Rezonans magnetyczny w obrazowaniu chorób i ciężkich urazów

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny w skrócie MRI to badanie wykorzystujące pole magnetyczne i impulsy energii fal radiowych do wykonywania zdjęć narządów i struktur wewnątrz ciała. W wielu przypadkach rezonans magnetyczny dostarcza dokładniejszych informacji o strukturach ciała niż te, które można zobaczyć na zdjęciu rentgenowskim, ultrasonograficznym lub tomografii komputerowej tzw. CT. Rezonans magnetyczny, również może, pokazać problemy, których nie można zobaczyć za pomocą innych metod obrazowania.

We wszystkich placówkach TOMMA Diagnostyka Obrazowa, pracownie są wyposażone w najnowocześniejszy rezonans magnetyczny SIGNA Explorer, który wyznacza nowy standard komfortu pacjenta oraz ułatwia tworzenie jednolitych obrazów o wysokiej jakości.

Rezonans Magnetyczny Warszawa jest kolejnym oddziałem TOMMA Diagnostyka, w której każda chora osoba, potrzebująca pilnej diagnostyki, otrzyma fachowo wykonane badanie, jakim jest rezonans magnetyczny.

W stolicy wiele klinik oferuję możliwość wykonania rezonansu. Niestety, czas oczekiwania na badanie, jest długi, a aparaty MRI lata świetności mają już za sobą. Rezonans Magnetyczny Warszawa, TOMMA Diagnostyka,wychodzi naprzeciw pacjentom.

JAK DZIAŁA ?

Rezonans magnetyczny (MRI) to duża, cylindryczna maszyna, która wytwarza silne pole magnetyczne wokół pacjenta i wysyła impulsy fal radiowych z rezonansu do komputera radiologa. Rezonans Magnetyczny Warszawa dzieli się na zamknięty lub otwarty. Obie maszyny, mimo różnej budowy, obrazują w ten sam sposób.

Silne pole magnetyczne wytwarzane przez rezonans powoduje, że atomy w twoim ciele ustawiają się w tym samym kierunku. Fale radiowe są następnie wysyłane z urządzenia MRI i przesuwają te atomy z pierwotnej pozycji. Gdy fale radiowe są wyłączone, atomy wracają do swojego pierwotnego położenia i wysyłają z powrotem sygnały radiowe. Sygnały te są odbierane przez komputer i przetwarzane na obraz badanej części ciała. Ten obraz pojawia się na monitorze lekarza.

CO DIAGNOZUJE ?

Rezonans magnetyczny Warszawa może być stosowany zamiast tomografii komputerowej, gdy badane są narządy lub tkanki miękkie. Obrazowanie rezonansem magnetycznym, lepiej wychwytuje rodzaje tkanek miękkich oraz prawidłowe i nieprawidłowe tkanki miękkie.

Ponieważ promieniowanie jonizujące nie jest stosowane w rezonansie magnetycznym, nie ma więc, ryzyka narażenia się, na promieniowanie podczas tego badania.

Nowsze zastosowanie rezonansu przyczyniło się do rozwoju dodatkowej technologii rezonansu magnetycznego. Angiografia rezonansu magnetycznego inaczej MRA to procedura stosowana do oceny przepływu krwi przez tętnice. Badanie to wykorzystuje się, do wykrywania tętniaków mózgu i malformacji naczyniowych i wszelkich nieprawidłowości naczyń krwionośnych w mózgu, rdzeniu kręgowym lub innych częściach ciała. Rezonans Magnetyczny jest, najczęściej stosowanym badaniem. Często wykonuje się go, aby pomóc zdiagnozować:

-Tętniaki naczyń mózgowych

-Zaburzenia oka i ucha wewnętrznego

-Stwardnienie rozsiane

-Zaburzenia rdzenia kręgowego

-Uderzenie

-Nowotwory

-Uraz mózgu

Specjalnym rodzajem rezonansu magnetycznego jest funkcjonalny MRI mózgu. Tworzy obrazy przepływu krwi do określonych obszarów mózgu. Można go wykorzystać do zbadania anatomii mózgu i określenia, które części mózgu obsługują krytyczne funkcje.

Pomaga to zidentyfikować ważne obszary kontroli języka i ruchu w mózgach osób, u których rozważa się operację mózgu. Funkcjonalny rezonans, można również wykorzystać do oceny uszkodzeń spowodowanych urazem głowy lub zaburzeniami, takimi jak choroba Alzheimera lub:

– serca i naczyń krwionośnych, który koncentruje się na sercu lub naczyniach krwionośnych, może ocenić:

-Wielkość i funkcja komór serca

-Grubość i ruch ścian serca

-Zakres szkód spowodowanych zawałem serca lub chorobą serca

-Problemy strukturalne w aorcie, takie jak tętniaki lub rozwarstwienia

-Zapalenie lub zatory w naczyniach krwionośnych

Rezonans magnetyczny innych narządów wewnętrznych, może sprawdzić guzy lub inne nieprawidłowości wielu narządów w ciele, w tym:

-Wątroba i drogi żółciowe

-Nerki

-Śledziona

Rezonans kości i stawów może pomóc ocenić

-Zaburzenia stawów spowodowane urazami lub powtarzającymi się urazami, takie jak rozerwanie chrząstki lub więzadeł

-Zaburzenia dysku w kręgosłupie

-Infekcje kości

-Nowotwory kości i tkanek miękkich.

