Ostroga Piętowa Dolna – charakterystyka

Ostroga piętowa jest schorzeniem, które objawia się nieprzyjemnym kłuciem w okolicy pięty, uniemożliwiającym stanie i chodzenie. Problemy w tym obszarze powodowane są najczęściej przez choroby zwyrodnieniowo-przeciążeniowe. Występują tak samo u kobiet jak i u mężczyzn w praktycznie każdym wieku, najczęściej u tych osób które dużo pracują na stojąco. Na podstawie wywiadu i badania palpacyjnego lekarz/fizjoterapeuta  jest w stanie określić stopień bolesności uciskowej, zlokalizowanej pod przyśrodkową stroną guza piętowego. Dodatkowo wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, na którym widoczna jest dziobiasta narośl kostna, która biegnie od guza piętowego do przodu. Najdokładniejszym badaniem jest USG stopy , które pozwoli określić wielkość ostrogi ale również zbadać czy nie mamy do czynienia z rozerwaniem rozcięgna podeszwowego. Jeśli okaże się ,że ból piety podczas chodzenia to wcale nie ostroga tylko stan zapalny rościegna podeszwowego to trzeba natychmiast przystąpić do leczenia.

Ostroga piętowa dolna – geneza

Na skutek mechanicznych przeciążeń piety może dochodzić do stanu zapalnego przyczepu rozcięgna podeszwowego. Wielokrotnie powtarzanie nieprawidłowego wzorca ruchowego prowadzi do przeciążeń w okolicach pięty i w efekcie do występowania objawów bólowych. W przypadku jakichkolwiek problemów ze stopą – w tym przypadku również ostrogą piętową dolną – nie zaleca się chodzenia w obuwiu o twardej podeszwie, które nie amortyzuje wstrząsów powstających w trakcie chodzenia. Zły dobór obuwia może znacznie przyczynić się do występowania problemów z ostrogą. Należy zatem zwrócić uwagę na noszenie butów na wysokim obcasie, zbyt intensywne uprawianie sportów obciążających stopy i nieprawidłową biomechanikę ruchu (np. nadmierne uderzanie piętami o podłoże). Niewyleczona ostroga piętowa dolna może objawiać się przy każdym kroku i dawać dolegliwości bólowe przez długi czas. Zdarza się, że na skutek obrzęku związanego ze stanem zapalnym nie będziemy mogli nałożyć buta na stopę.

Ostroga piętowa dolna – leczenie

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zadbać o odciążenie kończyny i złagodzenie stanu zapalnego poprzez elewacje i okłady z lodu. Można dodatkowo zastosować zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak laser HILT oraz fala uderzeniowa na ostrogę piętowa. Oprócz działań doraźnych, ortopedzi zalecają wykorzystanie specjalnych, indywidualnych wkładek ortopedycznych, które pozwolą odciążyć konkretne miejsca na stopie i skutecznie poprawić biomechanikę ruchu. Plan rehabilitacji ostrogi zakłada wzmocnienie i rozciągnięcie rozcięgna podeszwowego i wszystkich elementów wokół stopy, dzięki czemu poprawia się metabolizm komórkowy i przyspieszona zostaje regeneracja. Wzmocnione mięśnie to również lepsza stabilizacja stawu skokowego, a co za tym idzie skuteczna profilaktyka dalszych problemów z ostrogą piętową.

Fala uderzeniowa na ostrogę piętową

Na ostrogę piętowa od kliku lat stosuje się terapie falami uderzeniowymi. Na dzień dzisiejszy jest to najskuteczniejsza mało inwazyjna terapia, która zastosowana we wczesnym stadium ( max do 8 tyg od wystąpienia pierwszych objawów) daje aż 90% skuteczności. Zabiegi wykonuje się raz w tygodniu lub co 5 dni minimalnie potrzeba około 5 takich zabiegów. W przypadku gdy mamy do czynienia z ostroga piętową która boli juz od kilku miesięcy , niezbędna może okazac się terapia manualna stopy , która polegać będzie na masowaniu mięśni łydki oraz ścięgna achillesa.  Często do całej terapii stosuje się kinesiotaping lub suche igłowanie.

Stopa jest jednym z najciekawszych elementów ludzkiego ciała. Zadziwia budową, funkcjonalnością i złożonością mechanizmu działania. Składa się z 30 kości, które utrzymują nas w pozycji pionowej przez wszystkie lata naszego życia. Każdorazowo przejmuje gigantyczne obciążenia, wynikające z masy naszego ciała. Nieprawidłowe ustawienie stóp może rzutować na cały organizm, a ewentualne dysfunkcje narządu ruchu mogą być spowodowane właśnie problemem ze stopami. Jedną z popularnych przypadłości jest właśnie ostroga piętowa dolna.

Czym jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa jest kilkumilimetrowym wyrostkiem kości, który pojawia się na podeszwowej stronie kości piętowej. Najczęstszym powodem problemu w tym obszarze jest stan zapalny przyczepu rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno podeszwowe jest niezwykle mocną strukturą, która rozciąga się pomiędzy palcami, a piętą. Pasmo to jest kluczowe w procesie chodzenia, przejmuje bowiem bardzo dużą część obciążeń. Łatwo narazić je na przeciążenia, aplikując sobie nadmierne obciążenia treningowe lub rozpoczynając trening bez rozgrzewki.

Proces leczenia

Leczenia zachowawcze przynosi pożądane rezultaty w przypadku 90% pacjentów. Proces rehabilitacji odbywa się wielowymiarowo. Kluczowe jest zlikwidowanie stanu zapalnego, zaadaptowanie prawidłowych wzorców ruchowych, wzmocnienie poszczególnych grup mięśniowych, a także rozluźnienie napiętych elementów stabilizujących stopę. W celu poprawy ustawienia stopy można zastosować specjalne wkładki ortopedyczne. Na rynku prym wiodą produkty marki FormThotics, które uznawane są za najbardziej skuteczne w procesie korygowania ustawienia stopy.