Tężyczka

Tężyczka to zespół objawów, które pojawiają się jako konsekwencja zaburzeń elektrolitowych. Polega ona na zaburzeniu działania przekaźników nerwowych. Wyróżnić można dwa rodzaje tężyczki. Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, takie jak drętwienie i drżenie mięśni, warto zapoznać się z informacjami na temat tego zaburzenia. Regularne badania są częścią prawidłowego dbania o zdrowie. Wszelkie niepokojące objawy warto konsultować z lekarzem. Warto pamiętać, że wcześnie wykryte zaburzenia mają dużą szansę na złagodzenie objawów pod wpływem prawidłowo dobranego leczenia. Zatem jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tężyczki i jej objawów, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej.

1. Czym jest tężyczka?

2. Jakie są objawy tężyczki?

3. Rodzaje tężyczki

4. Czy skurcze mięśni to powód do niepokoju?

5. Leczenie tężyczki

Czym jest tężyczka?

Zastanawiasz się, czym tak właściwie jest tężyczka? Na to zaburzenie składa się szereg objawów. Wynikają one między innymi z zaburzenia wchłaniania jelitowego, ale do czynników sprzyjających ryzku należą także alergie i nietolerancje pokarmowe, astma, cukrzyca i insulinooporność, choroby tarczycy, a także ciężkie infekcje, nałogi i choroby odkleszczowe. W wyniku tych czynników dochodzi do zaburzeń elektrolitowych, które mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Tężyczka jest chorobą neurologiczną, w której następuje rozregulowanie przekaźnictwa nerwowego. Zwykle u chorych obserwuje się zmniejszone stężenie wapnia, a także magnezu. Może jednak pojawić się także przy prawidłowej ilości tych pierwiastków w organizmie. Przyczyny tężyczki nie zawsze są łatwe do określenia.

Jakie są objawy tężyczki?

Zastanawiasz się, jakie są objawy charakterystyczne tężyczki? Choroba ta prowadzi do nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej. W efekcie dochodzi do bolesnych skurczy mięśni różnych części ciała, często twarzy oraz kończyn. Może pojawić się drętwienie, drżenie, uczucie mrowienia i parestezja. Niektórzy chorzy narzekają także na zaburzenia koncentracji i objawy ze strony przewodu pokarmowego. Mogą pojawić się także zaburzenia pamięci, objawy narządowe i objawy psychiczne, jak niepokój i lęk. Istnienie tężyczki może wskazywać wzmożone napięcie nerwowe, bezsenność i duża męczliwość. Charakterystyczne są też gwałtowne skurcze mięśni, a także wzmożone napięcie mięśni twarzy. W diagnostyce tężyczki i zrozumieniu jej przyczyny bardzo ważne jest wnikliwa analiza objawów i wykonanie szeregu niezbędnych badań.

Rodzaje tężyczki

W zależności od objawów, diagnozowana jest tężyczka jawna i tężyczka utajona. Ta pierwsza związana jest z niedoborem wapnia we krwi. Może pojawić się jako skutek zaburzeń hormonalnych, zaburzeń czynności nerek, niedoboru witaminy D i wapnia, alkoholizmu, nowotworów. W sytuacji, gdy stosowane są leki moczopędne należy zachować ostrożność, bo również mogą mieć wpływ na rozwinięcie tężyczki jawnej. Jej przyczyną może być także uszkodzenie przytarczyc. Tężyczka utajona może zostać zdiagnozowana jako efekt wystąpienia niedoboru magnezu. Niedobór tego składnika sam w sobie nie powoduje skurczy mięśni, ale te mogą się pojawić po zadziałaniu dodatkowego bodźca. Może nim być obniżenie pH krwi, w wyniku nadmiernego oddychania ustami. Dochodzi wówczas do zasadowicy oddechowej, będącej następstwem hiperwentylacji. Forma utajona jest zwykle łagodniejsza od jawnej. Ze względu na występowanie objawów psychicznych, bywa mylona z depresją.

Czy skurcze mięśni to powód do niepokoju?

Zastanawiasz się, czy skurcze mięśni są powodem do niepokoju? Nie warto panikować, bo może to być spowodowane przez wiele przyczyn, nie oznaczających od razu zaburzenia. Jedną z nich może być zwykłe przemęczenie, a także nadmierny stres. Jeśli jednak wykluczyłeś inne powody, a objawy się nasilają, konieczna jest konsultacja z lekarzem i diagnostyka w kierunku tężyczki. Potwierdzenie lub wykluczenie tego zaburzenia pozwoli na podjęcie odpowiednich działań, które pozytywnie wpłyną na stan Twojego zdrowia. Obecnie dostępnych jest wiele różnych metod łagodzenia objawów tężyczki, warto więc z nich skorzystać. Nieleczona tężyczka może mieć bardzo negatywne konsekwencje.

Leczenie tężyczki

Zastanawiasz się, na czym polega leczenie tężyczki? Pierwszym etapem jest jej zdiagnozowanie. Polega ono na pobraniu krwi i oznaczeniu poziomu wapnia, magnezu, a także stężenia parathormonu, fosforanów i witaminy D. Pomocne może być także wykonanie badań EKG, a także EEG. Najlepszych sposobem, który pozwoli wykluczyć tężyczkę, jest próba tężyczkowa EMG. Samo leczenie tej choroby polega na przywróceniu równowagi w poziomie elektrolitów. Pomocna może być zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia na zdrowszy. Niezbędna będzie także suplementacja wapnia i magnezu. Można zrobić to za pomocą kroplówek elektrolitowych, które są bardzo skuteczne. Jednak podstawą w terapii tężyczki musi być leczenie choroby podstawowej, która może odpowiadać za występowanie tego zaburzenia. Takie kompleksowe działanie przyniesie najlepsze efekty.