Najnowsze metody antykoncepcji

Najnowsze metody antykoncepcji

 

Kiedy mówimy o najnowszych metodach antykoncepcji, musimy zacząć od tego, że dzielą się one na cztery podstawowe grupy. Wyróżniamy zatem metody antykoncepcji określane jako naturalne, mechaniczne, chemiczne oraz hormonalne. To, która z nich jest najskuteczniejsza, należy zostawić w kwestii indywidualnej oceny. Kobiety bowiem mogą różnie reagować na taką czy inną metodę. Wiele zależy tutaj przede wszystkim od tego, jak dokładnie działa nasza gospodarka hormonalna. Nierzadko też, sam styl życia, przebyte choroby czy leki, które zażywamy mogą mieć znaczący wpływ na to, która z metod będzie dla nas najlepsza i co za tym idzie – najskuteczniejsza. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego, na który rodzaj metody oraz na jaką konkretnie formę antykoncepcji się zdecydujemy, zawsze powinnyśmy ten wybór skonsultować z naszym lekarzem ginekologiem.

 

Metody naturalne – co musisz o nich wiedzieć?

 

Zanim przejdziemy do omówienia bardziej nowoczesnych metod antykoncepcji, należy zatrzymać się i omówić zdecydowanie najstarszą z metod zapobiegania ciąży a mianowicie – metodę naturalną. Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego jej omówienia, musimy zaznaczyć jedno: sprawdza się ona (ale nie w 100%), tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy kobieta ma bardzo regularne cykle miesiączkowe. Prowadzenie tzw. „kalendarzyka” jest bardzo proste, ponieważ dzięki temu, jesteśmy w stanie bez najmniejszego problemu określić czas, w którym mamy dni płodne. Należy jednak zaznaczyć, że metoda ta nie jest w 100% skuteczna, a nawet – jest to zdecydowanie najmniej skuteczna metoda ze wszystkich, które obecnie są dostępne. Należy też zwrócić uwagę na to, że coraz mniej kobiet ma regularne cykle miesiączkowe. Wynika to z wielu czynników, takich jak chociażby: stres, nieregularne posiłki jedzone bardzo często w biegu, czy przyjmowane leki.

 

Chemiczne metody antykoncepcji

 

Kolejną z omawianych metod antykoncepcji, jest metoda chemiczna. Zakłada ona przyjmowanie różnego rodzaju preparatów, które działają plemnikobójczo. Dodatkowo, ich zażywanie powoduje znaczące zagęszczenie się śluzu, co utrudnia przedostanie się plemników do komórki jajowej. Należy też podkreślić, że jeśli mowa o metodach chemicznych, to są one bardzo proste, jeśli mowa o ich stosowaniu. Wyróżniamy tutaj m.in. globulki antykoncepcyjne, żele dopochwoe, czy kremy plemnikobójcze. O ile zastosowanie takich metod nie jest problemem, o tyle problematyczne mogą okazać się odczucia związane ze stosowaniem tych metod. Prawdą jest, że mogą one powodować pewien dyskomfort. Metody te są nieco bardziej skuteczne, niż chociażby wspomniany wcześniej „Kalendarzyk”, natomiast podobnie jak w poprzednim przypadku – nie mamy pewności, że metody te będą w 100% skuteczne.

 

Metody antykoncepcji określane jako mechaniczne

 

Mimo iż samo określenie tego rodzaju metod antykoncepcji może dla nas nie brzmieć znajomo, kiedy omówimy dokładnie jakie rodzaje antykoncepcji wchodzą w skład tej metody, okaże się, że to obecnie jedne z najpopularniejszych metod. Założeniem, które towarzyszy metodom antykoncepcji określanym jako mechaniczne, jest przede wszystkim zablokowanie dostępu plemników do pochwy, a co za tym idzie – także do komórek jajowych. Jak nietrudno się domyślić, najpopularniejszym rodzajem takiej metody są prezerwatywy. Ich znaczenie jest o tyle istotne, że chronią one nie tylko przed zajściem w ciążę, ale także przed różnego rodzaju chorobami, któe mogą być drogą płciową przenoszone (np. HIV). Nie oznacza to jednak, że do tej metody zaliczamy tylko i wyłącznie prezerwatywy. Swoistą nowością, jeśli chodzi o ten rodzaj antykoncepcji, są błony pochwowe jak również – kapturki naszyjkowe. Jeśli zależy nam na zwiększeniu skuteczności takich metod, warto jest stosować je w połączeniu z innymi – np. z żelami plemnikobójczymi czy tabletkami antykoncepcyjnymi.

Antykoncepcja hormonalna

 

Jeśli chodzi o najnowsze metody antykoncepcji, to antykoncepcja hormonalna jest zdecydowanie najlepiej rozwinięta w tym aspekcie. Musimy jednak podkreślić, że absolutnie żadnych środków związanych z tą metodą antykoncepcji nie możemy przyjmować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem ginekologiem. To on bowiem dopasuje odpowiednią dla naszego organizmu dawkę hormonu, który możemy przyjąć. Wykluczy też konkretne środki, które mogą potencjalnie stanowić zagrożenie dla naszego życia. Mamy też całkiem dużą różnorodność, jeśli chodzi o to, w jaki sposób możemy stosować antykoncepcję hormonalną. Obecnie dostępne są zarówno plastry antykoncepcyjne, implanty antykoncepcyjne jak również zastrzyki antykoncepcyjne. Do tych metod, zalicza się także „pigułka po” oraz klasyczne tabletki antykoncepcyjne.