Czym jest depilacja laserowa?

W obecnych czasach problem nadmiernego owłosienia i wrastających w skórę włosków nie jest już taki straszny jak jeszcze kilkanaście lat temu a wszystko to za sprawą jednego z najskuteczniejszych zabiegów, którym jest oczywiście depilacja laserowa. Dzięki temu zabiegowi można raz na zawsze pozbyć się niechcianych włosków, pamiętając jednak o tym, iż ostateczny rezultat widoczny jest dopiero po przeprowadzeniu serii kilku zabiegów. Czym jednak jest wspomniana depilacja laserowa, jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego zabiegu, jaki laser jest najskuteczniejszy i jak wygląda sam zabieg? Jeśli chcesz się o tym przekonać, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to zabieg, dzięki któremu możliwe jest trwałe usunięcie zbędnego owłosienia z praktycznie każdej części ciała (nogi, ręce, bikini, pachy, wąsik). Przeprowadza się go w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej przy wykorzystaniu energii lasera, która wnikając w cebulki włosowe, całkowicie je niszczy.

Jakie są wskazania do zabiegu depilacji laserowej?

Zabieg depilacji laserowej to świetny zabieg pomagający usunąć zbędne owłosienie, który polecany jest w szczególności tym paniom, które zmagają się z problemem wrastających włosków oraz krostek tworzących się w wyniku wyrywania włosków woskiem lub usuwania ich przy pomocy depilatora elektrycznego. Dzięki najnowocześniejszym urządzeniom możliwe jest obecnie usuwanie nie tylko ciemnych i twardych włosków, ale również tych jasnych.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to najnowocześniejsza i najskuteczniejsza metoda usuwania włosów z danej partii ciała, jednak nie w każdym przypadku przeprowadzenie tego zabiegu jest niestety możliwe. Wśród głównych przeciwwskazań do zabiegu depilacji laserowej można wymienić w szczególności kurację retinoidami, przyjmowanie leków oraz ziół światłouczulających, okres ciąży i karmienia piersią, cukrzycę, choroby nowotworowe, a także świeżą opaleniznę. W przypadku ziół, leków oraz opalenizny problem możemy całkowicie wyeliminować i zdecydować się na zabieg, jednak jeśli chodzi o choroby, to nie ma niestety takiej możliwości.

Jaki laser sprawdza się najlepiej?

Najskuteczniejszym obecnie laserem gwarantującym najlepsze efekty jest oczywiście laser diodowy Linscan, którym to zabiegi przeprowadzane są w klinice Skyclinic. Depilacja laserowa wrocław przy pomocy wspomnianego urządzenia daje naprawdę spektakularne efekty, o czym można bardzo łatwo przekonać się, decydując się na taki zabieg. Mechanizm działania lasera Linscan polega na skanowaniu liniowym, co oznacza, iż wiązka lasera skanuje obszar zabiegowy o powierzchni ok. 7,5 cm2 równomiernie rozkładając energię w tkance. Jakie jednak zalety płyną z zastosowania tego właśnie lasera? Pierwszą jest szybkość działania, ponieważ wystarczy zaledwie kilka przystawień głowicy, aby usunąć włoski z dużego obszaru ciała. Dzięki temu zabieg nie trwa zbyt długo, co zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn jest niezwykle ważne. Drugą zaletą jest oczywiście bezpieczeństwo, ponieważ dzięki wspomnianemu liniowemu skanowaniu zmniejsza się do absolutnego minimum ryzyko poparzenia skóry, a także ewentualnych pozabiegowych powikłań. W laserze została dodatkowo wprowadzona technologia bezbolesnego usuwania włosków, zapewniająca każdemu pacjentowi niezwykły komfort (lasery diodowe starej generacji nie zapewniały niestety takiego komfortu a na określonych partiach ciała takich jak okolice bikini czy kostek odczuwany był pewnego rodzaju dyskomfort).

Jak należy przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?

