Tomograf weterynaryjny, czyli diagnostyka obrazowa dla zwierząt

Rozwój nowoczesnych technologii diagnostycznych w medycynie przekłada się również na weterynarię. Dzięki temu nasi czworonożni przyjaciele mogą liczyć na coraz lepszą i skuteczniejszą pomoc w terapii różnego rodzaju schorzeń. Kiedy zasadna jest tomografia weterynaryjna? Czy warto wyposażyć w tomograf swój gabinet weterynaryjny?

Tomograf weterynaryjny zastosowanie

Badania obrazowe to nieodłączny element diagnostyki medycznej. W weterynarii nie jest inaczej. Obecnie jednak, obok tradycyjnych zdjęć rentgenowskich czy badania ultrasonografem (USG), do powszechnego użytku wchodzi także tomograf weterynaryjny. Zastosowanie nowoczesnych tomografów komputerowych do diagnostyki zwierząt otwiera bowiem szerokie pole możliwości w doborze najskuteczniejszych metod leczenia.

Najczęściej tomografia weterynaryjna zalecana jest w diagnostyce onkologicznej, badaniu przyczyn epilepsji u psów i kotów oraz weterynaryjnej ortopedii. Obszar jej zastosowania jest jednak o wiele większy. Za pomocą badania TK zwierząt można analizować urazy wewnętrzne zarówno narządowe, jak i kostno-stawowe. Tomograf weterynaryjny stanowi również wsparcie przy planowaniu różnego rodzaju operacji – zwłaszcza w przypadku usunięcia trudno umiejscowionego guza lub wad wrodzonych dróg oddechowych.

Przebieg badania TK dla zwierząt

Tomografia komputerowa zwierząt nie jest dla nich w żaden sposób bolesna. Jest to bowiem zabieg nieinwazyjny. Co ważne, tomografia weterynaryjna wykonywana jest dość szybko, a nowoczesne aparaty TK pozwalają uzyskać niezwykle dokładny obraz przy zastosowaniu minimalnych dawek promieniowania.

Tomografia weterynaryjna wymaga jednak użycia narkozy, zazwyczaj lekkiej, która ma za zadanie zapewnić zwierzakowi poczucie spokoju i komfortu. Dlatego też ogólny stan pupila musi być na tyle dobry, aby narkoza nie stanowiła dla niego zbytniego obciążenia. Ponadto przy badaniu TK z kontrastem, czworonóg musi mieć dobre wyniki badań kreatyniny.

Tomograf weterynarz – cena aparatu

Wyposażenie gabinetu czy kliniki weterynaryjnej w tomograf jest krokiem milowym w diagnostyce weterynaryjnej. Zapotrzebowanie na tomografię weterynaryjną stale rośnie. A liczba gabinetów, które posiadają urządzenia umożliwiające tego typu badanie, jest nadal niewystarczająca. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę tomograf weterynaria i szybko można się zorientować, że nawet nie wszystkie duże miasta posiadają klinikę weterynaryjną wyposażoną w tego typu urządzenie.

Natomiast same ceny aparatów TK są niezwykle zróżnicowane i zależą od wielu czynników, dlatego często ustalane są indywidualnie. Z tego też powodu warto kontaktować się z producentami aparatów TK i prosić o spersonalizowaną ofertę.