Podejrzenie POChP – Jakie kroki należy podjąć?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, znana także jako POChP, jakiś czas temu została określona chorobą cywilizacyjną. I trudno się temu dziwić – wszak cierpi na nią niemal 380 milionów osób na całym świecie! Niestety – symptomy, które pojawiają się przy okazji występowania rozmaitych chorób płuc, bardzo często są przez nas bagatelizowane. A przecież to właśnie szybka diagnostyka jest kluczem do podjęcia odpowiednich kroków w kierunku leczenia… Co zatem zrobić, gdy masz podejrzenie POChP? Na jakie objawy warto zwrócić szczególną uwagę? Na czym opiera się badanie mające wykazać występowanie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższej części artykułu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jak objawia się Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

Nie ulega wątpliwości, ze wszelkie choroby płucne charakteryzują się szeregiem specyficznych objawów, które od razu powinny dać nam do myślenia. Niestety nie jest to takie proste – okazuje się bowiem, że wszelkie przypadłości dotyczące płuc mogą zacząć dawać sygnał dopiero po upływie określonego czasu. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych objawów POChP, które nierzadko pojawiają się już na samym początku choroby:

  • Przewlekły kaszel – To niewątpliwie jeden z pierwszych symptomów, na który warto zwrócić uwagę. Przewlekły kaszel charakteryzuje się systematycznymi, męczącymi napadami, które pojawiają się najczęściej o określonej porze dnia.
  • Przewlekłe duszności – Podczas ataków kaszlu chory może odczuwać również uczucie braku możliwości złapania powietrza. Wynika to z zachodzącego w organizmie procesu obturacji, czyli zwężenia oskrzeli i górnych dróg oddechowych.
  • Obniżona tolerancja wysiłku – Obturacja wpływa także na znaczący spadek kondycji. Ów aspekt najbardziej widoczny jest u osób, które w przeszłości prowadziły aktywny tryb życia, a dziś odczuwają zmęczenie nawet przy wykonywaniu najprostszych czynności fizycznych.
  • Występowanie plwociny – Odkrztuszanie wydzieliny płucnej powinno zaniepokoić chorego od razu. Jest to bowiem jasny sygnał, że w płucach dzieje się coś niedobrego. Niestety – osoby cierpiące na POChP często reagują dopiero wówczas, gdy plwocina zaczyna zawierać w sobie krew lub ropę.

Jeśli zaobserwowałeś u siebie którykolwiek z powyższych symptomów, istnieje ryzyko, że Twoje podejrzenie POChP może być zasadne. W dalszej części artykułu znajdziesz opis grupy docelowej choroby, który pomoże określić Ci, czy znajdujesz się w grupie ryzyka.

Czy jesteś narażony na POChP?

Badania wskazują, że na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc może zachorować każdy człowiek, który ukończył czterdziesty rok życia. Wprawdzie obecnie większą część pacjentów stanowią mężczyźni (ok. 66%), jednak należy z pełną stanowczością zaznaczyć, że omawiana przez nas choroba nie zwraca szczególnej uwagi na płeć. Kobiety doganiają bowiem panów, stanowiąc w chwili obecnej 1/3 spośród wszystkich zarażonych. Wynika to przede wszystkim z kiepskiej jakości powietrza oraz zanieczyszczeń komunikacyjnych, z którymi musimy mierzyć się na co dzień. Czy wiesz, że aż 6 miast Polski znajduje się na liście 10 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich? Trudno się zatem dziwić, że płuca Polaków bynajmniej nie są w dobrym stanie.

Podejrzenie POChP – Co robić?

Cierpisz na przewlekły kaszel? Doskwierają Ci duszności? A może coraz częściej wykrztuszasz plwocinę o niezidentyfikowanym kolorze? Jeśli tak, trudno Ci się dziwić, że masz podejrzenie POChP. Pamiętaj jednak, że takie symptomy zawsze należy konsultować z lekarzem! Poniżej znajdziesz krótki poradnik dotyczący postępowania podczas podejrzenia wystąpienia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

  • Krok pierwszy – Wizyta u lekarza. Oczywistym jest, że w pierwszej kolejności powinieneś skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym i umówić się na wizytę.
  • Krok drugi – Podejrzenie POChP. Gdy opiszesz doskwierające Ci objawy, lekarz z całą pewnością podejmie próbę zdiagnozowania Twojej choroby, kierując Cię na specjalistyczne badania.
  • Krok trzeci – Spirometria. Jednym z podstawowych badań podczas wykrywania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest spirometria, czyli badanie pojemności płuc.

Jak wygląda spirometria? – Podejrzenie POChP

Nikt z nas nie lubi wizyt w przychodniach lekarskich. Warto jednak zaznaczyć, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalna; to właśnie dlatego tak ważne jest, by wykryć ją tak szybko, jak to możliwe. Sprawna diagnoza umożliwia bowiem wprowadzenie stosownego leczenia objawowego, które przynosi ulgę pacjentowi i umożliwia mu normalne funkcjonowanie.

Jak zatem wygląda spirometria? Nie masz się czego obawiać! Badanie to wykonuje się przyrządem zwanym spirometrem i polega ono na… Oddychaniu. Jeśli zatem masz podejrzenie POChP i właśnie wybierasz się na badanie, pamiętaj o założeniu luźnych, wygodnych ubrań, które umożliwią Ci swobodne wpuszczanie i wypuszczanie powietrza. Spirometria z całą pewnością wykaże aktualny stan Twoich płuc i da lekarzowi jasny sygnał, jak powinniście postępować dalej.