Zgaga: praktyczne wskazówki dla pacjentów

Jeśli doświadczyłeś kiedykolwiek ataku zgagi, wiesz, jak bardzo nieprzyjemne i bolesne może być uczucie pieczenia w przełyku. Wspomniana przypadłość mogła być wywołana cofaniem się treści żołądka do przełyku lub oznaką refluksu. Sprawdź, które domowe sposoby rzeczywiście złagodzą nieznośne objawy!

Jak poradzić sobie ze zgagą?

Czujesz, jak zbliża się charakterystyczne pieczenie w okolicy klatki piersiowej? Stanie, siedzenie, leżenie… niezależnie od tego, jaką pozycję przyjmiesz i tak odczuwasz duży dyskomfort. Możesz sięgnąć po dostępne bez recepty leki zobojętniające kwas żołądkowy. Jeśli akurat nie masz ich pod ręką, wypróbuj kilka domowych sposobów.

Jeśli czujesz nieznośne pieczenie lub gorąco w okolicy klatki piersiowej, promieniujące aż go gardła, wybierz Rennie – sposób na zgagę. Proponowany lek poradzi sobie z kwaśnym lub słonym posmakiem w ustach i ciągłą potrzebą odbijania. Ponadto skutecznie złagodzi ucisk za mostkiem, mdłości i trudności w przełykaniu.

Badania dowodzą, że guma do żucia stymuluje produkcję śliny, dzięki czemu pomaga rozcieńczyć nadmiar kwasu żołądkowego i usunąć go z przewodu pokarmowego. Jeśli często dokucza Ci zgaga, miej gumę zawsze pod ręką. Żuj ją szczególnie po tłustym lub obfitym posiłku. Wybieraj wersję bezcukrową, by uniknąć problemów z dziąsłami i zębami. Żuj ją przynajmniej przez pół godziny, jeśli ma przynieść jakikolwiek efekt.

Najlepsze sposoby na zgagę

Jeśli zgaga najbardziej męczy Cię wieczorem i w nocy, spróbuj spać na lewym boku. Badania dowodzą, że taka pozycja zapobiega przemieszczaniu się treści żołądka do przełyku.  W ten sposób możesz uniknąć bólu brzucha i nieprzyjemnego pieczenia. Jeśli do tej pory spałeś na plecach lub prawym boku, nadszedł czas, by zmienić swoje przyzwyczajenia.

Chociaż stres nie przyczynia się bezpośrednio do zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego, może wywołać objawy somatyczne. Brak odpoczynku, intensywny wysiłek fizyczny, problemy w pracy, wszystko to wpływa na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Postaraj się włączyć do codziennej rutyny popularne techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak medytacja uważności, joga, czy progresywną relaksację mięśni, zwaną również treningiem Jacobsona.

Czasami zgaga mija po wypiciu większej ilości wody. Zanim więc sięgniesz po radykalne środki, spokojnie wypij szklankę wody. Jeśli jednak nie pomoże, sięgnij po sok ananasowy. Proponowany napój zawiera bromelainę, czyli enzym, który kontroluje poziom kwasu solnego w żołądku. Jeśli czujesz, że zbliża się zgaga, spróbuj wypić szklankę soku ananasowego.

Soda oczyszczona: sprawdzony sposób na pieczenie w przełyku

Chociaż soda oczyszczona i proszek do pieczenia wyglądają podobnie, istnieją między nimi wyraźne różnice. Uważaj więc, aby ich nie pomylić. Często męczy Cię zgaga? Szukasz naturalnego sposobu dokuczliwe pieczenie w okolicach mostka i przełyku?

W takim razie wybierz sodę oczyszczoną. Wystarczy, że rozpuścisz 1 łyżeczkę sody w 1/2 szklance wody. Wypij miksturę zaraz po przygotowaniu. Zneutralizuje kwas żołądkowy, przynosząc upragnioną ulgę.  Soda oczyszczona zawiera sól, dlatego skontaktuj się z lekarzem, jeśli jesteś na diecie niskosodowej.