Wybór laptopa do gabinetu lekarskiego
Wybór laptopa do gabinetu lekarskiego
W dzisiejszym świecie niemal wszystko załatwiamy za pośrednictwem komputerów i Internetu. W przypadku branży medycznej, dokumentacja papierowa przeszła już do lamusa. Większość przychodni czy gabinetów lekarskich stosuje elektroniczną dokumentację choroby, tworzy tam bazy danych pacjentów, wpisuje najważniejsze informacje. Obecność laptopa stanowi więc w kwestii obiegu informacji i spraw administracyjnych jeden z kluczowych elementów. Poszukując więc sprzętu komputerowego dla lekarza, warto dowiedzieć się, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, aby uzyskać zamierzony efekt i doskonale dopasowany do potrzeb personelu medycznego sprzęt.
Laptop – mobilny czy może biurowy?
Po pierwsze laptopy używane są już dziś zdecydowanie częściej, niż komputery, bowiem zajmują one dużo mniej miejsca. Patrząc jednak na tę kategorię produktów i tutaj nie mamy łatwego orzecha do zgryzienia. Wybrać można bowiem małe ultrabooki o przekątnej 11 – 12 cali, ale i również większe, biurowe notebooki, które mają ekran 15 – 17 calowy. Co jest lepsze? Jeśli chodzi o te mniejsze modele, są na pewno lżejsze i poręczniejsze. Wykorzystywane są przez lekarzy jako mobilne urządzenia, które można ze sobą zabierać i stosować w każdym niemal miejscu, od domu, przez przychodnię po prywatny gabinet lekarski. Wybrać można więc tutaj wspomniane ultrabooki, ale i też laptopy konwertowalne, które to można przekształcić w tablet. W przypadku zaś laptopów, które mają stać w jednym miejscu, wtedy lepiej jest wybrać typowe biurowe o większym ekranie, bo okazują się być po prostu wygodniejsze w samej pracy. W takich laptopach mamy już pełnowymiarową klawiaturę z blokiem numerycznym, większą przekątną, a do tego często i napęd optyczny.
Zastosowania zapewniające najwyższą jakość pracy
Wiadomo, iż kluczowe znaczenie ma na pewno jakość pracy, a więc zapewnienie sobie jak największego komfortu i pełnej wygody. Na co więc zwrócić uwagę sięgając po laptop dla lekarza? Odpowiednie parametry odgrywają bardzo ważną rolę. Idealnie na pewno sprawdzi się matowa matryca, w której choć same kolory mogą być bardziej stonowane, to jednak światło nie będzie się odbijać, co znacząco wpłynie na sposób odczytywania danych. Na pewno duże znaczenie ma także hałas, jaki dany laptop generuje, a także i nagrzewanie sprzętu. Laptop powinien zapewnić maksymalną wygodę jego użytkowania. Należałoby ograniczyć poziom hałasu dysku twardego, jak również i układu chłodzenia. Które więc laptopy sprawdzą się tutaj doskonale? Na pewno te z serii biznes, które posiadają bezdźwiękowe dyski SSD.
Jaki procesor, pamięć operacyjna i dyski?
To, co stanowi serce laptopa to jego procesor. Wybierając sprzęt, warto więc na niego zwrócić szczególną uwagę. Co jest więc istotne? Jakie kwestie są ważne? Na pewno warto postawić na szybki i wydajny procesor, jak również i na dużą liczbę pamięci RAM. W przypadku pamięci operacyjnej, minimalne taktowanie wynieść powinno 2133 MHz. Jeśli chodzi o dysk, najlepszym podzespołem będzie tutaj opcja SSD. Te, jak wspomnieliśmy powyżej nie hałasują, a do tego pozwalają systemowi i programom uruchamiać się zdecydowanie szybciej. Tradycyjny dysk twardy może być na przykład archiwum dla danych, jakie każdy lekarz musi prowadzić. Do codziennej pracy z kolei to właśnie SSD znajdują się na pierwszej pozycji. Rynek ma nam do zaoferowania laptopy wyposażone w obydwa nośniki, dlatego też jeśli na tym nam zależy, jak najbardziej można takiego zakupu dokonać.
Touchpad i klawiatura
Wiadomo, iż wszystkie laptopy posiadają klawiaturę, a do tego touchpad, a więc gładzik. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy sprzęt działa w tej kwestii tak samo. Dla lekarza, któremu zależy na szybkości i precyzji, na pewno idealnymi będą laptopy przystosowane w pełni do takiej specyfikacji pracy. Maksymalnie szybki i precyzyjny touchpad, odrębne klawisze funkcyjne, podświetlana klawiatura. Każdy ten element może odegrać bardzo duże znaczenie, jeśli w grę wchodzi praca lekarza na tego typu sprzęcie. W niektórych modelach znajduje się także TrackPoint, a więc niewielki czerwony grzybek, który to umieszczony jest między klawiszami G, H i B. Jego zadaniem jest rozpoznawanie kierunku i siły nacisku, służąc jednocześnie również jako wygodniejsza forma Touchpadu. A co z samą klawiaturą? Tutaj istotne znaczenie ma to, aby klawisze były od siebie najlepiej odseparowane, bowiem są dużo łatwiejsze w wykorzystaniu, niż te zintegrowane. W przypadku częstego korzystania z cyfr, zdecydowanie bardziej sprawdzi się tutaj obecność klawiatury numerycznej.
Każdy element ma znaczenie. Oprócz tych wspomnianych powyżej, duże znaczenie ma czas pracy baterii, odporność na zachlapanie, odpowiednie złącza czy też gwarancja producenta. Wybierając konkretną markę i sięgając po dany model, na pewno duże znaczenie ma cena, jaką na taki sprzęt możemy przeznaczyć. Oferty sklepów są tak różnorodne, że z pewnością każdy jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie.
Facebook Comments