Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?

Zdrowie psychiczne jest fundamentalnym elementem życia każdego człowieka. W obecnych czasach czynniki zewnętrzne maja na nie bardzo negatywny wpływ. Ludzie są zabiegani, otoczeni przez social media, wykreowane ideały, które narzucają im wzory, za którymi nie warto podążać. Wszystko robi się na szybko, a samo dbanie o siebie i swój komfort psychiczny nie jest nawet rzeczą drugorzędną, jest czymś o czym w ogóle się nie pamięta. Warto dodać tutaj, że może to równie negatywie wpłynąć na zdrowie fizyczne. W sytuacjach, gdy Twój nastrój jest obniżony od dłuższego czasy, a Ty sam tracisz zainteresowanie codziennościami życia, nie wahaj się z wizytą na psychologii bądź psychiatrii Warszawa, może to wskazywać na choroby lub zaburzenia, których w żaden sposób nie wolno lekceważyć. Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, aby nie być narażonym na pogorszenie się jego stanu? Co zrobić, aby troski życia codziennego nie stały się dla Ciebie udręką?

Banalnie, ale czy na pewno?

Podstawą dbania o swoje zdrowie psychiczne jest, tak jak w przypadku dbania o fizyczne, odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Większość ludzi przewraca na to oczami, bo niby w czym taka dieta może pomóc? Warto zacząć od tego, że niedobory wszelkich minerałów, bądź witamin (w szczególności witaminy D) mogą prowadzić do znacznego obniżenia nastroju, przewlekłego zmęczenia, problemów z koncentracją, co po dłuższym czasie staje się bardzo uciążliwe i może prowadzić nawet i do depresji. Z tego też powodu dieta powinna być zbilansowana i zawierać wszystko, czego organizm potrzebuje. Dobrym pomysłem jest również suplementowanie się, szczególnie w przypadku wcześniej wspomnianej witaminy D, w okresie jesienno-zimowym, jest to niemalże konieczne. Oprócz tego nie można zapomnieć o aktywności fizycznej. Sport wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, ale też na umysł, wytwarza on endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, a uprawiany na świeżym powietrzu, może przynieść człowiekowi dodatkowe korzyści.

Pamiętaj, aby nie izolować się od innych

Inni ludzie są kluczowym elementem naszych żyć. Ważnym jest, aby mieć w pobliżu grono najbliższych osób, które okażą się być wsparciem emocjonalnym, ale którym i my będziemy mogli pomóc. Ważnym jest, aby rozmawiać z nimi o tym, jak się czujesz, nie tłum w sobie emocji, może to przynieść jedynie negatywne skutki. Okazuj miłość, nie bój się mówić, że się boisz, bądź dobry dla siebie i dla innych. Nie ograniczaj kontaktów jedynie do tych prowadzonych przez internet, telefon, istotne aby utrzymywać relacje w rzeczywistości, które będą prowadziły do zmniejszenia uczucia samotności. Najważniejszą kwestią jest, abyś nie bał się prosić o pomoc, nawet gdy wydaje Ci się, że dasz sobie radę sam, wspierająca dłoń bliskiej osoby może się okazać być wybawieniem.

Skup się na sobie

Oczywistym jest, że nie w każdej sytuacji powinieneś myśleć tylko o sobie, inni ludzie są ważni w naszych życiach. Jednak nadchodzą momenty, gdy ważnym jest, aby skupić się na sobie i na swoich indywidualnych potrzebach. Nie porównuj się do innych, nie stawiaj przed sobą wyzwań, których nie czujesz wewnętrznej potrzeby podejmowania się. Skup się na rzeczach, na które masz ochotę, które sprawiają Ci przyjemność, wtedy na pewno będziesz odczuwał satysfakcję ze swojego personalnego życia. Najważniejszym jednak jest, abyś bezgranicznie pokochał siebie, tylko wtedy będziesz w stanie poczuć prawdziwe szczęście!