Na czym polega diagnostyka choroby wieńcowej?

Choroba wieńcowa, nazywana również zamiennie chorobą niedokrwienną serca, jest jedną z najczęstszych postaci chorób serca. Polega ona na zwężeniu lub całkowitym zamknięciu tętnic wieńcowych, które dostarczają krew do mięśnia sercowego. Choroba ta w większości przypadków jest wynikiem procesu, który nazywany jest miażdżycą.
Według badań, w krajach wysoko rozwiniętych, przeciętna roczna częstość występowania choroby wieńcowej wynosi ok. 250-300 nowych przypadków na 100 000 mieszkańców. Z uwagi na to, że jest to tak często występująca choroba, warto pamiętać o regularnych badaniach, aby możliwie szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości. Jak wygląda diagnostyka choroby wieńcowej?
Objawy choroby wieńcowej
Głównym objawem choroby wieńcowej jest ból lub ucisk w klatce piersiowej, zwany dławicą piersiową. Ból ten jest zwykle wywołany wysiłkiem fizycznym lub stresem emocjonalnym i ustępuje po odpoczynku lub przyjęciu leków rozszerzających naczynia krwionośne. Niektóre osoby mogą doświadczać bólu promieniującego do ramion, szyi, żuchwy lub pleców.
Inne objawy choroby wieńcowej mogą obejmować duszność, zwłaszcza podczas wysiłku, uczucie zmęczenia, nudności, zawroty głowy oraz niestabilność emocjonalną. W niektórych przypadkach choroba wieńcowa może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zawał serca czy niestabilna dławica piersiowa, które wymagają natychmiastowej opieki medycznej.
Podstawowa diagnostyka
Wykrycie choroby wieńcowej nie jest proste na początku w dużej mierze ze względu na brak występujących objawów w początkowej fazie przypadłości. Diagnoza choroby wieńcowej opiera się w dużej mierze na wywiadzie medycznym, a także na badaniu fizycznym oraz różnych badaniach dodatkowych. Najczęściej stosowane metody diagnostyczne to wykonanie EKG spoczynkowego lub w postaci Holtera zakładanego na 24h, test wysiłkowy, koronarografia (angiografia wieńcowa) oraz badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI) serca.
Diagnostyka choroby wieńcowej opiera się więc w dużej mierze na starych metodach, jest jednak innowacyjna alternatywa, z którą warto się zapoznać.
Nieinwazyjna diagnostyka Hemolens
Firma Hemolens opracowała przełomową technologię, która rewolucjonizuje diagnostykę choroby wieńcowej. Innowacyjne rozwiązanie polega na połączeniu dwóch nieinwazyjnych metod diagnostycznych: tomografii tętnic wieńcowych CCTA (czyli Coronary Computed Tomography Angiography) oraz nieinwazyjnego, ciągłego pomiaru ciśnienia krwi CNBP (Continuous ) Non-Invasive Blood Pressure. Nowa technologia pozwala na dostarczenie nieosiągalnej dotąd na rynku precyzji, dzięki której diagnostyka choroby wieńcowej jest jeszcze bardziej skuteczna i spersonalizowana.
Choć sama technologia może brzmieć bardzo skomplikowanie, jej obsługa absolutnie taka nie jest. To wszystko za sprawą prostej i intuicyjnej aplikacji, a także modeli 3D tętnic wieńcowych, które są czytelne i obrazowe. To korzyść nie tylko dla lekarza, ale także dla pacjenta – dzięki temu, lekarze mogą przedstawiać wyniki badania swoim pacjentom w zrozumiały dla nich sposób.
Innowacyjne podejście, które owocuje bezpieczeństwem
Jedną z głównych korzyści technologii Cardiolens, poza precyzją diagnostyki, jest też bezpieczeństwo samej metody. Jest to diagnostyka nieinwazyjna i ambulatoryjna, dzięki czemu, w przeciwieństwie do metod inwazyjnych, nie wymaga hospitalizacji. Innowacyjna technologia opracowana przez Hemolens nie wymaga umieszczania cewnika wewnątrz tętnicy czy zakładania opatrunku uciskowego i pozostania w szpitalu, co sprawia, że pacjenci również czują się o wiele bezpieczniej.
Badanie pomaga przedstawić wyniki wirtualnej cząstkowej rezerwy przepływu FFR (Fractional Flow Reserve) w tętnicach wieńcowych LAD, RCA, LCX w nowoczesnej formie. To prawdziwa rewolucja dla diagnostyki choroby wieńcowej, która, jak już wcześniej powiedzieliśmy, nie należy do najprostszych i wymaga przeprowadzenia wielu różnych badań i wywiadu lekarskiego. Dzięki tej technologii, wykrycie i poprawne zdiagnozowanie choroby niedokrwiennej serca jest znacznie prostsze.
Facebook Comments