Ostroga Piętowa Dolna – charakterystyka

Stopa jest jednym z najciekawszych elementów ludzkiego ciała. Zadziwia budową, funkcjonalnością i złożonością mechanizmu działania. Składa się z 30 kości, które utrzymują nas w pozycji pionowej przez wszystkie lata naszego życia. Każdorazowo przejmuje gigantyczne obciążenia, wynikające z masy naszego ciała. Nieprawidłowe ustawienie stóp może rzutować na cały organizm, a ewentualne dysfunkcje narządu ruchu mogą być spowodowane właśnie problemem ze stopami. Jedną z popularnych przypadłości jest właśnie ostroga piętowa dolna.

Czym jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa jest kilkumilimetrowym wyrostkiem kości, który pojawia się na podeszwowej stronie kości piętowej. Najczęstszym powodem problemu w tym obszarze jest stan zapalny przyczepu rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno podeszwowe jest niezwykle mocną strukturą, która rozciąga się pomiędzy palcami, a piętą. Pasmo to jest kluczowe w procesie chodzenia, przejmuje bowiem bardzo dużą część obciążeń. Łatwo narazić je na przeciążenia, aplikując sobie nadmierne obciążenia treningowe lub rozpoczynając trening bez rozgrzewki.

Proces leczenia

Leczenia zachowawcze przynosi pożądane rezultaty w przypadku 90% pacjentów. Proces rehabilitacji odbywa się wielowymiarowo. Kluczowe jest zlikwidowanie stanu zapalnego, zaadaptowanie prawidłowych wzorców ruchowych, wzmocnienie poszczególnych grup mięśniowych, a także rozluźnienie napiętych elementów stabilizujących stopę. W celu poprawy ustawienia stopy można zastosować specjalne wkładki ortopedyczne. Na rynku prym wiodą produkty marki FormThotics, które uznawane są za najbardziej skuteczne w procesie korygowania ustawienia stopy.