Haluksy – co to jest haluks i co musisz o nim wiedzieć?

Gdy przychodzi lato, każdy z nas chce się pochwalić pięknymi i zadbanymi stopami. Niektóre kwestie można poprawić podczas wizyty u kosmetyczki – kształt płytki paznokcia, kolor lakieru czy ogólnie gładkość skóry, zwłaszcza na piętach. Są niestety takie problemy, na które kosmetyczka i kosmetolog nie pomoże. A jednym z nich jest problem haluksa. Haluks to wadliwe ułożenie dużego palca u stopy.

Powodowane jest przez zmiany w układzie kostnym. Duży palec przechyla się w kierunku pozostałych, co prowadzi do wystającej kości na wysokości początku palców. Często duży palec u nogi zaczyna nachodzić na palec drugi. Zmiany te są zmianami w układzie kostnym. Oznacza to, że nie mówimy o sytuacji, w której problem haluksa występuje tylko przez kilka godzin dziennie. Jest to schorzenie, które po pojawieniu się i nie leczone, nie znika samoistnie, a jedynie się pogłębia. Nieprawidłowe ułożenie kości powoduje pojawienie się stanu zapalnego, a to wywołuje nieprzyjemny ból. Haluks nazywany jest także paluchem koślawym. Nazwa ta pochodzi właśnie od zniekształconego położenia palca.

Kilka słów o tym, skąd biorą się haluksy

Głównym powodem pojawiania się haluksów są kwestie genetyczne. Jeśli nasi rodzice lub dziadkowie mieli haluksy, jest spora szansa, że i my będziemy je mieć. Nie pomagają także niewygodne buty. Moda stawia aktualnie na obuwie zwężane w części palców, wysmuklające stopę. Niestety, okazuje się, że ma ono zły wpływ na kondycję naszych stóp. Tak samo sprawa ma się ze szpilkami, zakończonymi w szpic w okolicy palców. Niestety, częste noszenie takich butów również wzmaga pojawianie się haluksów. Nie bez powodu badania pokazują, że problem haluksów częściej dotyczy kobiet. Wynika to z delikatniejszych stóp, ale też częstszego noszenia zwężonego czy wręcz ciasnego obuwia.

Jakie są konsekwencje haluksów?

Po pierwsze, estetyka. Powiedzmy to głośno – haluksy są po prostu brzydkie. Źle wyglądają i przywołują odczucia chorobowe. Należy się zająć nimi niezwłocznie. Kolejna nieprzyjemna konsekwencja to trudność w doborze nowych butów. Kupić buty na stopę haluksową jest trudno, bowiem aby były wygodne, powinny być odpowiednio szerokie w części palców. Na koniec kwestia najważniejsza – gdy mamy haluksy, po prostu bolą nas stawy. Haluks to nieprawidłowe ułożenie kości, więc normalnym jest to, że nogi i stopy będą po prostu boleć. Dodatkowo, deformacja stopy prowadzi do zaburzenia naturalnego stylu chodu, co ma wpływ między innymi na kręgosłup. Jeśli zauważyłeś na swoich stopach haluksy lub wskazujące na nie początki, nie zwlekaj. Udaj się jak najszybciej do lekarza specjalisty. On oceni, jakie kroki należy będzie podjąć, aby doprowadzić twoje stopy do porządku. To nie wstyd, mieć haluksy. Wstydem jest nic z nimi nie zrobić. Nie podjąć leczenia ani zapobiegania, gdy zauważymy pierwsze znaki.

Czy haluksy przytrafiają się tylko kobietom? A co z haluksami u mężczyzn?

Nic bardziej mylnego. Haluksy to schorzenie stopy, które może pojawić się u każdego, bez względu na płeć. Owszem, bardziej narażone są kobiety. Wszystko przez to, że ich stopy są delikatniejsze i łatwiej poddadzą się deformacji. Również wpływ mają buty. Nie zmienia to jednak faktu, że u mężczyzn również haluksy występują i również powinny być leczone. Jeśli nie z powodów estetycznych, to zdecydowanie zdrowotnych. Zwłaszcza, gdy jesteś mężczyzną pracującym fizycznie. Nie zaniedbuj spraw zdrowotnych, zwłaszcza gdy chodzi o Twój kręgosłup i ogólną wytrzymałość i samopoczucie.

Jak leczyć haluksa i czy zawsze potrzebna jest operacja?

Jeśli chodzi o leczenie haluksa, nie jest to sprawa bardzo skomplikowana. Jeśli dopiero niedawno zaobserwowałeś, że na twojej stopie wykształca się haluks, może obejść się bez operacji. Zaopatrz się we wkładki do butów lub profesjonalne ortezy. Jest duża szansa, że obejdziesz się bez operacji. Jednak, jeśli te próby nie przyniosą satysfakcjonującego rezultatu, niezbędna będzie operacja – chirurgiczna korekta koślawości. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu regionalnym. Na to, czy zabieg przyniesie planowane efekty, będzie miała wpływ rehabilitacja i profilaktyka pozabiegowa. Po operacji obowiązkowe jest używanie kul i odciążanie operowanych stóp.

Gdzie najlepiej umówić się na operację haluksów?

Oczywiście, wszystko zależy od dostępności lekarzy i klinik. Warto wybierać większe miasta, takie z dużą ilością firm i uczelni wyższych. Zależność jest prosta – im więcej potencjalnych klientów, tym więcej możliwości. Jednym z takich miast jest Kraków. Znajdziesz w nim wiele klinik o wysokim standardzie usług, W Krakowie bez problemu umówisz się na operację haluksów. Doświadczeni i dobrze wykształceni lekarze bez problemu przywrócą ulgę Twoim stopom. Kliniką, którą rekomendujemy, jest EffiClinic. Jeśli szukasz miejsca, w której operacja haluksów w Krakowie zostanie przeprowadzona profesjonalnie, przez wykwalifikowaną kadrę, zgłoś się właśnie tam.