Małoinwazyjne operacje kręgosłupa – czy są bezpieczne?

Klasyczne operacje kręgosłupa wykonywane metodą otwartą wykorzystują długie nacięcia na plecach pacjenta. Podczas zabiegu mięśnie przykręgosłupowe są odsuwane, część tkanek musi jednak zostać usunięta, żeby uzyskać dostęp do patologii. Wiąże się to z dużą utratą krwi i zwiększonym ryzykiem infekcji.

Metody małoinwazyjne nie wymagają dużych nacięć, minimalizują obrażenia tkanek miękkich, znacząco zmniejszają utratę krwi, więc mniejsze jest narażenie pacjenta na ryzyko infekcji.

W szpitalu Carolina operacje kręgosłupa metodą małoinwazyjną wykonywane są z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego lub endoskopu. Podczas zabiegu z użyciem mikroskopu lekarz przez niewielkie nacięcie wprowadza mikronarzędzia chirurgiczne, oświetla i powiększa pole operacyjne. Podczas zabiegu endoskopowego, przez nacięcie wprowadzana jest kamera, a neurochirurg ogląda obraz patologii na ekranie monitora. Po zabiegu wykonanym metodą małoinwazyjną pozostają minimalne blizny pooperacyjne.

Kiedy wykonać małoinwazyjna operacje kręgosłupa?

Operacje klasyczne i operacje małoinwazyjne kręgosłupa mają ten sam cel, obie metody są skuteczne. Metoda operacyjna musi być adekwatna do patologii i stanu pacjenta. W niektórych przypadkach mogą być przeciwwskazania do wykonania operacji klasycznej lub zakresu metody małoinwazyjnej.

O wyborze techniki operacyjnej decyduje lekarz, który wybiera metodę najlepiej rozwiązującą problem pacjenta. Każdorazowy wybór wymaga kwalifikacji indywidualnej, oceny stanu klinicznego i analizy badań obrazowych kręgosłupa. Operacje małoinwazyjne kręgosłupa umożliwiają naprawę przepuklin krążka międzykręgowego, usunięcie ciasnoty kanału kręgowego, kręgozmyku, usunięcie guzów, torbieli i innych zabiegów przy znacząco zminimalizowanym ryzyku infekcji.

Metody endoskopowe umożliwiają usunięcie patologii kręgosłupa trudnodostępnych dla otwartej metody operacyjnej. Metody małoinwazyjne są szeroko stosowane zwłaszcza u osób, które z racji przebytych schorzeń czy wieku nie mogą mieć przeprowadzonej klasycznej operacji kręgosłupa. Po zabiegu wykonanym przez małe nacięcia na skórze zakładany jest jeden lub dwa szwy i mały opatrunek. Każda operacja wiąże się z ryzykiem, jednak w przypadku metod małoinwazyjnych ryzyko infekcji jest mniejsze, blizny pooperacyjne są minimalne.

Jakie korzyści wynikają z operacji małoinwazyjnej?

Małoinwazyjne operacje kręgosłupa są stosowane jako alternatywa dla tradycyjnych, bardziej inwazyjnych procedur chirurgicznych. Podstawowe korzyści to zminimalizowanie obrażeń tkanek miękkich, zmniejszenie rozmiaru nacięcia, zminimalizowanie utraty krwi, zmniejszenie ryzyka infekcji, skrócenie czasu rekonwalescencji i zminimalizowanie ryzyka powikłań po zabiegu.

Procedury małoinwazyjne są uważane za bezpieczne, bo mniejsze jest ryzyko powikłań związanych z wystąpieniem krwawienia, uszkodzeniem nerwów, infekcją i reakcją na znieczulenie w porównaniu z procedurami bardziej inwazyjnymi. Chirurgia małoinwazyjna wiąże się z mniejszymi nacięciami i mniejszą ingerencją w mięśnie przykręgosłupowe więc ból pooperacyjny jest mniejszy. Pobyt w szpitalu i czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż w przypadku operacji klasycznej.

Korzyści dla pacjenta z zastosowania metod małoinwazyjnych, powodują, że chirurdzy w szpitalu Carolina wybierają metody małoinwazyjne, zamiast operacji klasycznej w każdym kwalifikującym się do tego typu zabiegu przypadku. Większość pacjentów po zabiegu opuszcza szpital już następnego dnia.