Sposoby na leczenie niepłodności

Niepłodność to problem, który dotyka dzisiaj blisko 20% par. Wraz z rozwojem medycyny i technologii rosną szansę na wyleczenie tego poważnego schorzenia . Pary, które kiedyś zostały pozostawione same sobie, dzisiaj mają możliwość skorzystania z nowoczesnych metod terapii. W jakim przypadku mówimy o niepłodności?

Szacuje się, że po roku regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji i braku efektów w postaci ciąży, możemy mówić o niepłodności. Jeśli oboje partnerów przekroczyło trzydziesty rok życia, sytuacja staje się poważna, bowiem zegar biologiczny tyka nieubłaganie.

Przyczyny męskie i damskie

Obiegowa opinia głosi, że to kobieta jest zazwyczaj winna niemożności zajścia w ciążę. Nic bardziej mylnego – szacuje się bowiem, że około 30-40 problemów z niepłodnością leży po stronie mężczyzny. Spowodowane jest to rok rocznym pogorszeniem stanu nasienia, na skutek przegrzewania jąder, zanieczyszczenia środowiska, niehigienicznego i stresującego trybu życia. Zdarza się, że przyczyną niepłodności są problemy z erekcją i ejakulacją, obustronne wnętrostwo, przebycie ostrych chorób zakaźnych z odczynem w jądrach, zaburzenia hormonalne lub genetyczne i wreszcie przebyte zabiegi chirurgiczne na jądrach i powrózkach nasiennych.

Jak zatem leczyć niepłodność?

Niemożność zajścia w ciążę jest problemem obu stron związku. Najlepiej, więc gdy oboje udają się na kontrolne badania. Znacznie usprawnia to przebieg leczenia. Do najpopularniejszych metod zaliczyć można leczenie operacyjne, indukcję owulacji, inseminacje domaciczną i zapłodnienie pozaustrojowe.