USG żył, czyli sprawdź swój przepływ krwi
Usg żył i tętnic
Badanie ultrasonograficzne żył wykonywane jest za pomocą niewielkiej głowicy, która przykładana jest do ciała pacjenta, w celu zobrazowania fal ultradźwiękowych i rejestrujących echo fale, odbite od tkanek i narządów. Tym samym aparatura przekształca zarejestrowany sygnał na obraz graficzny, który jest następnie analizowany przez badającego. USG żył wykonywane jest najczęściej w obrębie tętnic i żył kończyn. Do bezpośrednich wskazań do badania zaliczyć możemy ból kończyn, miażdżyce, złe gojenie się ran po kończyny, marznięcie kończyn, drętwienie, parestezje i wszelkiego rodzaju stanu po urazie naczyń. W przypadku takich problemów z żyłami kończyn jak zakrzepica żył głębokich, obrzęki kończyn, obecność żylaków, uczucie drętwienia również wykonuje się USG żył.
Usg żył dopler
Wykorzystując technikę dopplerowską możemy skutecznie wykrywać drobne schorzenia żył i leczyć je w początkowej fazie stadium. Znacznie zwiększa to szanse na pomyślne wyleczenie. Efekt Dopplera wywoływany jest dzięki obecności specjalnej głowicy fali ultradźwiękowej, która przemierza ciało, a następnie odbija się od ośrodka, który jest w ruchu i powraca do głowicy. Wysoka częstotliwość fal ultradźwiękowych pozwala skutecznie ocenić przepływ krwi w żyłach i określić miejsca, w których krew płynie wolniej na skutek nie domykania się zastawek żylnych. Przystawka pozwala także zmierzyć przepływ krwi przez naczynia, które pozwala skutecznie ocenić przekrój i wydolność badanych żył i tętnic. To jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych.
Kiedy wykonywać usg żył
Dużym atutem badania jest możliwość wykonywania go wielokrotnie u pacjentów, niezależnie od wieku. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, nie wymaga znieczulenia. Udając się na badanie, lekarz prosi zazwyczaj pacjenta o udostępnienie dotychczasowych wyników badań, przedstawienie historii choroby i ułożenie się wygodne na leżance. Po odsłonięciu części ubioru lekarz nakłada żel i rozpoczyna badanie, przesuwając powoli głowicą po konkretnych miejscach. Po wstępnej fazie badania, rozpoczyna się faza dopplerowska, która oceni przepływ krwi. Wówczas mamy do czynienia z efektem dźwiękowym – przetworzony komputerowo szum krwi przepływającej przez naczynia. Dzięki obecności dźwięków, lekarz może skuteczniej ocenić stan tętnic.
Facebook Comments