Wydawać by się mogło, iż do zabiegu depilacji laserowej nie trzeba przygotowywać się w jakiś szczególny sposób, jednak nic bardziej mylnego. Biorąc pod uwagę niektóre z przedstawionych powyżej przeciwwskazań, na kilka tygodni przed zabiegiem należy całkowicie odstawić fotouczulające zioła, kremy z witaminą A oraz samoopalacze i balsamy brązujące a nieco wcześniej retinoidy i leki mogące doprowadzić do pojawienia się powikłań. Na ok. 30 dni przed planowanym zabiegiem nie należy wyrywać włosków woskiem, pęsetą oraz depilatorem, stosując jedynie maszynkę do golenia (w szczególności dzień przed zabiegiem co pomoże uniknąć poparzenia skóry). Zabiegu depilacji laserowej nie przeprowadza się na opalonej skórze, dlatego też przed podjęciem decyzji o jego przeprowadzeniu należy całkowicie zrezygnować z ekspozycji słonecznej. Innym wyjściem z sytuacji jest przeprowadzenie zabiegu zimą, jednak w tym czasie nie należy stosować balsamów brązujących oraz innych tego typu produktów. Bardzo ważne jest również to aby na skórę poddawaną zabiegowi nie stosować peelingów zarówno tych chemicznych, jak i mechanicznych. Jeśli kosmetyczka nie zaleci inaczej, na dzień przed zabiegiem należy bardzo ostrożnie przy pomocy maszynki do golenia usunąć wszystkie włoski.

Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?

Większości kobiet wydaje się, iż aby pozbyć się zbędnego owłosienia przy pomocy lasera, wystarczy jedynie umówić się na zabieg, jednak nic bardziej mylnego. Przed jego przeprowadzeniem konieczna jest pierwsza wizyta w gabinecie, podczas której kosmetyczka przeprowadza dokładny wywiad, ocenia stan włosów i rozpoznaje problem, a także przeprowadza próbę laserową. Jeśli wszystko wypadnie pomyślnie, to należy umówić się na konkretny termin, określając w tym momencie z których partii ciała, chcielibyśmy usunąć owłosienie. Jest to konieczne ze względu na to, gdyż każdy obszar ciała wymaga poświęcenia większej lub mniejszej ilości czasu a kolejki w gabinetach kosmetycznych bywają dosyć długie. Zabieg depilacji laserowej może obecnie zostać przeprowadzony na każdej partii ciała nie tylko u kobiet, ale również u mężczyzn. Najwięcej osób decyduje się na usunięcie włosków z okolic pach, bikini, nóg, rąk, twarzy, czyli z tych obszarów, które latem najbardziej się eksponuje. Jak wygląda jednak sam zabieg? W trakcie jego przeprowadzania wybrana partia ciała zostaje naświetlona małą wiązką światła, co prowadzi do podgrzania włosa oraz mieszka włosowego. W efekcie tego działania włoski wraz z cebulkami ulegają całkowitemu zniszczeniu, dzięki czemu nie wyrastają już w tym miejscu. Oczywiście należy mieć świadomość tego, iż światło lasera oddziałuje jedynie na włoski będące w fazie wzrostu, dlatego też, aby pozbyć się ich wszystkich, należy przeprowadzić serię kilku zabiegów w równych odstępach czasowych wynoszących najczęściej cztery tygodnie.

Jak należy postępować po zabiegu depilacji laserowej?

Bezpośrednio po przeprowadzonym zabiegu na skórze może pojawić się niewielkie zaczerwienienie, a także obrzęk wokół mieszków włosowych, co po upływie ok. 30 minut powinno całkowicie zaniknąć. Po powrocie do domu najlepiej zrezygnować z gorącej kąpieli, pamiętając również o tym, aby nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych, stosując również krem z odpowiednio wysokim filtrem (co najmniej SPF30).

Jakich efektów zabiegu depilacji laserowej możemy się spodziewać?

Oczywiście całkowitego wyeliminowania problemu wrastających włosków oraz krostek, które pojawiają się w trakcie wykonywania tradycyjnych metod depilacji (wosk, depilator, krem). Jeśli chodzi o pierwsze efekty, to są one widoczne już po pierwszym zabiegu, ponieważ ok. 30% niechcianych włosków zostaje całkowicie usuniętych. Klinika Skinclinic oferuje obecnie najnowocześniejszy dostępny na rynku laser diodowy Linscan, dzięki któremu już po 2-6 zabiegach można spodziewać się całkowitego usunięcia wszystkich włosków. W niektórych przypadkach na skutek działania silnego stresu lu kuracji hormonalnych może dojść do pojawienia się w niektórych miejscach pojedynczych włosków, dlatego też w tym przypadku warto umówić się na kolejną wizytę. Raz na kilka miesięcy warto również przeprowadzić tzw. zabieg przypominający, przy pomocy którego pozbędziemy się włosków, które mogą ewentualnie pojawić się na powierzchni skór (jest to całkowicie normalne i nie należy uważać, iż cała seria zabiegów okazała się nieskuteczna).