np. z rąk na stopy) jak i inne osoby, które będą miały bezpośrednią styczność z nią poprzez użycie tego samego ręcznika, kontakt z zakażonym podłożem itp.

Predyspozycje do schorzenia

Grzybica paznokci u rąk oraz stóp występuje u osób, które mają pewne predyspozycje do łatwiejszego złapania schorzenia.

Grzybica paznokci stóp pojawia częściej u osób starszych. Wraz z wiekiem pogarsza się stan paznokci u stóp, które się osłabiają i są bardziej podatne na zachodzące w nich zmiany. Badania wykazały, że również więcej mężczyzn zmaga się z grzybicą stóp.

Grzyby oraz drożdżaki doskonale rozwijają się we wszelkich środowiskach wilgotnych. W przypadku tendencji do pocenia musimy szczególnie dbać o higienę. Możliwość zachorowania jest tym większa im częściej przegrzewamy stopy, zarówno jeżeli chodzi o wysokie temperatury na zewnątrz jak i niewłaściwie dobrane skarpetki lub buty, które uniemożliwiają skórze oddychać.

Niekiedy do schorzenia może przyczynić się niewłaściwa dieta, zaburzenia hormonalne, cukrzyca lub stosowanie pewnej części leków.

Każda zmiana dermatologiczna lub źle zaopiekowana rana jest potencjalnym ogniskiem zapalnym, w którym rozwiną się bakterie i grzyby.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

To jak wygląda grzybica paznokci w dużej mierze będzie zależało od tego na jaki rodzaj schorzenia zachorujemy. Niemniej jednak występują pewne ogólne oznaki.

  • nienaturalna barwa płytki, która utrzymuje się dłuższy czas (pojawiają się takie barwy jak biały, żółty, brązowy, zielony lub mleczny)
  • pogrubienia oraz zmiany kształtu powierzchni
  • łamliwość paznokci oraz kruchość
  • nieprzyjemny zapach w okolicach paznokci
  • utrata połysku
  • dolegliwości bólowe w obrębie paznokci
  • w przypadku zapalenia grzybami drożdżopodobnymi również opuchlizna

W sytuacjach wystąpienia powyższych symptomów warto jest zainteresować się bliżej swoim zdrowiem i udać się do lekarza, który po dokładnym przeglądzie będzie w stanie wskazać, które rodzaje grzybicy paznokci nas dotyczą i doradzić jak je leczyć.

Grzybica paznokciowa rozpoczyna się od osłabienia płytki paznokciowej. Bardzo często pojawiają się złapania, które uszkadzają płytkę paznokcia, zmiany kolorystyczne, a nawet oddzielenie płytki paznokciowej od łożyska.

Jak nie dopuścić do rozwoju grzybicy?

Najważniejszą zasadą by ustrzec się przed grzybicą paznokci jest właściwe dbanie o higienę. Szczególnie w przypadku stóp, które przy codziennym funkcjonowaniu są częściej narażone na intensywne pocenie się bez dostępu do powietrza. Higiena rozumiana jest jako nie tylko dokładne mycie ciała, ale również doglądanie jakości samych paznokci oraz ich czystości.

Po kąpieli warto jest dokładnie wysuszyć stopę, a już na pewno nie wkładać mokrej do skarpetki bądź ocieplanych butów.

Kolejną kwestią jest zachowywanie zasad higieny w publicznych przestrzeniach takich jak baseny oraz prysznice i wanny, do których maja dostęp osoby również poza nami. W takich miejscach zawsze powinno się mieć ochronę na stopie w postaci butów, które łatwo potem przemyć.

W przypadku korzystania z salonów kosmetycznych należy wybierać jedynie te miejsca, które bardzo dbają o higienę pracy i stosują dobrej jakości produkty. Powinno się unikać noszonych przez innych butów, które mogą być siedliskiem już rozwiniętych grzybów.

Leczenie grzybicy paznokci

W przypadku kiedy zaczną się u nas rozwijać dolegliwości należy oddać się jak najszybszemu leczeniu grzybicy paznokci. Leczenie powierzchownych zakażeń grzybiczych nie jest tak uciążliwe, jeżeli jednak doprowadzimy do rozwinięcia się grzybicy to powrót do zdrowia będzie długim procesem.

Łagodniejsze odmiany grzybicy leczy się poprzez leczenie miejscowe wykorzystując w tym celu specjalnie opracowane dermatologicznie lakiery, które kładzie się na płytkę paznokcia. Przy zaawansowanym schorzeniu lub braku rezultatów należy wprowadzić leczenie doustne farmakologiczne. Niekiedy lekarze mogą zalecić obie metody równocześnie.

Proces leczenia jesteśmy w stanie sami wesprzeć poprzez stosowanie np. olejków herbacianych oraz szczególny wgląd na zachowywanie higieny.

Pamiętajmy żeby nie doprowadzać do zaawansowanej grzybicy paznokci. To nie jest tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Nieleczona grzybica stóp lub rąk może mieć poważne konsekwencje.