Najczęściej występujące choroby wirusowe skóry

Wirusy to niewidoczne gołym okiem, zakaźne cząstki chorobotwórcze. Nie posiadają one zdolności do rozmnażania się poza ciałem gospodarza. Do zakażenia nimi może dojść drogą kropelkową (poprzez kropelki wydobywające się podczas kichania czy kasłania) czy poprzez dotyk zakażonej osoby. Wirusy są w stanie przeżyć określony czas na martwej powierzchni, dlatego też do zakażenia może dojść także poprzez kontakt pośredni (np. poprzez stanięcie bosą stopą w miejscu, w którym stała osoba zakażona chociażby brodawczakiem). Mając w głowie te kluczowe informacje możemy przejść do szczegółowego opisywania najczęściej występujących chorób skóry wirusowych. Na jakie jesteśmy narażeni w największym stopniu?

Popularne choroby skóry o etiologii wirusowej

Pierwszym ze schorzeń o wspomnianym podłożu jest opryszczka wywołana przez wirus HSV. Jeśli jest to odmiana HSV typu pierwszego, wtedy zmiany pojawiają się zwłaszcza na buzi, w okolicach warg czy wewnątrz jamy ustnej, na błonie śluzowej. Z kolei odmiana HSV typu drugiego odpowiada przede wszystkim za opryszczkę narządów płciowych. Co istotne ta choroba wirusowa skóry której powodem jest HSV dwa jeśli dotyka kobiety może spowodować zakażenie noworodka podczas porodu. Gdy zauważymy objawy opryszczki, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa. W przypadku opryszczki kobiecych narządów płciowych u osoby ciężarnej, konieczna będzie dodatkowa konsultacja z ginekologiem. Zawsze leczenie odbywa się objawowo, za pomocą leków mających działanie przeciwwirusowe.

Kolejne skórne choroby wirusowe człowieka to brodawki wirusowe potocznie znane jako kurzajki. Je najczęściej zauważymy na dłoniach bądź stopach. Mogą mieć one postać pojedynczych brodawek głębokich bądź bardziej rozsianych, płytszych brodawek mozaikowych. Za każdym razem są to grudkowate zmiany będące nieregularne, szorstkie w dotyku. Zapobieganie chorobom wirusowym skóry w tym wypadku skupia się na unikaniu kontaktu bezpośredniego z osobą zakażoną. Niestety jednak, również na przykład na basenie możemy zarazić się brodawczakiem – gdy staniemy boso w miejscu, w którym stała chwilę temu zarażona osoba. Dlatego tak istotne jest noszenie obuwia basenowego. Jeśli chodzi o leczenie, zazwyczaj na początku stosuje się leki, a gdy te nie pomogą – konieczny jest mniej lub bardziej inwazyjny zabieg. Co istotne, o skórę po zabiegu należy szczególnie dbać, stosując kosmetyki do skóry problematycznej.

Inne najczęstsze choroby wirusowe dotykające skóry człowieka to mięczak zakaźny wywołany przez wirus MCV oraz półpasiec i ospa wietrzna do których dochodzi poprzez zakażenie wirusem VZV.