Wlewy z witaminy C – po co je stosować

 

Wlewy z witaminy C – coraz bardziej popularne

Pojawia się coraz więcej teorii, które zakładają, że wlewy z witaminy C, podawane dożylnie, są w stanie zniwelować a także wyleczyć nowotwór. Teoria ta, powstała w 2014 roku, po opublikowaniu przez Amerykanów wyników badań naukowych na łamach czasopisma „Science Translational Medicine”.Badania te wykazały bardzo dużą skuteczność, jeśli chodzi o leczenie nowotworów za pomocą dożylnych wlewów witaminy C. Jednakże tak, jak ma to miejsce w przypadku każdej teorii, tak i w tym przypadku, nie brakuje jej przeciwników. Część lekarzy, cały czas alarmuje i przestrzega przed poddawaniem się tego rodzaju terapii, twierdząc, że może ona wywołać więcej szkody, niż pożytku. Nie zmienia to jednak faktu, że terapia polegająca na wykonywaniu dożylnych wlewów witaminy C, zyskuje coraz więcej zwolenników – i co najważniejsze – przynosi ona efekty. Nadal nie jest ona jednak w stu procentach uznana jako lek leczący raka. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że dożylne przyjmowanie witaminy C, może nieść ze sobą korzyści dla naszego zdrowia. 

Witamina C – suplement diety, a nie lek

Zanim jednak zaczniemy mówić o korzystnym wpływie wlewów z witaminy C na nasze zdrowie, musimy ustalić jeden fakt. Otóż witamina C, nie jest traktowana jako pełnoprawny lek, a jedynie jako suplement diety. Jest dostępna w każdej aptece bez recepty, a jej dawkowanie bardzo jasno określone jest w każdej ulotce, która dołączona jest do opakowania. Mówimy tutaj jednak o witaminie C w tabletkach czy też pastylkach, a nie tej, która podawana jest dożylnie. Rożnica jest zasadnicza. Witamina C sprzedawana w tabletkach, ta, którą można kupić w każdej aptece bez recepty to kwas askorbinowy. Substancja, którą podaje się dożylnie, to askorbinian sodu. Według badań, które swego czasu przeprowadził dr Robert Cathart, uznawany za eksperta, jeśli chodzi o leczenie witaminą C, nie odnotował on w swojej praktyce praktycznie żadnych skutków ubocznych takiej terapii. Jedynym efektem, który mógłby zostać uznany za niepożądany, była biegunka, która pojawiła się u naprawdę niewielkiego procentu pacjentów, którzy poddali się takiej terapii. Istotą skutecznego leczenia za pomocą witaminy C według Catharta, jest dopasowanie optymalnych jej dawek dla każdego pacjenta. W przypadku leczenia kwasem askorbinowym przeziębienia, Cathart przyjął, że najbardziej optymalną dawką będzie 30-60g/dobę przyjmowane w dawkach nie większych niż 10 razy na dobę. Udowodniono także, że przyjmowanie większych dawek witaminy C, nie spowoduje praktycznie żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia i życia, aniżeli miałoby to miejsce w przypadku stosowania innych leków. 

Na jakie schorzenia pomaga witamina C?

Skoro wiemy już, że jest możliwa terapia za pomocą dożylnie podawanej witaminie C, przyjrzyjmy się teraz dokładniej temu, w jakich sytuacjach, wykazuje ona największą skuteczność. Oczywiście, jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki badań z 2014 roku, które zostały opublikowane na łamach „Science Translational Magazine”, należy podkreślić skuteczność witaminy C, jeśli chodzi o leczenie wszelkiego rodzaju nowotworów oraz przeciwdziałanie ich występowaniu. Stwierdzono także, że dożylnie podawana witamina C, zdecydowanie zmniejsza występowanie chorób krążenia, jak również może się ona okazać skuteczna jeśli chodzi o leczenie zaćmy. Znacząco wpływa ona też na poziom „dobrego” i „złego” cholesterolu w naszym organizmie. Ten pierwszy – podwyższa do bezpiecznego poziomu, natomiast w przypadku tego drugiego – obniża go. Terapia zakładająca dożylne podawanie witaminy C, zapobiega także powstawaniu chorób serca. Jest także skuteczna, jeśli chodzi o lek na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, co w dalszej perspektywie może przekładać się na zmniejszenie ryzyka występowania guzów mózgu. Musimy jednak pamiętać o tym, że tak, jak ma to miejsce w przypadku każdej terapii, tak i w przypadku terapii dożylnie podawaną witaminą C, powinniśmy być w stałym kontakcie z naszym lekarzem prowadzącym. Tylko w taki sposób, jesteśmy w stanie uniknąć nieprzyjemnych powikłań związanych z niewłaściwym przyjmowaniem witaminy C dożylnie.