Ultrasonografia brzucha Warszawa

Ultrasonografia brzucha 

 

Usg jamy brzusznej Warszawa jest badaniem nieinwazyjnym, dzięki któremu można odpowiednio szybko zdiagnozować wszystkie nieprawidłowości występujące w jamie brzusznej. Dzięki niemu uwidacznia się struktura organów wewnętrznych ciała. Za pomocą głowicy ultrasonograficznej, przyłożonej do skóry brzucha, wyświetla się na ekranie aparatu obraz narządów wewnętrznych. Interpretacja przebiegu badania, jest przez lekarza dokonywana natychmiast, nie trzeba czekać za opisem badania, jedynie za wydrukiem, to zależy od funkcjonowania gabinetów lekarskich.  

 

Jak należy przygotować się do usg jamy brzusznej Warszawa? 

 

Istnieje kilka wskazań, których musimy szczególnie przestrzegać aby nasze badanie usg jamy brzusznej było wykonane prawidłowo. Szczególnie problematyczne dla lekarza podczas badania mogą być gazy nagromadzone w jelitach, zatem powinniśmy na kilka godzin przed badaniem usunąć je. Jeśli w krótkim odstępie czasowym wykonywaliśmy badanie, z podaniem środka kontrastującego, należy poinformować o tym fakcie lekarza, bowiem środek ten może utrzymywać się jeszcze w naszym organizmie. Przy wykonywaniu usg trzustki, wątroby lub woreczka żółciowego, możemy dostać zalecenie aby na dzień przed badaniem spożywać jedynie potrawy niskotłuszczowe, a na kilka godzin przed badaniem nawet całkowicie je odstawić. Napełnienie pęcherza płynami, to także jedno z częstszych zaleceń, w przypadku kontroli nerek. Napełniony pęcherz moczowy dokładniej obrazuje widok narządów. 

 

Jak wygląda badanie usg jamy brzusznej Warszawa?

 

Przychodząc do gabinetu lekarskiego, w celu wykonania usg jamy brzusznej, będziemy poproszeni aby położyć się na wznak, na kozetce. Następnie na głowicę lekarz nałoży żel, umożliwiający lepszy przepływ  i odbiór fal. W trakcie badania możemy być poproszeni o zmianę pozycji lub napełnienie powietrza i wstrzymanie go. Usg jamy brzusznej trwa zwykle do kilkudziesięciu minut. Po tym czasie zwykle lekarz prosi o pozostanie, celem otrzymania druku z opisem badania. 

 

Jakie są wskazania do wykonania usg jamy brzusznej Warszawa ? 

 

Wskazaniem pierwszorzędnym do wykonania badania, są przypadki pilne, do których pacjent się nie przygotowuje. Takimi przypadkami są na pewno objawy bólowe wynikające z tzw. ostrego brzucha, a więc, np. przy ostrym zapaleniu trzustki, przy podejrzeniu krwawienia z górnego lub dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Inną przyczyną, gdzie wskazane jest wykonanie usg, to podejrzenie wyrostka robaczkowego, kolki nerkowej albo podejrzenie pęknięcia tętniaka aorty brzusznej. Wszystkie urazy mogące wpłynąć na narządy wewnętrzne w okolicy brzucha, a także występowanie żółtaczki, czy gorączki niewiadomego pochodzenia również są wskazaniem do wykonania badania usg. Poza nagłymi przypadkami, badanie usg wykonuje się także w przypadku leczenia chorób przewlekłych, np. cukrzycy, nadciśnieniu, przy utracie wagi ciała, przy zatrzymaniu albo utrudnieniu oddawania moczu, bądź kiedy wyczuwalny jest palpacyjnie guz w jamie brzusznej.