Niski indeks glikemiczny-poznaj produkty z niskim IG oraz dowiedz się, co możesz spożywać

Niski indeks glikemiczny-poznaj produkty z niskim IG oraz dowiedz się, co możesz spożywać

Indeks glikemiczny jest procentową wartością, określającą szybkość wzrostu glikemii po spożyciu produktów spożywczych w porównaniu do wzrostu jej tempa przy takiej samej ilości węglowodanów, spożywanych w czystej postaci glukozy. Czysta ostać glukozy może powodować zróżnicowane reakcje organizmu, zależne przede wszystkim od występowania schorzeń, takich jak cukrzyca typu 2, insulinoodporność, otyłość, hipertriglicerydemia oraz zaburzenie tolerancji glukozy. 

Produkty z niskim indeksem glikemicznym-co możesz jeść?

Produkty o niskim IG dedykowane są do spożycia przede wszystkim osobom, zmagającym się w wyżej wymienionymi schorzeniami, które nie mogą pozwolić sobie na szybki wzrost poziomu glukozy we krwi oraz osobom, poszukującym rozwiązania na problem nadwagi. Dieta z niskim IG dedykowana jest również osobom, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. W zestawie produktów spożywczych, które mogą znaleźć się w Twojej diecie są przede wszystkim:

  • warzywa i owoce (ogórki, pomidory, cukinia, cebula, brokuły, kalafior, oliwki, jabłka, truskawki, jagody, maliny, porzeczki, awokado),
  • większość nasion strączkowych,
  • mięso, ryby, jaja,
  • owoce morza,
  • oleje, pestki, nasiona,
  • pieczywo pełnoziarniste.

Produkty spożywcze, odpowiednie dla osób z wymienionymi problemami powinny posiadać niski indeks glikemiczny (<55). Wśród produktów spożywczych możesz spotkać się z takimi, które posiadają średni (56-69) lub wysoki IG. Dieta z niskim IG jest obowiązkowa dla zdrowia, ale liczy się nie tylko co jesz, lecz jak jesz.

Produkty o niskim indeksie gikemicznym-jak jeść?

Aby zachować dobrą kondycję organizmu przy cukrzycy typu 2 musisz być pod nieustanną opieką poradni diabetologicznej, a dodatkowo być na bieżąco z poradami na wysokim poziomie, ukazującymi rzetelną wiedzę, dostępną online. Wiarygodne źródła informacji pozwolą Ci nieustannie modyfikować zawartość swojego menu, konfigurować odpowiednie dla Ciebie połączenia i zestawy produktów żywnościowych. Pamiętaj, że uważając na łączną zawartość glukozy w posiłku musisz zwrócić uwagę na częstotliwość jedzenia. Jedz pięć niewielkich posiłków dziennie, nie spożywaj co najmniej trzy godziny przed snem, aby układ trawienny zdążył sobie poradzić z kolacją, pij co najmniej półtorej litra wody dziennie i zwracaj uwagę na rodzaj spożywanych produktów. Rozgotowane, zmiksowane, rozdrobnione produkty spożywcze mogą mieć wyższy IG niż surowe, podawane w całości. Dotyczy to owoców, kaszy, płatków owsianych.

Produkty z niskim IG i co jeszcze jest ważne?

Produkty spożywcze z niskim indeksem glikemicznym nie muszą być spożywane w nudnej postaci. Dla osób, poszukujących rozwiązań z niskim IG można skonstruować atrakcyjną, smaczną dietę, dostarczającą odpowiedniej ilości składników odżywczych. Unikasz typowych deserów, produktów wysokoprzetworzonych, słodyczy, ale możesz pozwolić sobie na mleko sojowe lub owsiane, z którym przygotujesz wyborne koktajle owocowe. Możesz wykonać doskonały omlet z białek jaj wraz z dodatkiem owoców lub płatków owsianych. Do jogurtu naturalnego możesz dorzucić owoce leśne, a twaróg z warzywami wzbogacić o dodatek w postaci grzanek pełnoziarnistych. Nie rezygnuj z sałatek, chudego mięsa z kurczaka oraz ryb, które przygotujesz z warzywami, gotowanymi na parze. Brakuje Ci deserów? Twarożek z owocami, sałatka owocowa smakują doskonale nie tylko latem, możesz używać mrożonych owoców, dostępnych przez cały rok. Pamiętaj, aby pomiędzy posiłkami zachować trzygodzinne odstępy oraz pierwszy posiłek w ciągu dnia jeść nie później niż dwie godziny po przebudzeniu się.