Rezonans magnetyczny piersi, można stosować wraz z mammografią do wykrywania raka piersi, szczególnie u kobiet, które mają gęstą tkankę piersi lub które mogą być w grupie wysokiego ryzyka choroby.

Funkcjonalne obrazowanie rezonansu magnetycznego (fMRI), mózgu, jest bezcennym badaniem w medycynie. Dzięki niemu można wskazać konkretne, miejsca w mózgu, w którym występuje określona funkcja, taka jak mowa lub pamięć. Ogólne obszary mózgu, w których występują takie funkcje, są znane, ale dokładna lokalizacja może się różnić w zależności od osoby. Podczas tego badania zostaniesz poproszony o wykonanie określonego zadania, na przykład wyrecytowanie podanej sekwencji zdaniowej. Określając dokładną lokalizację ośrodka funkcjonalnego w mózgu, lekarze mogą zaplanować operację lub inne leczenie dotyczące centralnego układu nerwowego takie jak:

-Nowotwory mózgu

-Tętniaki

-Aksjonalne uszkodzenia centralnego układu nerwowego

-choroby demencyjne

Rezonans magnetyczny-jak przygotować się do badania?

POSIŁEK: Możesz jeść, pić i przyjmować leki jak zwykle podczas większości badań rezonansem magnetycznym. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań przy tym badaniu, które wymagają pewnych ograniczeń. Szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowań otrzymasz od TOMMA Diagnostyka.

UBRANIE: W trakcie badania w rezonansie magnetycznym możesz być poproszony o przebranie się w fartuch pacjenta, w niektórych przypadkach można zostać w swoim ubraniu. W trakcie badania nie można mieć na sobie, żadnych metalowych elementów, biżuterii, jak również telefonów.

REZONANS MAGNETYCZNY WARSZAWA-CZEGO NALEŻY SIĘ SPODZIEWAĆ W TRAKCIE BADANIA??

Obrazowanie odbywa się wewnątrz dużej, przypominającej tubę maszynie, otwartej z obu stron. Aby uzyskać wysokiej jakości obrazy, musisz leżeć idealnie nieruchomo. Ze względu na głośny hałas rezonansu magnetycznego pacjent otrzyma specjalne zatyczki do uszu, które zminimalizują dyskomfort, wynikający z wysokich dźwięków, które wydaje maszyna do rezonansu.

Rezonans magnetyczny a alergie?

Niektóre badania rezonansem magnetycznym wymagają podanie kontrastu. Jeśli wystąpiła u Ciebie reakcja alergiczna na kontrast, skontaktuj się z lekarzem zlecającym, badanie.

Rezonans magnetyczny a leki uspokajające?

Jeśli potrzebujesz leków przeciwlękowych z powodu klaustrofobii, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym, który może przepisać leki uspakajające. Receptę należy przynieść w dniu wizyty. Pamiętaj, że po zażyciu tych leków, będziesz potrzebować kogoś, kto odwiezie Cię do domu.

SILNE POLE MAGNETYCZNE W REZONANSIE MAGNETYCZNYM

Ze względu na silne pole magnetyczne, jakie wytwarza rezonans magnetyczny, przed wizytą należy poinformować lekarza, czy w ciele znajdują mamy metalowe elementy. Potrzebne będą również, szczegółowe informacje, takie jak typ i lokalizacja, aby określić, czy kwalifikujesz się do badania rezonansem magnetycznym. Jeśli posiadasz metalowe zespolenia w swoim ciele, o których lekarz nie zostanie poinformowany przed wizytą, badanie może zostać opóźnione, przełożone lub anulowane.

W zależności od stanu zdrowia radiolog może wymagać o podanie dodatkowych informacji przed wykonaniem badania rezonansem magnetycznym. Przeciętnie czas badania trwa od 30 min do godziny.

Pacjent, który musi mieć, wykonany rezonans magnetyczny, powinien przedstawić lekarzowi historie zdrowia oraz przebyte zabiegi.

-Posiadasz rozrusznik serca lub miałeś wymienione zastawki serca.

-Masz wszczepialną pompę, taką jak pompa insulinowa lub baklofenowa

-Miałeś zabieg założenia stentu lub klipsu naczyniowego

-Jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że możesz być w ciąży.

-Masz metalowe fragmenty w dowolnym miejscu ciała.

-Nie jesteś w stanie leżeć przez 30 do 60 minut.

-Cierpisz na klaustrofobie lub inne stany lękowe.

