USG Kolana – kiedy wykonywać?

Staw kolanowy należy do najbardziej zagrożonych struktur w ludzkim ciele. Każdy ruch powoduje gigantyczne obciążenia na tkanki znajdujące się w obrębie kolana. Wielokrotne powtarzanie nieprawidłowego wzorca ruchowego prowadzi do występowania zespołów bólowych, stanów zapalnych, obrzęków kolana, ograniczeń wyprostu lub zgięcia w obrębie kolana, a także do powstawania urazów.

USG kolana pozwala w skuteczny sposób zobrazować stan tkanek, wykluczyć część uszkodzeń i ocenić rozległość szkód w zakresie aparatu więzadłowego i ścięgien. Ultrasonograficzne badanie należy do podstawowych elementów diagnostycznych. Wykonywane jest każdorazowo w przypadku występowania poważnych objawów bólowych i w momencie pojawienia się istotnych zmian w obrębie więzadeł, ścięgien i mięśni. Wykonywane jest zarówno w ostrych, jak i przewlekłych stanach bólowych. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Przebieg badania

Przed właściwym badaniem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad w zakresie dolegliwości, na które uskarża się przybyły. Lekarz prowadzący odsłania kolana, przechodząc następnie do wprowadzenia żelu na powierzchnię stawu. Rozpoczyna się badanie. Lekarz określa kolejno ilość płynu w stawie, obecność błony maziowej, stan ścięgien, łąkotek i aparatu więzadłowego. Po zakończeniu badania diagnosta opisuje badanie, wręczając dokument potwierdzający wykonanie badania USG i załącza opcjonalnie zdjęcie z aparatu.