Jak poradzić sobie z traumą?

Jak poradzić sobie z traumą?

Każdy z nas w swoim życiu doświadcza traum. Niektóre wywierają na nas mniejszy lub większy nacisk, ale w momencie, kiedy jest nam naprawdę źle – potrzebujemy pomocy lub przynajmniej jasnych porad, które pomogą nam stanąć na nogi. Zawsze polecamy kontakt z psychologiem bądź psychoterapeutą, jeżeli nasze poczucie nie ulegnie zmianie. Ale jeżeli uważamy, że możemy sami sobie poradzić z problemem, warto spróbować to zrobić.

Czym jest trauma?

Trauma kryje się w poważnych wydarzeniach, na przykład w wypadkach komunikacyjnych, w przypadku katastrofy naturalnej, a nawet rozstania z osobą, którą bardzo się kochało. Szereg trudności to coś, z czym ciężko sobie poradzić. Przerażające wspomnienia, poczucie zagrożenia czy osamotnienia. Bardzo trudno jest wrócić do siebie po niektórych wydarzeniach, ale warto spróbować to zrobić – dla samego siebie, dla życia, które mamy przed sobą, a które po prostu na nas czeka. Jak można sobie w tym pomóc? Przede wszystkim – dać sobie czas.

Każdy z nas zdrowieje, ale niektórzy zdrowieją wolniej, niektórzy szybciej. Absolutnie nie ma potrzeby przyspieszania tego procesu, wymaga on również cierpliwości od ciebie. Wszystko po to, byś poczuł się naprawdę dobrze. Nie próbuj tego przyspieszyć, bądź dla siebie dobry i łagodny. W jaki sposób powinieneś wtedy działać? Pamiętaj o niektórych działaniach, które na pewno ułatwią ci nowy rozdział w życiu – takich jak psychoterapia Wrocław.

Co robić, by przerobić samodzielnie traumę?

Przede wszystkim – zadbaj o swoje zdrowie. Nie tylko psychiczne, ale również fizyczne, co jest szalenie istotne. Lepiej radzimy sobie ze stresem wynikającym z urazu, jeżeli nasze ciało za nami „nadąża”. To znaczy odpowiednio dobrze się czuje, kiedy nie męczy nas różnego rodzaju ból. Aby tak było, warto wprowadzić ćwiczenia i czas na relaks oraz odpoczynek od obowiązków. Technik relaksacyjnych jest bardzo dużo. Możesz zacząć jogę czy medytacje, ale też bardzo proste, zdrowe, głębokie oddychanie. Oddawaj się też przyjemnościom, które sprawiają ci autentyczną radość życia.

Pamiętaj o tym, by się wysypiać. Próbuj przesypiać noce, zasypiając podczas myślenia o dobrych rzeczach. Zostawiaj za sobą lęki, mówiąc sobie, że każdego dnia może być ten lepszy dzień. Przesypiaj przynajmniej osiem godzin dziennie. To odpowiedni czas na dobrą regenerację. Nie zapomnij o zdrowym odżywianiu się. Aby tak było, skonsultuj się z dietetykiem.