Zbyt wąskie lub krzywe usta? Istnieje na to sposób

Zbyt wąskie lub krzywe usta? Istnieje na to sposób

Usta to element twarzy, na którym skupia wzrok nasze otoczenie, gdy pełne i kształtne mogą zdecydowanie odmienić nasz wygląd. Korekta asymetrii ust odpowiednim makijażem to doraźne rozwiązanie, a codzienna aplikacja bywa męcząca i czasochłonna. Trwalszym rozwiązaniem jest korekta asymetrii za pomocą kwasu hialuronowego – zabieg nie jest tak inwazyjny jak zabieg chirurgiczny, a efekty utrzymują się przez wiele miesięcy. Zabieg ten pozwala wyrównać asymetrie wargi górnej czy dolnej, podnosi kąciki ust, wygładza drobne zmarszczki, i wreszcie – stosowany jest do powiększania zbyt wąskich warg (tzw. augmentacja).

O zabiegu modelowania ust rozmawiamy z doktorem Łukaszem Bełzą, specjalistą medycyny estetycznej z kliniki

Skąd taka popularność kwasu hialuronowego w zabiegach estetycznych?

Usieciowany kwas hialuronowy pochodzenia niezwierzęcego jest materiałem bardzo plastycznym, dobrze tolerowanym przez organizm, stąd jego powszechne wykorzystanie w zabiegach nie tyle powiększania ust, co w ogóle wolumetrycznych – tam gdzie zadaniem produktu jest zwiększenie objętości tkanki. Hialuron charakteryzuje zdolność niezwykle wydajnego wiązania cząsteczek wody – stąd również jego nawilżające i ujędrniające działanie.

Korekta ust kwasem hialuronowym – bezpieczeństwo i naturalny efekt

Kwas HA to preparat bezpieczny, bo hialuron występuje naturalnie w ludzkim ciele – w gałkach ocznych i stawach. Zastrzyki z kwasu hialuronowego do chrząstki stawowej od lat z powodzeniem stosuje u pacjentów z dolegliwościami bólowymi powodowanymi przez uszkodzenia stawów czy choroby zwyrodnieniowe. Taka biokompatybilność oznacza, że zabieg wykonany prawidłowo przez lekarza medycyny estetycznej nie niesie za sobą niepożądanych skutków ubocznych.

Ograniczony czas utrzymywania się efektów oznacza, że wielu pacjentów traktuje zabieg kwasem hialuronowym jako alternatywę korekty chirurgicznej, kiedy nie chcą od razu trafić na stół operacyjny. Zabieg wypełniaczem umożliwia “wypróbowanie” tego, jakie efekty można osiągnąć, i czy finalny rezultat estetyczny spełnia oczekiwania. Z czasem kwas hialuronowy jest stopniowo wchłaniany przez organizm, i dlatego zabieg można po kilku miesiącach powtórzyć. Okres działania wypełniacza zazwyczaj zamyka się w przedziale 6-12 miesięcy.

Dla maksymalnie naturalnego efektu, podczas pierwszego zabiegu podaje się niewielkie objętości preparatu – przy konsultacji kontrolnej zawsze możliwe jest dostrzyknięcie pozostałości ampułki. Lekarz specjalista ocenia rezultaty zabiegu po około 2 tygodniach – bo tyle czasu preparat potrzebuje na związanie cząsteczek wody i ostateczne wymodelowanie tkanki.

Najczęściej wybieranym wypełniaczem jest kwas hialuronowy – a jakie są jego alternatywy?

Przy niewielkiej asymetrii zadowalające efekty może dać już sam makijaż permanentny. Kiedy asymetrię powoduje specyficzna praca mięśni mimicznych wokół ust, zabieg kwasem hialuronowym łączy się z zastosowaniem botoksu. Toksyna botulinowa tymczasowo ogranicza zakres pracy mięśni odpowiedzialnych za defekt, więc w ten sposób redukujemy samo źródło problemu. Oczywiście należy mieć na uwadze, że w przypadku znaczących deformacji takich jak zajęcza warga, najprawdopodobniej konieczna będzie chirurgiczna korekta ust. Zabieg na bloku operacyjnym wymaga znieczulenia miejscowego i rekonwalescencji. Niektóre z dostępnych metod chirurgicznych to wypełnienie stałym silikonowym implantem czy przeszczep własnej tkanki tłuszczowej.