Cichy zabójca – zawał serca

Każdego dnia w Polsce dochodzi do blisko 300 zawałów serca.  W wielu przypadkach problem nie objawia się klasycznym bólem, występującym w klatce piersiowej. Może być bowiem spowodowany dolegliwościami, które stosunkowo ciężko powiązać z zawałem serca. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i czujność, szczególnie u osób podatnych na to schorzenie.

Zawał serca wiąże się z zamknięciem blaszki miażdżycowej naczynia wieńcowego, czyli tętnicy doprowadzającej do serca utlenowaną krew. Część serca, do której nie dochodzi krew i tlen, ulega w ten czas martwicy. Najczęściej jest to lewa komora serca.

Objawy zawału serca

Typowym objawem zawału serca jest ostry ból odczuwany w środkowej części klatki piersiowej. Pacjenci określają go najczęściej jako rozpieranie, pieczenie lub rozrywanie. Jeśli trwa on krótko, najprawdopodobniej spowodowany jest chorobą niedokrwienną serca. Jest to tak zwany ból wieńcowy. Jeśli trwa on natomiast dłużej, to może oznaczać atak serca. Niestety, zawał bardzo często daje niejasne objawy, przez co jest mylony z innymi dolegliwościami.

Nietypowe objawy to:

  • bóle żuchwy i krtani
  • nudności, wymioty, lub inne dolegliwości gastryczne
  • symetrycznie występujące dokuczliwe bóle stawów barkowych lub łokciowych
  • uciskowy ból pleców między łopatkami
  • duszność spoczynkowa, czyli silne duszności bez wysiłku fizycznego

Znajomość tych przyczyn może okazać się kluczowa w kontekście ratowania czyjegoś życia. Warto jest, więc je zapamiętać.