Jak wygląda leczenie nadmiernego pocenia się?

Nadmierna potliwość pojawiająca się na różnych obszarach ciała należy do problemów znacznie utrudniających życie osobiste i zawodowe. Jest to nadmierne pocenie się w stosunku do potrzeby utrzymania optymalnej temperatury ciała. Nadmierne pocenie pojawia się najczęściej z powodu zmian hormonalnych w okresie dojrzewania, ciąży, menopauzy lub od bardzo wczesnego wieku. Przyczyny nadmiernego pocenia się są trudne do ustalenia, więc nie są do końca poznane. Wiadomo jednak, że jest dziedziczne. Ponadnormatywna potliwość jest częstym zaburzeniem, polegającym na nadczynności gruczołów potowych odpowiedzialnych za regulację temperatury ciała. Najczęściej stres lęk lub nerwowość powodują wzrost ich aktywności, nawet w sytuacji, gdy nie jest wymagana termoregulacja. Osoby dotknięte nadpotliwością mogą mieć problemy skórne związane z infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi, może też dojść do maceracji skóry i odczynów alergicznych wywołanych nadużywaniem środków odświeżających. Szacuje się, że nadmierna potliwość dotyczy nawet 3% populacji ludzkiej.

Objawy nadmiernej potliwości

Nadpotliwość występująca równomiernie na całym obszarze ciała nazywana jest nadpotliwością uogólnioną, a ograniczona do pewnych okolic ciała jest nadpotliwością zlokalizowaną. Nadpotliwość uogólniona występuje rzadziej i związana jest ze współistnieniem różnych schorzeń, ciążą, menopauzą, nadużywaniem alkoholu lub innych używek i stosowaniem niektórych leków. Nadpotliwość zlokalizowana to pojawienie się w pewnych obszarach ciała znacznych ilości potu, bez związku z ochroną ciała przed przegrzaniem i udarem cieplnym. Najczęściej dotyczy obszaru pach, dłoni i stóp, nieco rzadziej pot pojawia się na nosie, brodzie, karku, mostku i w okolicy odbytu. Na skórze człowieka rozmieszczonych jest około 3–4 milionów gruczołów potowych biorących udział w termoregulacji i w usuwaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Na ich aktywność wpływa układ nerwowy. Osoby cierpiące na nadmierną potliwość pocą się niezależnie od temperatury otoczenia czy sytuacji. Objawy nadmiernej potliwości takie jak lepkie, wilgotne dłonie, lepkie mokre stopy, zauważalna potliwość przenikająca przez ubranie znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i stwarzają szereg ograniczeń.

Leczenie nadpotliwości miejscowej

Nadmierną potliwość występująca w obrębie dłoni, stóp, pach, czoła i nosa można szybko oraz długotrwale usunąć w gabinecie medycyny estetycznej, jak na przykład Scanmed Medycyna Estetyczna w Krakowie na ulicy Podgórskiej. Zabieg polegający na podaniu płytko pod skórę niewielkiej ilości toksyny botulinowej jest najskuteczniejszą metodą terapii małoinwazyjnej blokującej nerwy aktywujące gruczoły potowe. Zabieg jest w niewielkim stopniu bolesny, ale osoby szczególnie wrażliwe mogą zostać znieczulone. Wydzielanie potu w miejscu podania botoksu jest mniejsze nawet o 87%, a preparat daje efekt przez 6-12 miesięcy. Zahamowanie wydzielania potu na zawsze nie jest jednak możliwe, więc zabieg należy powtarzać.