Jak brak ruchu wpływa na perystaltykę jelit?

Dlaczego prawidłowa perystaltyka jelit jest taka ważna? Czy aktywność fizyczna wpływa na ruchy jelit? Na czym polega ta zależność?

Brak ruchu i perystaltyka jelit

Nie jest żadną tajemnica, że jednym z kluczowych elementów trawienia i wydalania pokarmów jest odpowiednia perystaltyka jelit. Ich ruchy wpływają m.in. na przesuwanie treści pokarmowych, których resztki są następnie usuwane w czasie wypróżniania. W niektórych sytuacjach może dochodzić jednak do osłabienia perystaltyki jelit, czyli tych ruchów. Powodów takiego stanu jest całe mnóstwo, z całą pewnością za jedną z przyczyn uznaje się również niedostateczną ilość aktywności fizycznej.

Mawia się, że „ruch to zdrowie”, a w powiedzeniu tym jest naprawdę wiele prawdy. Regularna aktywność fizyczna poprawia pracę układu krążeniowo-oddechowego, wyzwala hormon szczęścia, wpływa na Twoje samopoczucie, a także korzystnie oddziałuje na pracę jelit. Nie musisz wcale być zawodowym sportowcem czy trenować na wysokim poziomie, aby poprzez aktywność fizyczną dbać o swoje jelita. W wielu przypadkach wystarczy po prostu 30 minut spaceru co drugi dzień czy krótka wycieczka rowerowa z rodziną – w ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym. Wrzucając niejako drugi bieg, wywołasz niezwykle pozytywny wpływ na całą masę układów i narządów – wystarczy się ruszać!

Trzeba też wspomnieć, że brak ruchu to dość częsty powód występowania zaparć. O zaparciach mówimy w sytuacji, kiedy do wypróżnień dochodzi zbyt rzadko, a stolec jest twardy i przesuszony. Samą aktywność fizyczną uważa się natomiast za jedną z prostych metod mających na celu zniwelowanie zaparć i zmniejszenie ryzyka ich wystąpienia.

Zaparcia – co wtedy zrobić?

Najpopularniejsze sposoby na zaparcia to uzupełnienie diety w produkty bogate w błonnik pokarmowy czy zwiększenie ilości aktywności fizycznej. Oprócz tego zaleca się również uregulowanie trybu życia, zarezerwowanie czasu na spokojne wypróżnienie oraz spożywanie pięciu posiłków dziennie o tych samych porach. To jednak nie wszystko – w niektórych sytuacjach zaparcia stają się tak uporczywe, że najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnie przygotowanych preparatów takich jak.

To produkt przeznaczony dla osób, które borykają się z przewlekłymi zaparciami, Xenna saszetki może być podawany zarówno dorosłym, jak i młodzieży powyżej 12. roku życia. Xenna Balance dostępna jest w formie proszku, który służy do stworzenia roztworu doustnego. Cytrusowy smak sprawia, że jego spożycie jest naprawdę przyjemne i nie sprawia żadnych kłopotów.

Xenna saszetki wchłaniana jest dopiero w jelicie grubym, dzięki czemu działa dokładnie tam, gdzie powinna. W większości przypadków jej stosowanie jest w pełni bezpieczne, a substancja czynna (makrogol 3350) relatywnie skuteczna. Xenna Balance bez wątpienia powinna znaleźć się w każdej domowej apteczce.