Tarczyca miejscem produkcji hormonów

Tarczyca miejscem produkcji hormonów

 

Tarczyca jest organem zlokalizowanym w obrębie szyi, kształtem przypomina motyla. Jest miejscem, gdzie następuje produkcja hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tak ważne jest wykonywanie usg tarczycy Warszawa, ze względu na jej wpływ na funkcję całego orgaznimu. W momencie, kiedy nie funkcjonuje prawidłowo następują wahania wagi, wypadanie włosów, ciągłe zmęczenie i senność, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Tarczycę okalają przytarczyce, a więc gruczoły położone przy tarczycy odpowiada między innymi za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki fosforanowo-wapniowej, a także przyczyniają się do produkcji witaminy D. 

 

Jak wygląda badanie usg tarczycy Warszawa?

 

Jest ono wykonywane za pomocą ultrasonografu. Na podstawie takiego badania można ocenić rozmiary tarczycy i przytarczyc, stan gruczołów i ich strukturę. Jest badaniem bezbolesnym, całkowicie bezpiecznym i nieinwazyjnym.  Podczas badania szyja pacjenta smarowania jest żelem, po czym, głowicą urządzenia lekarz przesuwa po niej, wykonując ruchy lekko uciskając, tak aby uzyskać jak najdokładniejszy obraz. Powiększony obraz jest widoczny na ekranie monitora. 

 

Kiedy powinniśmy wykonać badanie usg tarczycy?

 

W większości przypadków badanie usg tarczycy jest wykonywane, kiedy wynik TSH, FT3, FT4 oraz przeciwciała anty-TPO i TG okazał się nieprawidłowy. Ponadto usg można przeprowadzić, kiedy pacjent zgłosi lekarzowi objawy charakterystyczne dla naddoczynności tarczycy lub jej niedoczynności. Wskazaniem mogą także być choroby tarczycy występujące w rodzinie pacjenta. Usg wykonuje się, kiedy jest konieczność usunięcia guzów i nowotworu tarczycy oraz jeśli jest konieczność zdiagnozowania stanów zapalnych choroby Hashimoto. Dobrze jest także profilaktycznie wykonywać ultrasonografię, celem wykluczenia ewentualnych nieprawidłowości, takie działania należy wykonywać co 3 lata, a jeśli w rodzinie nastąpiły przypadki nowotworów tarczycy to raz w roku. 

 

Czy należy się przygotować do badania usg tarczycy Warszawa? 

 

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto przed planowanym usg, oznaczyć poziom hormonów we krwi i zabrać wszystkie wyniki badań, jakie wcześniej zrobiliśmy. Objętość tarczycy powinna średnio wynosić 18 ml u kobiet, a u mężczyzn 25ml. Wynik powyżej tych norm, wskazuje, że tym bardziej warto wykonać usg, gdyż najprawdopodobniej następuje wole tarczycy.  W trakcie badania, konieczne jest ściągnięcie wszelkiej biżuterii, musi być ona całkowicie odsłonięta. Badanie jest bezpieczne i mogą je wykonywać także kobiety w ciąży. Kontrolowanie tarczycy w ciąży jest bardzo ważne, gdyż chora i nieleczona może być przyczyną wielu powikłań. Warto wykonując pomiar TSH poszerzyć od razu diagnostykę o hormony FT3 i FT4, które często są zaburzone w wyniku podwyższenia poziomu białek wiążących hormony.