Jak przygotować się do specjalistycznych badań rezonansem magnetycznym

Badanie rezonansem magnetycznym, pomijając obrazowanie jamy brzusznej, oraz przy podaniu kontrastu, nie wymaga specjalnego przygotowania. Wszystko jednak będzie, uzależnione od badanego miejsca. Przed obrazowaniem, pacjent jest informowany o przygotowaniu do rezonansu magnetycznego.

Co dzieje się podczas procedury rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny Warszawa może być wykonywany ambulatoryjnie lub w ramach pobytu szpitalnego.

Zostaniesz poproszony o zdjęcie odzieży, biżuterii, okularów, aparatów słuchowych, spinek do włosów, zdejmowanych protez dentystycznych lub innych przedmiotów, które mogą zakłócać procedurę.

W przypadku gdy zostaniesz poproszony o zdjęcie ubrania, otrzymasz w placówce specjalne ubranie.

Jeśli masz mieć wykonany zabieg z podaniem kontrastem, zostanie ci założony wenflon w dłoni lub ramieniu do wstrzyknięcia barwnika. Jeśli kontrast ma być przyjmowany doustnie, otrzymasz go do połknięcia lub wypicia.

Położysz się na stole do skanowania, wjedziesz w tunel maszyny, która rozpocznie diagnostykę. Podczas badania nie wolno się ruszać.

Radiolog będzie w innym pomieszczeniu, w którym znajdują się kontrolki skanera. Głośniki wewnątrz rezonansu magnetycznego, umożliwią lekarzowi, komunikację z pacjentem. W jakich razie problemów można, w dowolnym momencie zaalarmować osobę wykonującą rezonans. Lekarz pozostaje z badanym, w stałym kontakcie do zakończenia diagnozowania.

W czasie procesu skanowania rozlegnie się odgłos kliknięcia, wtedy powstaje pole magnetyczne i wysyłane są impulsy fal radiowych ze skanera.

Podczas badania ważne jest, aby pozostać nieruchomo, ponieważ każdy ruch może spowodować zniekształcenie i wpłynąć na jakość skanu.

W odstępach czasu możesz zostać poinstruowany, aby wstrzymać oddech lub nie oddychać przez kilka sekund, w zależności od badanej części ciała. Następnie zostaniesz poinformowany, kiedy możesz oddychać. Nie powinieneś wstrzymywać oddechu dłużej niż kilka sekund.

Jeśli używany jest barwnik kontrastowy, mogą wystąpić pewne efekty uboczne po jego wstrzyknięciu. Efekty te obejmują zaczerwienienie, uczucie zimna, słony lub metaliczny smak w ustach, krótki ból głowy, swędzenie, nudności lub wymioty. Objawy te utrzymują się krótko i szybko ustępują.

Należy powiadomić osobę badającą, jeśli wystąpią jakiekolwiek trudności w oddychaniu, pocenie się, drętwienie lub kołatanie serca.

Po zakończeniu skanowania stół wysunie się z rezonansu magnetycznego i zostaniesz poproszony o wstanie.

Jeśli wprowadzony został wenflon w celu podania kontrastu, to zostanie on usunięty.

Chociaż samo badanie rezonansem magnetycznym nie powoduje bólu, konieczność leżenia nieruchomo przez cały czas trwania procedury może powodować pewien dyskomfort lub ból, szczególnie w przypadku niedawnego urazu lub inwazyjnych zabiegów, takich jak operacja. Radiolog lub lekarz zastosuje wszelkie możliwe środki zapewniające komfort i jak najszybciej przeprowadzi zabieg.

Co możemy odczuwać po badaniu rezonansem magnetycznym?

Podczas wstawania po rezonansie, należy podnosić się powoli, aby uniknąć zawrotów głowy lub oszołomienia wynikających z dłuższego leżenia.

Jeśli podczas zabiegu zażyto środki uspokajające, może zajść konieczność odpoczynku do czasu ich ustąpienia. Należy wtedy unikać jazdy samochodem.

Jeżeli podczas zabiegu zastosowano kontrast i po wizycie wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane lub reakcje na ten barwnik, takie jak swędzenie, obrzęk, wysypka lub trudności w oddychaniu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to nagły wypadek zagrażający życiu, zadzwoń pod numer 112.

W razie sytuacji gdy, po powrocie do domu zauważysz ból, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu wkłucia dożylnego, powinieneś powiadomić o tym lekarza, ponieważ może to wskazywać na infekcję lub inny typ reakcji.

W większości przypadków po wykonaniu rezonansu magnetycznego nie jest wymagany żaden specjalny rodzaj opieki. Można powrócić do zwykłej diety i aktywności, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Twój lekarz udzieli ci więcej informacji po zabiegu, w zależności od twojej konkretnej sytuacji.

Rezonans Magnetyczny Warszawa TOMMA Diagnostyka Obrazowa to Innowacja, Technologia oraz Komfort Pacjenta.

Rezonans magnetyczny Warszawa to szansa na szybką diagnostykę. Wczesne wykrycie ciężkich chorób daje szanse na ich wyleczenie i długie życie.