Płaskostopie poprzeczne

Płaskostopie poprzeczne to wada stóp, polegająca na spłaszczeniu łuku poprzecznego i przeniesieniu podstawowego punktu podparcia z I kości śródstopia na kość II i III. W wielu przypadkach pacjenci dowiadują się o płaskostopiu dopiero w momencie pojawienia się poważnego bólu. Płaskostopie poprzeczne jest popularnym schorzeniem stóp, które w wielu przypadkach nie daje dolegliwości bólowych. Dopiero w momencie przeciążenia II i III kości śródstopia zaczynają pojawiać się dolegliwości bólowe, które skłaniają do wizyty u lekarza lub fizjoterapeuty.
Najczęstsze przyczyny dolegliwości
Płaskostopie powodowane jest najczęściej nadmierną masą ciała, niewydolnością palucha koślawego i palucha sztywnego, obniżeniem II i III kości śródstopia, zwichnięciem stawu śródstopno-paliczkowego palca II, III i IV, rozluźnieniem aparatu więzadłowego lub obecnością chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Ból tożsamy jest najczęściej z nagniotkami, modzelami i obrzękiem. Charakterystyczne jest także zapalenie stawów śródstopno-paliczkowych i obecność dolegliwości bólowych okolicy podeszwowej głowy kości śródstopia, znanej jako metatarsalgia. W przypadku wystąpienia tych objawów lekarz zaleca wykonanie pedobarografi, czyli komputerowego badania stóp. Dzięki niemu widoczny jest nacisk kolejnych elementów stopy na podłoże. Za pomocą podoskopu można również dopasować odpowiednie wkładki ortopedyczne.
Kluczowe ćwiczenia!
W kontekście płaskostopia kluczowa jest interwencja fizjoterapeuty, który ustali odpowiedni program ćwiczeń i pozwoli wzmocnić osłabione struktury. Program rehabilitacyjny opiera się przede wszystkim na kilku ćwiczeniach, których celem jest wzmocnienie aparatu mięśniowo-więzadłowego stóp:
- zataczanie woreczkami kółek po podłodze
- chwyt woreczka palcami jednej stopy i podanie do go przeciwnej ręki
- wysokie unoszenie pięt
- prostowanie i podkurczanie palców
- unoszenie wewnętrznych brzegów stóp przy jednoczesnym podkurczaniu palców
Facebook Comments