Test NIFTY Pro – na czym polega nieinwazyjne badanie prenatalne?

Test NIFTY Pro to jeden z najdokładniejszych testów prenatalnych i jedyne nieinwazyjne badanie, które posiada ubezpieczenie. Spośród dostępnych na rynku badań NIPT najszerszy zakres ma właśnie test NIFTY Pro. Cena badania obejmuje pobranie próbki, wykonanie pełnej analizy, wydanie wyniku oraz na życzenie rodziców – identyfikację płci dziecka. Jest ono zalecane wszystkim ciężarnym kobietom!

Spis treści:

 

Czym jest test NIFTY Pro?

Test NIFTY Pro to badanie genetyczne, które ma na celu określenie ryzyka wystąpienia u dziecka chorób genetycznych.

Na czym polega test NIFTY Pro?

Test NIFTY Pro analizuje wolne DNA płodowe. Badanie przypomina morfologię i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. NIFTY Pro to test nieinwazyjny – jest on bezpieczny dla dziecka oraz mamy. Próbkę stanowi krew pobrana z żyły odłokciowej.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia testu NIFTY Pro?

Badanie genetyczne NIFTY Pro jest zalecane dla wszystkich ciężarnych. W szczególności wskazane jest, by wykonać je u kobiet, które:

 • są w wieku powyżej 35 roku życia [1] [3],
 • otrzymały nieprawidłowe wyniki innych badań (np. testu PAPP-a),
 • miały w rodzinie przypadki chorób genetycznych,
 • w poprzednich ciążach wykryto u nich zaburzenia genetyczne,
 • mają przeciwwskazania do wykonania prenatalnych badań diagnostycznych,
 • poczęły drogą in vitro.

Jakie wady wykrywa test NIFTY Pro?

Test NIFTY Pro to najszersze spośród wszystkich nieinwazyjnych testów prenatalnych, które są dostępne na rynku [4]. NIFTY Pro identyfikuje 94 choroby wrodzone, w tym:

 • 6 trisomii (zespół Edwardsa, zespół Downa, zespół Patau oraz trisomie 9., 16. oraz 22. chromosomu),
 • 4 choroby genetyczne, których przyczyną jest nieprawidłowa struktura chromosomów płci (zespół potrójnego X, zespół supersamca XYY, zespół Klinefeltera, zespół Turnera).
 • 84 mikrodelecje/mikroduplikacje – zaburzenia te mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak niepełnosprawność umysłowa, czy problemy z funkcjonowaniem układu oddechowego [5].

O czym informuje wynik testu NIFTY Pro?

Wynik testu NIFTY Pro informuje o ryzyku wystąpienia u dziecka chorób genetycznych, która mogłyby zakłócić jego rozwój. W większości przypadków test nic nie wykazuje, dzięki czemu rodzice zyskują pewność i spokój, że dziecko urodzi się zdrowe. W sytuacji, gdy jednak badanie wykaże podwyższone ryzyko wystąpienia choroby genetycznej, konieczne są dalsze badania diagnostyczne.

Ile kosztuje test NIFTY Pro?

Cena wynosi 2397 złotych i zawiera nie tylko pobranie próbki i wykonanie pełnej analizy genetycznej, ale także:

 • ubezpieczenie wyniku,
 • wydanie wyniku (w języku polskim i/lub angielskim),
 • identyfikację płci (na życzenie).

Test NIFTY Pro – cena zawiera także ubezpieczenie!

Dlaczego warto wybrać test NIFTY Pro? Cena badania zawiera dwa ważne ubezpieczenia, których nie posiada żaden inny test prenatalny.

Są to:

 • ubezpieczenie wyniku – jeśli test da fałszywie negatywny wynik i dziecko urodzi się z chorobą genetyczną, mimo że badanie jej nie wykryło, rodzice mogą liczyć na odszkodowanie. Kwota świadczenia może wynieść do 210 000 złotych,
 • zwrot kosztów wykonania inwazyjnego badania diagnostycznego – jeśli wynik testu wskaże, że ryzyko choroby genetycznej jest wysokie i konieczne są inwazyjne badania diagnostyczne (np. amniopunkcja), rodzice mogą liczyć na zwrot kosztów w kwocie do około 2600 złotych.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze testu NIFTY Pro?

Cena badania powinna zawierać konsultację z lekarzem genetykiem w przypadku wyniku wskazującego na podwyższone ryzyko wystąpienia choroby wrodzonej. Lekarz genetyk pomoże prawidłowo zinterpretować wynik testu i zaleci odpowiednie postępowanie. Ważna jest także czułość testu – w przypadku NIFTY Pro szacuje się ją na poziomie powyżej 99% [2] [6] – badanie ma więc większą czułość niż test PAPP-a. Biorąc pod uwagę zakres badania, jest to najkorzystniejszy finansowo test prenatalny, na który może się zdecydować przyszła mama.

 

Facebook Comments