Holter serca, jako skuteczna alternatywa

Holter serca pozwala rejestrować czynności pracy serca przez całą dobę, umożliwiając tym samym wykryć zaburzenia, które są niewidoczne dla elektrokardiogramu czy echo serca. Wykorzystanie tej metody do celów diagnostycznych pozwala precyzyjnie określić problem i rozpocząć jego leczenie. Aparat do badania metodą Holtera przytwierdzany jest do paska w talii. Wokół niego roztaczają się elektrody, które lekarz przykleja wokół serca, ówcześnie otłuszczając je spirytusem lub eterem.

Prawidłowa diagnostyka możliwa jest wyłącznie w momencie pełnego relaksu pacjenta. Pacjent musi zatem zachowywać się zupełnie normalnie, wykonując czynności dnia codziennego, nie zwracając uwagi na obecność aparatu Holtera. Kluczowe, w kontekście całego badania jest skrupulatne prowadzenie dziennika i zapisywanie w nim czynności, które powodują zawroty głowy, kołatanie serca i duszności. Jedyną czynnością, która wykonywana jest bez urządzenia jest kąpiel. Należy bezwzględnie chronić urządzenie przed zamoczeniem.

Aparat Holtera jest szczególnie skuteczny w przypadku:

  • choroby niedokrwiennej serca
  • bloku serca (np. nieprawidłowo wolnej pracy)
  • zaburzeń rytmu serca ( szybkiego i nierównego bicia, oraz kołatania)
  • konieczność sprawdzenia pracy wszczepionego rozrusznika serca

Kluczowy atut badania

Najważniejszą zaletą badania, w porównaniu do klasycznych metod diagnostycznych jest fakt obserwacji pracy serca w trakcie snu. Zdarza się, że najpoważniejsze zaburzenia jego funkcji, zachodzą właśnie w tym czasie. Jest to spowodowane znacznym spowolnieniem wszystkich czynności, jakie są wykonywane przez nasz organizm. Wtedy też oddech może stać się wyjątkowo płytki i powolny, nie dostarczając tym samym organizmowi odpowiedniej porcji tlenu.

Ostateczna diagnoza

Dołączona do zestawu taśma magnetofonowa lub elektroniczna zapisuje regularnie impulsy elektryczne wywoływane przez nasze serce. Lekarz analizuje zapisy dokonane przez urządzenia, konfrontując je z naszymi notatkami. Wynik interpretowany jest za pomocą specjalnego programu komputerowego pozwala postawić jasną i precyzyjną diagnozę, oraz rozpocząć leczenie. Badanie jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Nie ma, więc obaw o ewentualne naruszenie tkanek.