Rodzaje wkładek – wkładki na halluksy

Wkładki na haluksy 

Haluks to choroba zwyrodnieniowa, która polega na trwałym zniekształceniu stopy. To schorzenie utrudniające funkcjonowanie i powodujące duży ból i trudności w chodzeniu. Dotyka najczęściej kobiet prowadzących stojący tryb życia, posiadających nadwagę, które ograniczają aktywność sportową. Do rozwoju palucha koślawego dochodzi na skutek nadmiernego obciążania przedniej części stopy, poprzez noszenie butów z ostrym czubkiem, które zwiększają ucisk na pluch i łuk poprzeczny stopy. Doprowadza to do trwałej deformacji palców, bólu i nieodwracalnego rozwoju płaskostopia poprzecznego. Na skutek tych zniekształceń stopa zaczyna pracować nieprawidłowo, rozkładając ciężar ciała nierównomiernie, poprzez brak jednego z trzech punktów podparcia (I kości śródstopia). Następuje supinacja stopy i nadmierne obciążenie wewnętrznej krawędzi stopy.

Niestety większość pacjentów zwleka z wizytą u lekarza, do momentu pojawienia się ostrych stanów bólowych i znacznej deformacji stopy. Chorzy zaczynają się wówczas stykać z problemem zakupu obuwia. Dodatkowymi objawiami towarzyszącymi haluksom są najczęściej zapalenia wysiękowe kaletki na wysokości stawu śródstopno-palcowego, bolące zgrubienia naskórka, który jest odpowiedzią na ucisk i narastające stopniowo podwichnięcia stawu śródstopno-palcowego.

Wkładki na halluksy – na ratunek dolegliwościom

Do momentu braku objawów bólowych, problem halluksów jest notoryczne pomijany. Dopiero w sytuacji pojawienia się dolegliwości bólowych, chorzy decydują się na podjęcie działań. Jednym ze skutecznych rozwiązań na tą dolegliwości jest zastosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnej operacji leczenia halluksów. Skuteczność wkładek gwarantowana jest dzięki indywidualnemu procesowi doboru, który pozwala dostosować je do stadium schorzenia.

Proces doboru – wkładki na halluksy

Wkładki dobierane są na podstawie komputerowego badania stóp, które pozwala dokładnie określić poziom zaawansowania problemu z paluchem koślawym. Po przeprowadzeniu badania, lekarz lub fizjoterapeuta dopasuje indywidualne wkładki, które oprócz wartości korygującej niosą za sobą także wodoodporność, przeciwgrzybiczność i antybakteryjność. Dzięki temu stopa zyska odpowiednią stabilizacje w trakcie chodzenia i uprawiania sportu. Wykorzystanie wkładek ortopedycznych to skuteczna ochrona stawu skokowego, stawu kolanowego i kręgosłupa. Prawidłowe ustawienie stóp przyczyni się zdecydowanie do ogólnej poprawy zdrowia.