Zakrzepica żylna

Zakrzepica żylna – cichy zabójca

Zakrzepica żylna to choroba, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy płci. Potocznie jest ona nazywana zapaleniem żył. Mimo, iż może ona dotknąć każdą osobę w każdym wieku, grupą wiekową, która boryka się z problemem zapalenia żył, są osoby, które ukończyły 60 lat i zdecydowanie częściej choroba ta atakuje kobiety, aniżeli mężczyzn. Choroba ta jest jednak bardzo podstępna. Podobnie, jak osteoporoza, bardzo długo nie daje ona żadnych objawów. A wtedy, kiedy zauważymy objawy, bardzo trudno jest leczyć zakrzepicę żylną, nierzadko też jest ona bardzo groźna dla naszego życia. Jak zatem rozpoznać zakrzepicę żylną? Na co zwrócić uwagę, kiedy chcemy uniknąć jej występowania? I co najważniejsze – jak leczyć zakrzepicę żylną? Na te i wiele innych pytań, znajdziecie państwo odpowiedź w naszym poniższym artykule. 

Przyczyny zakrzepicy żylnej

Zanim spróbujemy odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, w jaki sposób leczyć zakrzepicę żylną, przyjrzyjmy się dokładnie temu, jakie są przyczyny jej występowania. Prawidłowym stanem jest to, że krew w naszych żyłach płynie w kierunku do serca. Zakrzepica żylna powstaje wówczas, kiedy stan ten zostaje w jakikolwiek sposób zaburzony. Powoduje to najczęściej powstawanie stanu zapalnego, a stąd jest już bardzo prosta droga do powstania zakrzepicy żylnej. Organizm jednak reaguje na takie nieprawidłowości – w bardzo różny sposób. Czasem może się zdarzyć, że wchłonie on powstały zakrzep. Wiąże się to jednak z ryzykiem uszkodzenia zastawek, które znajdują się w okolicy zakrzepu. Nie rozwiązuje to problemu, ponieważ wchłonięcie przez organizm zakrzepu, w dalszej perspektywie powoduje powstawanie nowych zakrzepów. Wówczas dochodzi do sytuacji, w której żyła jest przysłowiowo zatkana jak korek. Innymi słowy, jeśli zostanie zaburzony porządek związany z prawidłowym krążeniem naszej krwi w żyłach, wówczas dochodzi do zakrzepu. Ten, w bardzo skrajnych przypadkach, może doprowadzić do wystąpienia ostrej niewydolności krążeniowej, a ta z kolei bywa jedną z najczęstszych przyczyn nagłych zgonów. 

Jak rozpoznać zakrzepicę żylną?

Wiemy już, jak przedstawiają się przyczyny zakrzepicy żylnej i do czego może ta choroba doprowadzić. Wspomniane też zostało, że jest to bardzo „podstępna choroba”, której wykrycie wcale nie jest takie proste. Jednakże tak, jak w przypadku każdej innej choroby, tak i w przypadku zakrzepicy żylnej, możemy ją rozpoznać, jeśli tylko będziemy wiedzieli, na co zwrócić największą uwagę. Nie zapominajmy też i o tym, że im szybciej rozpoznamy zakrzepicę żylną, tym większa jest szansa na wyleczenie jej. Jeśli pojawi się u nas ostry i nagły ból w łydce, który może przypominać skurcz, absolutnie nie należy go lekceważyć. To może być bowiem pierwszy objaw powstawania zakrzepicy żylnej. Ból, który jest spowodowany skurczem, z czasem stopniowo ustępuje. Ten, który jest objawem zakrzepicy żylnej, nie tylko nie będzie ustępował, ale też przy każdym ruchu nogą, będzie się on nasilał. W efekcie, ból ten będzie utrudniał nam chodzenie – będzie on najsilniejszy, kiedy zaczniemy poruszać stopą lub naciskać piętę. Z reguły też, bólowi, który jest objawem zakrzepicy żylnej, towarzyszy obrzęk – co nie ma miejsca, jeśli mówimy o skurczu. Obrzęk pojawia się najczęściej w okolicy kostki. Może się zdarzyć, że do powyższych objawów dojdzie także stan podgorączkowy. 

Jak uniknąć zakrzepicy żylnej?

Kiedy wiemy już jak przedstawiają się objawy zakrzepicy żylnej oraz co najczęściej jest jej przyczyną, pora dowiedzieć się, co dokładnie należy przedsięwziąć, aby do zakrzepicy żylnej nie dochodziło. Przede wszystkim, jeśli prowadzimy siedzący tryb pracy, dobrze jest co jakiś czas wstać, rozprostować nogi i trochę je rozruszać. Kiedy podróżujemy, warto jest zadbać o to, aby pić dużo wody, jak również – w przypadku długich podróży – zdjąć buty. Codzienne spacery (minimum 30 minut!) jak również proste ćwiczenia czy regularna gimnastyka, mogą skutecznie zapobiegać powstawaniu zakrzepicy żylnej. Wdrożenie tych prostych metod, zmiana codziennych nawyków, z pewnością może się przełożyć na zmniejszenie ryzyka zachorowania na zakrzepicę żylną.