Co to jest cytologia ?

Co to jest cytologia ?

 

Cytologia jest badaniem, polegającym na pobraniu wymazu z szyjki macicy, za pomocą specjalnej szczoteczki oraz wziernika. Bada ona komórki pobrane z narządu. Taki wymaz pobierany jest podczas badania ginekologicznego. Badanie jest zupełnie bezbolesne, zwykle kobieta nie odczuwa nawet momentu pobrania wymazu. Kolejno wymaz jest oddawany przez lekarza do histopatologa. 

 

Co wykrywa cytologia? 

 

Cytologia to przede wszystkim kontrola pod kątem wykluczenia, zakażeniem wirusa brodawczakiem ludzkim (HPV), który jest bardzo ściśle związany z nowotworem szyjki macicy. Tak więc, cytologia jest wykonywania celem wykluczenia wszelkich zmian nowotworowych. Istnieją także inne wskazania do jej wykonania, jak kontrolowanie leczenia zachowawczego i operacyjnego nadżerki tarczy szyjki macicy, czy oceny działania leków hormonalnych. Wiele kobiet w wyniku planowania potomstwa albo leczenia niepłodności, musi kontrolować owulację. Cytologia umożliwia określenie terminu owulacji oraz czasu trwania drugiej fazy cyklu, tak ważnej dla zapłodnienia. Ocenia także stan nabłonka pochwy. Kiedy dojdzie już do zapłodnienia i kobieta jest w ciąży, tutaj także cytologia wykonywana jest przynajmniej raz do nawet dwóch razy na czas trwania ciąży. Ciąża jest okresem szczególnego nadzoru i opieki medycznej i tak samo kobieta w ciąży, jest narażona na występowanie chorób nowotworowych.  

 

Kiedy wykonuje się cytologię? 

 

Cytologia jest badaniem, które po raz pierwszy powinniśmy wykonać w wieku 20-25 lat, a obowiązkowo, kiedy zaczęliśmy współżycie, najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu życia seksualnego. Inicjacja seksualna jest momentem, kiedy dziewczyna powinna pomyśleć o cytologii, gdyż właśnie drogą płciową można zarazić się wirusem brodawczaka ludzkiego 

(HPV), który ma ścisły związek z powstawaniem nowotworu szyjki macicy. Naturalnym momentem wykonywania cytologii jest jej konieczność, a więc podczas badania lub naszych obserwacji zachodzą niepokojące zmiany, wówczas cytologia wyklucza lub rozpoznaje ogniska chorobowe. Kobiety po 59 roku życia oraz przechodzące menopauzę, są zobowiązane do regularnych badań ginekologicznych, w tym do wykonywania regularnej cytologii, bowiem kobiety starsze są szczególnie narażone na występowanie raka szyjki macicy.  

 

Jak się przygotować do cytologii?

 

Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia cytologii, jak i w ogóle wizyty u ginekologa jest taki moment cyklu, w którym kobieta nie miesiączkuje. Idealnym momentem jest zgłaszanie się do ginekologa w czwartym dniu po miesiączce lub na cztery dni przed kolejną. Przed badaniem nie zaleca się współżycia oraz stosowania środków antykoncepcyjnych. Warto także pamiętać, że jeśli przechodzimy właśnie jakąś infekcję, czy stan zapalny, to również badanie cytologiczne może być niemożliwe. Musimy się także spodziewać w ramach przygotowania do objawów jakie mogą nastąpić po badaniu. Zdarza się, że kobiety po badaniu cytologicznym zaczynają plamić, co jest dość częstym, a już na pewno normalnym objawem. Plamienie utrzymuje się zwykle do dwóch dni i nie powinno trwać dłużej. Wynika ono z faktu, że podczas pobierania wymazu, szczoteczka nieco uszkadza tkankę tarczy i kanału szyjki macicy. Poza przeciwwskazaniami, do jakich powinniśmy się dostosować, celem wykonania prawidłowego badania cytologicznego, nie musimy poczyniać dodatkowych przygotowań.  

 

Jak często wykonywać cytologię?

 

Pojęcie aktualna cytologia, budzi wiele kontrowersji. Jednak cytologia wykonywana w Polsce przez lekarzy ginekologów praktykowana jest raz na rok, jednak też nie przez wszystkich. Wynika to z faktu, że nie ma jednoznacznych wytycznych, że cytologię u zdrowej kobiety trzeba wykonywać raz na rok. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wykonywanie cytologii w celach profilaktycznych, mających zapobiegać rakowi szyjki macicy, odpowiedni czas to nawet raz na 5 lat. Narodowy Fundusz Zdrowia uznaje, że profilaktyczne badania cytologii powinny być wykonywane raz na 3 lata, u  kobiet między 25 a 59 rokiem życia. Częstotliwość wykonywania cytologii, nieodmiennie zależy od stanu zdrowia pacjentki. Przedstawione dane obrazują kobiety, które są zdrowe, u których nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Jeśli bowiem lekarz uzna, że cytologia jest konieczna, bo zachodzą nieprawidłowości, może ją wykonywać co wizytę. Podejście mówiące o wykonywaniu cytologii raz na rok, jest jednym z bardziej rozsądnych, ponieważ rak szyjki macicy rozwija się wiele lat i wykonuję cytologię raz na rok, jesteśmy ewentualnie w stanie odkryć raka w początkowym stadium, gdzie jest on zupełnie wyleczalny. 

 

Ile się czeka na wynik cytologii?

 

Ginekolog oddający wymaz do badania histopatologicznego zwykle informuje pacjentkę o negatywnym wyniku, telefonicznie lub listownie i wzywa na ponowną wizytę. Czas oczekiwania waha się od 2 do 4 tygodni. 

więcej na : cytologia Warszawa