Udar mózgu – przyczyny

Udar mózgu – przyczyny

 

Czym dokładnie jest udar mózgu i w jaki sposób go rozpoznać? Wiele osób ma z tym problem. Prawdą jest jednak to, że jeśli bardzo szybko zareagujemy i co najważniejsze: zareagujemy we właściwy sposób, jesteśmy w stanie nawet uratować życie osobie, która dostała udaru mózgu. Zjawisko to jest bowiem śmiertelnie niebezpieczne. Jak rozpoznać objawy udaru mózgu i w jaki sposób prawidłowo udzielić w takim przypadku pomocy? Na co należy zwrócić uwagę przy leczeniu osób z udarem? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

 

Co to jest udar mózgu?

 

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia przyczyn oraz metod leczenia udaru, bardzo ważne jest umiejętne i dokładne określenie definicji tego, czym dokładnie udar mózgu jest. Udar mózgu jest gwałtownym i nagłym zaburzeniem krążenia krwi w mózgu. Szacuje się, że w Polsce, rocznie udaru doznaje około 70 tys. osób, z których aż 30 tys. umiera w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Te osoby, które nie umierają po najostrzejszej fazie udaru, aż 20% musi zostać poddane stałej opiece. 30% tych osób może wymagać pomocy przy wykonywaniu codziennych, prostych czynności (umycie się, jedzenie, ubieranie się). Pocieszający jest jednak fakt, ze blisko 50% osób, które przeżyją udar mózgu, po kilku miesiącach rehabilitacji, wraca do pełnej sprawności. Kluczem do tego sukcesu jest nie tylko właściwe leczenie, ale też przede wszystkim – bardzo szybka reakcja i udzielenie pomocy w momencie doznania udaru. Nie zapominajmy jednak o najważniejszym: W Polsce, cały czas utrzymuje się tendencja, że udar mózgu jest trzecią, najczęstszą przyczyną zgonów w grupie wiekowej powyżej 40 roku życia.

 

Test FAST czyli jak rozpoznać udar mózgu

 

Skoro wiemy już, jak dużym zagrożeniem jest dla każdej osoby udar mózgu, przyjrzyjmy się temu, jak wyglądają objawy tego stanu. Najprostszym a zarazem najbardziej skutecznym sposobem, jest w tym przypadku wykonanie testu FAST. Nazwa powstała od złożenia pierwszych liter angielskich słów: Face (twarz), Arm (ramię), Speech (mowa) Time (czas).

 

Face, czyli sprawdzenie sprawności mimiki osoby u której podejrzewamy udar. Najprościej poprosić taką osobę, aby się uśmiechnęła. Jeśli nie może tego wykonać, bądź też udaje się to tylko połowicznie, jest to dla nas znak, że część twarzy mogła doznać porażenia mózgowego.

 

Arm, czyli sprawdzenie sprawności ruchowej. Jeśli osoba, ma problem z podniesieniem ramienia, lub wykonania nim jakiegokolwiek ruchu, to także objaw udarowy. Znaczące osłabienie sił w mięśniach, to jeden z najczęstszych a zarazem najbardziej charakterystycznych objawów udaru.

 

Speech, czyli zdolność sprawnego wypowiadania słów, to także coś, co jesteśmy w stanie bardzo szybko sprawdzić. Osoba, u której podejrzewamy udar, może mamrotać, mówić bardzo niewyraźnie. Może ona nie móc sformułować prawidłowo choćby prostego zdania.

 

Time, czyli czas w odniesieniu oczywiście do czasu reakcji na wszystkie powyższe symptomy. Im szybsza i właściwa będzie nasza reakcja, tym większa szansa na wyleczenie takiej osoby i uratowanie jej życia.

 

Przyczyny udaru mózgu

 

Jedną z najczęstszych przyczyn udaru mózgu jest nadciśnienie tętnicze. Także cukrzyca może powodować, że znajdziemy się w grupie ryzyka. Nie można też zapominać o takich czynnikach jak uzależnienie np. od papierosów czy też nadmierne spożywanie alkoholu – to także bardzo częste przyczyny powstawania udaru mózgu. Co więcej, jeśli w naszej rodzinie były osoby, które miały udar, to także powinniśmy być bardziej ostrożni. Regularne wykonywanie badań może skutecznie uchronić nas przed doznaniem udaru mózgu. Znaczenie profilaktyki w tym przypadku jest kluczowe!

 

Jak leczyć udar mózgu?

 

W przypadku udaru – niezależnie od tego, czy mówimy o udarze krwotocznym, czy niedokrwiennym, chory zawsze musi zostać poddany leczeniu szpitalnemu. Czas jego trwania może być bardzo zróżnicowany, jednakże przyjmuje się, że średnio trwa on około 3 tygodni. Podanie choremu leku maksymalnie do 3 godzin po wystąpieniu udaru, zwiększa szanse na jego przeżycie do nawet 70%. Nie zapominajmy, że kluczowa w leczeniu osoby, która doznała udaru, jest także dieta. Powinna być ona bogata w białko i węglowodany, jak również dostarczać choremu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin. Zaleca się np. spożywanie ryb, chudego mięsa (np. drobiowego) i zielonych warzyw.