Przygotowamia wstępne do wizyty u dietetyka 

Przygotowamia wstępne do wizyty u dietetyka 

 

Niewątpliwe należy zacząć od tego, że musimy dokonać wyboru lekarza i to od nas zależy, czy będzie to wizyta prywatna, czy wizyta na NFZ. Kiedy znajdziemy dietetyka, odpowiadającego naszym preferencjom, wówczas umawiamy wizytę. Dobrze jest samemu wykonać morfologię z rozmazem, profil lipidowy, poziom glukozy we krwi oraz profil tarczycowy, jeśli mamy problemy z tarczycą, już przed wizytą. Warto także sporządzić dzienniczek, w którym odnotujemy, co jedliśmy i piliśmy przez ostatnie kilka dni. Tak przygotowani udajemy się na pierwszą wizytę z dietetykiem.

 

 Jak wygląda wizyta u dietetyka ?

 

Początkowo dietetyk przeprowadza z nami wywiad żywieniowy, jest on często złożony, padają pytania o nasze nawyki żywieniowe, preferencje oraz dokonuje się wyeliminowania kłamstw pacjentów, które wynikają ze słabości do przyznania się do własnych błędów, porażek. Wywiad z pacjentem, to bardzo ważna część wizyty, trwa ona nawet do 40 minut. Po tym czasie lekarz analizuje wraz z pacjentem dzienniczek żywieniowy, wyniki badań i zadaje pytania pomocnicze, aby dopełnić obraz pacjenta. Odbywa się także mierzenie i ważenie. Lekarz zwykle na koniec wizyty stara się wesprzeć pacjenta i zmotywować do ciężkiej pracy nad sobą. Dzisiaj przekazanie diety, którą dietetyk ustala po określonym terminie, odbywa się drogą mailową lub można odebrać ją osobiście. Po upływie 3-4 tygodni od rozpoczęcia diety, pacjent ponownie spotyka się z lekarzem w gabinecie, celem omówienia rezultatów diety.  W tym momencie jest czas na modyfikacje, rzeczy trudnych do zrealizowania dla pacjenta, np. zastąpienie nielubianego produktu innym. Jeśli wizyta jest poranna warto być na czczo, ponieważ tylko wtedy można odnotować prawdziwą wagę. 

 

Kiedy wizyta u dietetyka jest konieczna ?

 

Po poradę do dietetyka, a więc fachowca tym samym, powinniśmy się udać w momencie, kiedy chcemy schudnąć, a nie mamy wiedzy, jak tego dokonać, zachowując zdrowie. Jeśli do tej pory samodzielne utrzymywanie diety nie przyniosło skutku, dobierane jedzenie nie przynosiło przyjemności, to znak że taka wizyta będzie nam pomocna. Dieta musi być zdrowa, zbilansowana, rzetelna ale przede wszystkim powinna w dużej mierze przynosić nam przyjemność. Dodatkowo specjalistyczna wizyta w tym zakresie jest ważna, kiedy borykamy się z innymi chorobami bowiem dietetyk, to nie tylko specjalista, który odchudza, ale przede wszystkim ustala dietę, która ma nam dostarczać niezbędnych witamin i minerałów. Takim przykładem może być ciąża lub przygotowania do niej, okres karmienia, menopauza, cukrzyca, podwyższony cholesterol, depresja, nadciśnienie tętnicze, a także wykonywany zawód. Sportowcy chcący zwiększyć swoją wydajność, również mogą skorzystać z fachowych porad. Dietetyk zawsze dobierze dietę indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta, z zachowaniem nie tylko zdrowych zasad ale i preferencji pacjenta. Odżywianie się to głównie proces psychologiczny, więc dietetyk, jest naszym dodatkowym wsparciem, w tym niełatwym procesie.