Rehabilitacja po operacji – dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja po operacji odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki niej proces powrotu do zdrowia zyskuje na efektywności. Odzyskanie pożądanego poziomu sprawności wymaga sporego zaangażowania oraz fachowej pomocy. Kluczową rolę odgrywa kilka pierwszych tygodni po zabiegu, jednak w wielu przypadkach musi trwać o wiele dłużej. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Konieczne jest również stałe monitorowanie zdrowia oraz wypracowanych efektów.

Kiedy wskazana jest rehabilitacja?

Rehabilitacja pooperacyjna rekomendowana jest niemal po każdym zabiegu. Powinna mieć ona charakter kompleksowy. Ćwiczenia mają szczególne znaczenie w przypadku, gdy zabieg chirurgiczny obejmował narządy ruchu (w tym kości, stawy, tkanki miękkie). Pamiętajmy, że wykonanie operacji to nie wszystko. Złamałeś rękę z przemieszczeniem kości? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że lekarzom uda się przywrócić ją do pierwotnego stanu, jednak nie oznacza to, że w ciągu kilku tygodni pacjent wróci do życia sprzed wypadku. Zwykle dochodzi do znaczącego ograniczenia ruchomości, a więc nawet poruszanie ręką stanowi wyzwanie. Rehabilitacja dopasowana do osobistych potrzeb przyspiesza okres powrotu do pełni zdrowia. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, w jakim czasie to nastąpi. 

Warto zgłosić się do specjalisty, który oferuje terapię po konkretnych zabiegach. Dzięki temu można mieć pewność, że posiada on niezbędną wiedzę oraz doświadczenie. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się rehabilitacja po operacji:

– kręgosłupa,

– kończyn górnych i dolnych,

– barku,

– stawu skokowego,

– kolana,

– pozostałych urazów ortopedycznych.

Nie każdy wie, że oprócz rehabilitacji pooperacyjnej zaleca się ćwiczenie przedoperacyjne (o ile jest to możliwe). Przygotowują one pacjenta do zabiegu, a tym samym skracają czas potrzebny do odzyskania zdrowia. Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Rehabilitacja po urazach ortopedycznych poprawia funkcje ruchowe, eliminuje dyskomfort i ból, a także podnosi ogólny poziom sprawności organizmu. Jest ona realizowana zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych oraz seniorów.

Jak skorzystać z rehabilitacji?

Rehabilitacja po operacji w ramach NFZ wydaje się być dobrą opcją dla tych, którzy nie posiadają wolnej gotówki. Bardzo ważne jest to, aby otrzymać skierowanie. Stanowi ono podstawę do tego, aby terapia została przeprowadzona. Niestety opisywane rozwiązanie posiada wiele wad. Jedną z nich jest długi czas oczekiwania. Trzeba uwzględnić, że rehabilitacja po zabiegu operacyjnym najczęściej musi rozpocząć się już po kilku dniach. Tylko systematyczna oraz ciągła praca przyniesie oczekiwane rezultaty. Może jednak okazać się, że termin wizyty został nam wyznaczony za kilka tygodni, a nawet miesięcy. Istnieje więc duże ryzyko zaprzepaszczenia szansy na powrót do pełnej sprawności. Bywa tak, że zbyt późno rozpoczęta terapia niesie za sobą nieodwracalne skutki. 

Wszystko to sprawia, że wielu pacjentów decyduje się na rehabilitację w prywatnym ośrodku zdrowia. Możemy również skorzystać z usług specjalistów, którzy posiadają własną działalność. Oczywiście terapia wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak rozpoczyna się niemal natychmiast. Oszczędzanie na zdrowiu nie jest dobrym pomysłem. Ponadto, mamy pewność, że trafiliśmy do prawdziwego eksperta ze swojej dziedziny. Samodzielnie wybieramy terapeutę, a więc przed skorzystaniem z jego usług powinniśmy sprawdzić opinie poprzednich pacjentów, aby uniknąć błędnych decyzji. W zdecydowanej większości przypadków nie trzeba posiadać skierowania na rehabilitację, jednak nie zapominajmy o tym, aby przedstawić m.in. dokumentację medyczną lub wypis ze szpitala. Wszystko po to, aby sprawnie określić przebieg rehabilitacji, a także oszacować czas jej trwania. 

Najważniejsze etapy rehabilitacji 

Rehabilitacja po operacji składa się z kilku etapów. Wiadomym jest, że zadaniem profesjonalisty jest obserwacja stanu pacjenta, tak aby realizowane ćwiczenia cechowały się maksymalną wydajnością. Poprzeczka powinna być stale podnoszona, gdyż tylko wtedy efektywność terapii znajduje się na satysfakcjonującym poziomie. 

1. Rehabilitacja przedoperacyjna – oczywiście nie w każdym przypadku może być ona przeprowadzona. Jej głównym celem jest przygotowanie pacjenta do zabiegu, a także terapii pooperacyjnej.

2. Rehabilitacja pooperacyjna wczesna – na tym etapie nie ma możliwości wykonywania skomplikowanych ćwiczeń, ponieważ jest na to zbyt wcześnie. Priorytetem jest redukcja obrzęków i dyskomfortu. Ważne jest także łagodzenie bólu i innych objawów towarzyszącym zabiegom. Możliwa jest wczesna terapia manualna, a także przygotowanie pacjenta do dalszej współpracy m.in. poprzez omówienie poszczególnych ćwiczeń.

3. Rehabilitacja pooperacyjna środkowa – to wszelkie zabiegi mające na celu stopniową poprawę stanu pacjenta. Dąży się do zwiększenia ruchomości poszczególnych obszarów ciała. Oczywiście plan terapii ustalany jest w sposób indywidualny. Oprócz tego może być on modyfikowany w czasie, a wszystko zależy od osiąganych postępów.

4. Rehabilitacja pooperacyjna końcowa – to terapia, która ma na celu odzyskanie pełnej sprawności w zakresie ruchu, wzmocnienie mięśni i stawów, czy też stabilizacją postawy. Diagnostyka rehabilitacyjna umożliwia określenie rezultatów podjętych działań. 

5. Rehabilitacja specjalna – dotyczy ona przede wszystkim sportowców, którzy po kontuzji planują wrócić do aktywności fizycznej. 

Warto mieć świadomość, że ćwiczenia rehabilitacyjne powinny także mieć miejsce w warunkach domowych, a nie wyłącznie na spotkaniu ze specjalistą.

Ile kosztuje rehabilitacja pooperacyjna?

Rehabilitacja po operacji cena zależy od wielu różnych czynników. W ramach ubezpieczenia NFZ jest ona darmowa, jednak bardzo często konieczny jest kilkumiesięczny okres oczekiwania na rozpoczęcie terapii. Korzystając z usług prywatnych mamy pewność, że rozpocznie się ona w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Dzięki temu ryzyko wystąpienia powikłań i innych niepożądanych objawów znajduje się na bardzo niskim poziomie. Godzina rehabilitacji to koszt około 150-200 zł, jednak wszystko zależy od cennika wybranego specjalisty.