Czym jest detoks opiatowy (opioidowy)

Opiaty są narkotykami, po których zażyciu można doświadczać niezwykłych doznań. Nie jest to oczywiście pochwała ich zażywania! Ze względu na euforyczne działanie opioidów, mogą one być nadużywane jako narkotyk rekreacyjny. Ich długotrwałe zażywanie albo stosowanie przez osoby podatne na ich działanie prowadzi do szybkiej tolerancji na przyjmowane dawki i stopniowego ich zwiększania i w konsekwencji uzależniania się.

Zaliczane są do grupy substancji o bardzo dużym potencjale uzależniającym, nawet krótkie ich zażywanie może prowadzić do uzależnienia.

Wpływ opioidów na mózg

Opioidy wiążą się z receptorami w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym: głównie delta, kappa i mu. Nazywane są powszechnie receptorami opioidowymi. Receptory te łączą się ze sobą aby przejąć kontrolę nad tym, jak doświadczamy i reagujemy na ból, nagrodę i uzależnienie. Opioidy stymulują te receptory i łagodzą ból, powodują uspokojenie i uczucie euforii.

  • Delta: analgezja, lek przeciwdepresyjny, drgawki, uzależnienie fizyczne, modulacja depresji oddechowej związanej z Mu
  • Kappa: przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe, depresja, halucynacje, diureza, dysforia, zwężenie źrenic, neuroprotekcja, sedacja
  • Mu: analgezja, uzależnienie fizyczne, depresja oddechowa, zwężenie źrenic, euforia, zmniejszona motoryka przewodu pokarmowego, rozszerzenie naczyń. 

Opioidy są odpowiedzialne za wyzwalanie endorfin – neuroprzekaźników dobrego samopoczucia w mózgu. Tłumią w ten sposób ból, który nam dokucza, powodują uczucie ukojenia. Jest to jednak krótkotrwałe. Gdy ten stan nas opuszcza, szukamy sposobu jak odzyskać dobre samopoczucie.

U osób uzależnionych nawyk staje się codziennością która doprowadza do uzależnienia fizycznego i psychicznego od podawanego specyfiku.

Najbardziej znane typy opioidów

Pośród leków i specyfików produkowanych bezpośrednio na czarny rynek narkotykowy można znaleźć następujące odmiany opiatów:

  • Heroina – kiedyś zsyntezowana jako lek przeciwbólowy. Dzisiaj zwana jest królową narkotyków
  • Morfina – nadal stosowany środek do redukcji bólu po operacjach lub u osób ciężko / smiertelnie chorych w fazie terminalnej
  • Kodeina – słabszy w działaniu opioid stosowany w leczeniu uciążliwego kaszlu
  • Tramadol – również należący do słabszych odmian opiatów, dtosowany w leczeniu bólu
  • Fenantyl – wykazuje bardzo silne działanie przeciwbólowe

Terapia leczenia uzależnień od opiatów

Najważniejszym i pierwszym elementem w leczeniu uzależnienia od opioidów jest detoks opioidowy, który pozwala wyjść z najgorszej fazy ciągu. Jednocześnie przy dobrze wybranym ośrodku odwykowym można liczyć na pełne wsparcie medyczne i psychologiczne, aby podczas tej fazy nie zastąpić jednego uzależnienia innym.

Dobrze jest postawić na sprawdzony ośrodek jakim jest Detoks Fenix w Warszawie. Jest to jeden z najstarszych prywatnych ambulatoryjnych detoksów narkotykowych i alkoholowych w kraju.