5 symptomów choroby serca

Na pojawienie się chorób serca ogromny wpływ ma styl życia. Jak wskazuje WHO, jednym z głównych czynników problemów z sercem jest stres.

Sytuację dodatkowo pogarszają mała ilość aktywności fizycznej, papierosy, alkohol, zła dieta, otyłość, a również rodzinna historia chorób. Warto znać najczęstsze objawy choroby serca, by w porę reagować leczeniem bądź wezwać pomoc.

1. Ból serca (w klatce piersiowej)

Ból w klatce piersiowej tzw. ból serca to jeden z najczęstszych objawów chorób serca. W każdym wypadku powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Przyczyn występowania tego symptomu jest wiele. Istotne jest odpowiednie jego określenie. Ból w klatce piersiowej może być ostry, tępy, palący, kłujący, rozrywający czy ściskający.

Bardzo często za takim bólem stoi dławica piersiowa, która jest wynikiem choroby niedokrwiennej serca czy miażdżycy. Symptomy trwają na ogół 2-10 minut. W leczeniu miażdżycy często stosuje się leki obniżające poziom cholesterolu – statyny:

 • Atorwastatyna (np. Apo-Atorva, Atrox)
 • Fluwastatyna (np. Fluvalek, Lescol)
 • Lowastatyna (np. Lovasterol, Liprox)
 • Pitawastatyna (np. Livazo, Vezepra)
 • Rosuwastatyna (np. Roswera, Rosucard)
 • Simwastatyna (np. Simvasterol, Vastan).

Tego typu leki można kupić online, dzięki platformie . Witryna oferuje różne medykamenty, wyroby medyczne sponad 1000 polskich aptek. Dostanie się tam nie tylko różne rodzaje statyn, ale także inne leki nasercowe, stosowane w pozostałych chorobach.

2. Objawy zawału

Trzeba też zaznaczyć, że podobny ból i objawy, jak przy dławicy pojawiają się także w sytuacji zawału serca, który na ogół jest konsekwencją wielu różnych problemów z sercem. Może zaczynać się od duszności, pocenia się i nudności, a najczęściej obserwuje się zajęcie przez ciężki i uciskający ból nie tylko serca, ale też ramion, pleców, szyi i szczęki. Szczególnie jeśli symptomy utrzymują się powyżej 15 minut. To sytuacja, w której należy wezwać pomoc i zadzwonić pod numer alarmowy.

3. Duszności i kaszel

Duszności i kaszel to również objawy wielu schorzeń sercowych. Jednak pojawiające się razem z ostrym bólem są charakterystycznymi symptomami zapalenia osierdzia. Kaszel na ogół jest suchy, a przy wydechu można usłyszeć tzw. tarcie osierdziowe. W celu upewnienia się lekarz może pomocniczo zlecić EKG, RTG czy Echo serca. W leczeniu zapalenia osierdzia stosuje się m.in. kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne i kolchicynę

4. Migotanie serca

Uczucie zmiany rytmu serca i jego siły skurczu określa się migotaniem czy też kołataniem serca. Przyspieszone i niemiarowe bicie często pojawia się w sytuacjach stresu i napięcia emocjonalnego. Jednak osoby starsze i prowadzący niezdrowy tryb życia mogą podejrzewać, że za tym symptomem stoją problemy z sercem np. niewydolność serca czy kardiomiopatia rozstrzeniowa.

Sam wywiad lekarski jednak nie wystarcza i często konieczne jest zrobienie dodatkowych badań m.in. echokardiografii, elektrokardiografii czy biopsji serca. W kardiomiopatii rozstrzeniowej w zależności od przyczyny schorzenia stosuje się leczenie objawowe bądź eliminujące czynnik sprawczy.

5. Bóle i zawroty głowy

Bóle i zawroty głowy związane z problemami serca mogą pojawiać się przy arytmii, kardiomiopatii, a także nadciśnieniu tętniczym. Ten ostatni problem dotyka wielu pacjentów, a część jest często nieświadoma, że ma nieprawidłowe ciśnienie. To oznacza, że ciśnienie skurczowe wykracza poza prawidłową wartość 120-140, a rozkurczowe 80-90.

Na liki24.pl dostępna jest również szeroka gama leków na nadciśnienie. Lekarz przepisuje je w zależności od poziomu nadciśnienia, stanu i wieku pacjenta, a także biorąc pod uwagę ewentualne choroby współistniejące. Niemniej wśród zalecanych preparatów na nadciśnienie są inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) np. Eneral, Lisiprol, a także ARB np. Triplixam ułatwiający sercu pompowanie krwi czy betablokery np. Carvedilol.

Nabywając tego typu środki za pomocą platformy, kurier może je dostarczyć jeszcze tego samego dnia, jeżeli zamówienie zostanie złożone do godziny 16.00. Ponadto strona umożliwia zakup produktów w nawet 30 % taniej, gdyż porównuje ceny z różnych aptek. Właściwy system elektroniczny umożliwia dziś zakup również leków na receptę. Wystarczy podać dodatkowo adres PESEL pacjenta i kod e-recepty.

Niemniej wskazanych 5 symptomów chorób serca to jedne z najczęściej pojawiających się problemów,  których nie należy lekceważyć. Szczególnie, gdy jest się w grupie ryzyka, do której kwalifikuje m.in. cukrzyca, otyłość czy podwyższony cholesterol. Niemniej objawów świadczących o chorobie serca może być więcej i warto zwrócić uwagę na:

 • pojawiające się żylaki,
 • obrzęki kończyn,
 • bezdech senny
 • omdlenia
 • częste nocne oddawanie moczu.