Nie bój się cytologii

Nie bój się cytologii

 

Cytologia jest badaniem bezbolesnym, skutecznym i pozwala zbadać komórki z szyjki macicy. Pozwala ona wykryć wszelkie nieprawidłowości, sugerujące, że rozwija się u nas nowotwór szyjki macicy bądź stan przednowotworowy. Badanie odbywa się poprzez założenie wziernika do pochwy, następnie pobiera się specjalną szczoteczką komórki, z tarczy i kanału szyjki macicy. Następnie pobrany materiał trafia do oceny histopatologicznej i cytolog ocenia prawidłowość komórek nabłonkowych. 

 

Jak odczytujemy wynik cytologii ?

 

Obecnie stosuje się opisy w skali Bethesdy. Polega to na opisowej formie wyglądu komórek nabłonkowych. Początkowo skala informuje nas, czy pobrany materiał jest wystarczający do badania, następnie określa się, czy obraz cytologiczny jest prawidłowy, czy nie i dopiero na końcu określa się wszelkie nieprawidłowości. Ujmuje się w nich, czy mają one cechy patologiczne, jeśli występują, to jakiego są typu. Brane pod uwagę są także czynniki infekcyjne, czy w rozmazie jest obecność grzybów i bakterii oraz czy występują inne komórki nieprawidłowe. Wyniki cytologii w systemie Bethesda określa się następująco: 

  • cytologia prawidlowa
  • cytologia prawidlowa z łagodnym stanem zapalnym
  • wynik nieprawidłowy- stan świadczący o ogniskach zapalnych
  • wynik cytologiczny odpowiada Bethesda LSIL- wynik nieprawidłowy z pojedynczymi komórkami, które mogą rozwinąć się w nowotwór
  • wynik cytologiczny odpowiada Bethesda HSIL- wynik nieprawidłowy z licznymi komórkami, które mogą rozwinąć się w nowotwór.

 

Dlaczego cytologia jest ważna? Co dzieje się, kiedy wyniki są nieprawidłowe? 

 

Odpowiedź jest tutaj jednoznaczna, otóż kobiety wykonujące regularnie cytologię, mają gwarancję wykrycia nowotworu w bardzo wczesnym stadium, a to daje stuprocentową gwarancję wyleczenia. Dodatkowo cytologia Warszawa pozwala na kontrolę nadżerki tarczy szyjki macicy, kontroluje stan nabłonka pochwy, ocenia działanie leków hormonalnych, określa termin owulacji, pozwala określić czas trwania i dwie fazy cyklu.

Nieprawidłowe wyniki cytologii, nie świadczą jeszcze o tym, że musimy się zamartwiać. Jest to na pewno informacja, że konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, które będą dokładniejsze. Najczęściej lekarz zleca badanie ponownie, aby wykluczyć lub potwierdzić zmiany nowotworowe lub inne, takie jak obecność HPV, stany zapalne. Jest to robione po to, by jak najszybciej wdrożyć ewentualne leczenie. Jeśli wyniki są jednoznaczne, to wykonuje się kolposkopię, a więc przyjrzenie się szyjce macicy na dużym powiększeniu. Dzięki przemyciu szyjki specjalnym roztworem, komórki nowotworowe zabarwiają się na specyficzny kolor. To pozwala ocenić lekarzowi jakiego pochodzenia są zmienione komórki. 

 

Kiedy najlepiej wykonać cytologię? 

 

Cytologii na pewno nie należy wykonywać w trakcie menstruacji, najlepiej żeby było to okres między 4 dniem po zakończeniu miesiączki, a na 4 przed kolejną. zaleca się powstrzymywanie od współżycia na co najmniej 2 dni przed planowanym badaniem. Istotnym przeciwwskazaniem jest także występująca infekcja i stany zapalne okolic intymnych.