Czym charakteryzują się bakterie probiotyczne?

Właściwości bakterii probiotycznych są znane ludzkości już od czasów starożytnych. Dzięki podwalinom m.in. laureata nagrody Ilii Miecznikowa współczesna nauka i medycyna lepiej rozumieją, czym faktycznie są bakterie probiotyczne, jakie mają właściwości i w jaki sposób oddziałują na organizm ludzki. 

Czym są probiotyki?

Najczęściej stosowaną definicją probiotyków jest ta autorstwa Schrezenmeira i de Vrese’a. Zgodnie z nią probiotykiem nazywa się preparat lub produkt zawierający żywe, zdefiniowane mikroorganizmy (tj. LAD, lacid acid bacteria, bakterii kwasu mlekowego, a więc bakterie probiotyczne) w określonej liczbie, które zmieniają mikroflorę w odpowiednich segmentach organizmu ludzkiego i wywierają korzystny wpływ na jego zdrowie. Do najważniejszych cech bakterii probiotycznych zalicza się: 

  1. Konkurencyjność względem mikroflory już obecnej w jelicie.
  2. Aktywność antagonistyczną wobec bakterii chorobotwórczych takich jak Helicobacter pylori, Salmonella spp., Clostridium difficile czy Listeria monocytogenes
  3. Odporność na sole żółci, soki żołądkowe oraz bakteriocyny. 
  4. Zdolność do przeżycia i wzrostu w jelicie ludzkim. 
  5. Zdolność adhezji (przylegania) do nabłonka układu pokarmowego. 

Wśród bakterii spełniających powyższe kryteria wymienia się przede wszystkim te pochodzące z rodziny (Lactobacillus spp., Streptococcus spp.), ale również szczepy drożdży (m.in. Saccharomyces spp.) oraz kultury pleśni (Aspergillus spp.). Głównymi naturalnymi źródłami bakterii probiotycznych są produkty fermentacji mlecznej, czyli maślanki, kefiry, czy jogurty, niepasteryzowane sery, jak również produkty sojowe. Bakterie probiotyczne znajdziemy także w kapuście kiszonej czy ogórkach. Ponadto bakterie kwasu mlekowego znajdują się w preparatach probiotycznych takich jak trilac®. 

W jakich sytuacjach zażywamy probiotyki?

Probiotyki najczęściej zażywa się podczas biegunki poantybiotykowej, biegunki podróżnych, ostrej biegunki u dzieci, czy wstępowania objawów IBS (zespołu jelita drażliwego). W związku z tym najważniejszym zadaniem bakterii probiotycznych zawartych w produktach trilac® jest przywrócenie naturalnej flory bakteryjnej i pH w układzie pokarmowym. Niewystarczająca kolonizacja jelit przez bakterie probiotyczne powoduje nie tylko występowanie biegunek, ale także wpływa na zdolność organizmu do wchłaniania składników pokarmowych. Czas trwania biegunki, która jest efektem obecności bakterii chorobotwórczych, może być wówczas skrócony lub, w przypadku sięgnięcia po probiotyk profilaktycznie – można jej nawet skutecznie zapobiec. Co jednak istotne, warto sięgać po probiotyki, których szczepy bakterii wymienione w składzie mają skuteczność potwierdzoną badaniami klinicznymi. 

W związku z wymienionymi wyżej schorzeniami, trilac® proponuje rozwiązania: podczas antybiotykoterapii oraz w ramach profilaktyki biegunki podróżnych – lek OTC trilac®, a w przypadku objawów zespołu jelita drażliwego – trilac® IBS. Jeśli natomiast biegunka dotyka dziecka, to rozwiązaniem może być probiotyk w kroplach – trilac® plus forte.