Osteopatia – dowiedz się, jak możesz rozwinąć się jako fizjoterapeuta

Osteopatia zyskuje na popularności w ostatnim czasie. Nie tylko ze względu na wszechstronność, wysoką skuteczność, a także bezpieczeństwo stosowana. Wykazuje również świetnie efekty u pacjentów cierpiących na powikłania po COVID-19. Zdecydowanie jest to dziedzina fizjoterapii, którą warto się zainteresować i rozważyć wdrożenie jej do swoich kwalifikacji zawodowych. Czym jest osteopatia i co oferują studia osteopatyczne? Kwestie te zostaną szerzej omówione w tym artykule.

Osteopatia – co to takiego?

Na początku warto podkreślić, czym w ogóle jest omawiana osteopatia i co oferuje pacjentom. Osteopatia wyróżnia się ona holistycznym podejściem względem pacjenta, a także o ogólną jego kondycję i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Cała terapia odbywa się poprzez odpowiednie ruchy wykonywane przez terapeutę, a konkretnie osteopatę. Osteopatia dzieli się na trzy grupy: parietalną, wisceralną, oraz kranialną. Pierwsza z nich skupia się na leczeniu pacjentów z problemami układu ruchowego, wisceralna skupia się na chorobach narządów wewnętrznych. Ostatnia z nich skupia się na leczeniu chorób układu nerwowego. Jest to więc dziedzina fizjoterapii, która pomaga w schorzeniach o różnym podłożu. Wśród nich można wyróżnić, takie jak: dyskopatie, stany pourazowe, kontuzje, wady postawy, ale również schorzenia układu pokarmowego, a także migreny, bóle głowy, oraz stany depresyjne i problemy ze wzrokiem i słuchem. Osteopatia często traktowana jest jako część fizjoterapii wraz z elementami medycyny. Każda terapia rozpoczyna się od postawienia diagnozy. Osteopata przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, a następnie przeprowadza oględziny jego układu ruchowego, wprowadzając drobne testy i prowadząc obserwacje. Czasem wykonuje się również zdjęcia rentgenowskie. Głównym założeniem osteopatii jest pomoc choremu w odzyskiwaniu sprawności ruchowej, wykluczaniu napięć, oraz zwiększania zakresu ruchu. Stosowane często praktyki w zakresie leczenia to m.in. manipulacje, odwijanie powięziowe, a także mobilizacje.

Studia osteopatyczne – dla kogo?

Studia osteopatyczne są dedykowane dla wszystkich osób, które posiadają tytuł lekarza medycyny, albo fizjoterapeuty uzyskany w trakcie pięcioletnich studiów magisterskich. Terapeuta musi uzyskać odpowiednią merytoryczną wiedzę medyczną, w szczególności z zakresu patologii układu ruchowego, jak również znać udoskonalone techniki manualne. W trakcie studiów przyszły osteopata przyswaja szczegółową potrzebną wiedzę, a także odbywa praktyczne zajęcia, które uczą go przyszłego zawodu. Studia osteopatyczne – jaką uczelnię wybrać? Poszukując najlepszej dla siebie placówki, warto zdecydować się na . Z uwagi na rosnące zainteresowanie osteopatią, także ze względu na skuteczność w leczeniu powikłań po COVID-19, warto wybrać ten kierunek studiów, by obrać cel swojej kariery i trafić w niszę, która zyskuje na popularności. To także świetne uzupełnienie dla prowadzonej już praktyki fizjoterapeutycznej i poszerzenie swojej oferty, oraz możliwość zyskania nowych pacjentów.