Wapno sodowane – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Co to jest wapno sodowane? Jeśli kiedyś spotkałeś/aś się z taką nazwą, prawdopodobnie zastanawiasz się nad tym, do czego takie wapno służy i co różnie je od wielu innych nieco bardziej “standardowych” form wapnia. Przygotowaliśmy więc krótki materiał, w którym spróbujemy odpowiedzieć na Twoje pytania i przedstawić wszystkie wartościowe informacje.

Co to jest wapno sodowane?

Wapno sodowane to wynik łączenia wodorotlenku sodu i wodorotlenku wapnia. Otrzymywane jest ono z tlenku wapnia i wodnego roztworu wodorotlenku sodu. Wapno sodowane jest produktem przeznaczonym głównie do zastosowań w obszarze anestezjologii. Niemniej jednak wykazuje też szereg innych właściwości i pełny skład ostatecznego wyrobu zależy od zakresu stosowania.

Do czego służy wapno sodowane?

Jest ono odpowiedzialne m.in. za usuwanie dwutlenku węgla (i pozostałych zanieczyszczenia) ze strumienia gazu. Dzieje się tak za sprawą reakcji egzotermicznej, a sam proces wymaga także udziału wody. Dochodzi do tzw. katalitycznej reakcji chemicznej. Oczywiście wapno sodowane ma w składzie już odpowiednią ilość wody, która odpowiedzialna jest za ww. reakcję chemiczną. Koniecznie trzeba brać pod uwagę fakt, że jest ona też produktem ubocznym powstającym w trakcie zachodzenia wspomnianej reakcji.

Wapno sodowane – zastosowania

Do najistotniejszych zastosowań wapna sodowanego zaliczamy m.in.:

  • anestezjologiczne aparaty znieczulające,
  • aparaty do nurkowania o obiegu zamkniętym lub pół-zamkniętym (dzielą się one w zależności od konstrukcji na: CCR, SCR, PSCR),
  • dzwony nurkowe,
  • komory hiperbaryczne,
  • okręty podwodne,
  • schrony ratunkowe,
  • aparaty oddechowe służb ratowniczych (m.in. straży pożarnej, ratownictwa górniczego lub jednostek specjalnych),
  • zakłady przemysłowe (celem ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery),
  • akwarystyka.

Jak widać na powyższych przykładach, wapno sodowane posiada ogrom zastosowań i można wykorzystać je na wiele sposobów. Warto zauważyć jednak, że jest to przykładowa lista, a sam produkt posiada szereg właściwości, które można eksploatować na ogrom innych metod.

Czy ciężko jest kupić wapno sodowane?

Trzeba przyznać, że zakup takiego produktu może nie być prosty – zwłaszcza jeśli zależy Ci na transakcji w placówkach stacjonarnych. Nie jest to w końcu standardowy wyrób, który znajdziemy na półkach w marketach i wielkometrażowych sklepach ogólnoprzemysłowych.

Gdzie znaleźć wapno sodowane?

Na ratunek przychodzi nam internet. Nie musisz już mieszkać w dużym mieście, gdzie dostępne są specjalistycznego sklepy branżowe. Dziś możesz zrealizować zamówienie z dostawą (oczywiście w zależności od rodzaju i ilości produktów) pod wskazany adres. Nawet jeśli ze względu na rodzaj substancji taka możliwość nie będzie istniała, o wiele szybciej znajdziesz najbliższą firmę i zrealizujesz zamówienie z odbiorem własnym. Dzięki temu nie musisz już ryzykować, że podróż po oczekiwany asortyment nie zakończy się sukcesem, a Ty jedynie zmarnujesz swój cenny czas. Zajrzyj na Reb.pl i zobacz, jakie masz możliwości realizacji zamówienie na wapno sodowane.

Masz pytania lub wątpliwości? Zaufaj specjalistom, którzy na przestrzeni lat zdobywają doświadczenie przy pracy z klientami o zróżnicowanych potrzebach i dołącz do grona zadowolonych konsumentów. Wystarczy zadzwonić lub wysłać wiadomość do firmy Reb.pl, by otrzymać w pełni profesjonalne wsparcie.