Rodzaje wkładek – wkładki ortopedyczne termoplastyczne

Wkładki ortopedyczne termoplastyczne to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób borykających się z problemami stóp, kolan, bioder i kręgosłupa. Dzięki indywidualnemu dopasowaniu skutecznie zmniejszają obciążenia przenoszone na stopy i redukują zmęczenie nóg. Pozwalają ponadto korygować wady postawy i pozbyć się bólu krzyża. Wybór odpowiednich wkładek ortopedycznych to zadanie niełatwe, aczkolwiek kluczowe z punktu widzenia biomechaniki ruchu. Dlatego właśnie warto poświęcić temu zagadnieniu dłuższą chwilę.

W jaki sposób dopasować wkładki ortopedyczne?

W pierwszej kolejności należy wykonać badanie podoskopowe, które pozwoli ocenić stan stóp i miejsca nadmiernego obciążenia. Takowe badanie z powodzeniem można wykonać w sklepie rehabilitacyjnym lub gabinecie podologicznym. To miejsca, które wyposażone są w specjalne aparatury do komputerowego badaniu stóp. W celu wykorzystania pełni potencjału sprzętu, wystarczy jedynie stanąć na podświetlonej płycie, która uwidoczni miejsca styku stopy z podłożem i jej kształt w obciążeniu. W przypadku, gdy wada będzie znaczna, konieczne będzie wykonanie indywidualnych wkładek, korygujących wady postawy. W teorii można również zastosować gotowe rozwiązania w postaci wkładek profilaktycznych, aczkolwiek z doświadczenia wiemy, że skuteczniejszym rozwiązaniem jest indywidualny dobór. Dlaczego? Poprzez dodanie w odpowiednich miejscach specjalnych podklejeń uzyskujemy nie tylko większy komfort chodzenia, ale także poprawiamy biomechanikę naszego ruchu. Zabezpiecza nas to jednocześnie przed kontuzjami i przeciążeniami kolan, stawów skokowych, bioder i kręgosłupa.

Największym atutem wkładek jest ich znaczny wpływ na układ kostny. Dzięki znacznej ingerencji można efektywnie wpływać na wady postawy, takie jak szpotawość i koślawość kolan, kifozę, lub lordozę.

Najpopularniejsze rodzaje

Do najczęściej stosowanych wkładek ortopedycznych zaliczyć możemy wkładki na płaskostopie poprzeczne, gdzie stosuje się przede wszystkim znaczne podniesienie od wewnętrznej strony. Wielu pacjentów decyduje się także na wybór wkładek miękkich i wygodnych, które profilowane są na dwie trzecie długości stopy, zapewniając podparcie łuków stopy, ale nie korygując ich ustawienia. Są skutecznym rozwiązaniem w walce z ostrogą piętową https://bodymove.pl/ostroga-pietowa. Niekwestionowanym królem wkładek jest mimo wszystko wkładka wykonywana indywidualnie. Może być ona korygowana ze względu na nadmierną supinacje (obciążanie wewnętrznej krawędzi stopy), pronujące (obciążanie zewnętrznej krawędzi stopy) i dopasowywana ze względu na konieczność odciążenia guza piętowego, lub stabilizacji pięty. To doskonałe rozwiązanie także dla diabetyków.