Protezy zębowe

Dobrze wykonane protezy zębowe będą stanowić dopasowane i komfortowe uzupełnienie protetyczne, dogodne dla osoby w każdym wieku. Jak powinno przebiegać wykonanie protezy, tak, by powiedzieć o usłudze, że została wykonana z najwyższym profesjonalizmem? Można tak stwierdzić wówczas, gdy stomatolog i protetyk podążają tropem poniższych kroków, które należy podjąć, dobierając i wykonując dla danej osoby protezę najlepszą z możliwych.
Protezy zębowe – konieczne, wstępne kroki i wizyty lekarskie
Przed wykonaniem protezy należy udać się na wizytę do stomatologa (lub szereg wizyt, w zależności od potrzeby), który oceni stan uzębienia i wyleczy zęby, które nie są zdrowe i/lub usunie, jeżeli wszelkie inne sposoby leczenia okażą się nieskuteczne lub nieadekwatne do ubytku w zębie. Na tego typu wizycie lekarz ocenia „kwalifikację do uzupełnienia” oraz zleca leczenie, któremu należy się poddać. Całkowite wyleczenie zębów jest koniecznym krokiem, poprzedzającym wykonanie protezy. Trzeba mieć na uwadze to, że taki proces może odłożyć wykonanie protezy w czasie, dlatego, że trzeba będzie poczekać np. na wygojenie ran po wyrwaniu zęba.
Przed zleceniem wykonania protezy należy także przemyśleć budżet. Cena protezy będzie zależała w dużej mierze od osoby zlecającej wykonanie. Decydującej o tym, z jakiego materiału wykonać protezę i ostatecznie wpływającej na to, jak komfortowym rozwiązaniem okaże się proteza. Nie warto więc podejmować decyzji pochopnie i na siłę ciąć kosztów. Czas należy przy tym poświęcić nie tylko na przygotowanie jamy ustnej do noszenia protezy, ale także na wybór rodzaju materiału, z którego proteza będzie wykonana oraz jej rodzaju. Najczęstsze wybory to: proteza akrylowa, proteza szkieletowa, proteza szkieletowa, acetalowa oraz proteza bezklamrowa. Warto zwrócić także uwagę, czy proteza jest refundowana przez NFZ (o co można zapytać lekarza stomatologa).
Protezy zębowe – jak wygląda wykonanie?
Wykonanie protezy wymaga zawsze współpracy lekarza z laboratorium protetycznym. Świetne informacje na ten temat znajdują się na stronie: https://www.beautydental.pl/protetyka-protezy-zebowe,1. Wykonanie protezy zmusza ponadto do udania się na kilka wizyt. Podczas pierwszej wizyty pobierany jest wycisk jamy ustnej. Następnie, przy pomocy woskowych wzorników zebrane informacje przenoszone są do laboratorium. Kolejna wizyta jest potrzebna, by dobrać kolor zębów i wysokość uzębienia tak, by proteza wyglądała jak najbardziej naturalnie. Ma to nie tylko walor estetyczny, ale także przekłada się na komfort użytkowania, jak w przypadku wysokości zębów (mierzenia „wysokości zwarcia”), która, jeśli zostanie źle dopasowana, uniemożliwi prawidłowe gryzienie i zaciśnięcie szczęki. Następnie wykonuje się próbny model protezy, a przymierzenie takiego modelu wymaga kolejnej wizyty u lekarza. Klient przymierza wówczas próbną wersję protezy, którą akceptuje, bądź zgłasza poprawki. Jeżeli opinia o wykonanej, próbnej wersji, będzie pozytywna, można wówczas przekazać próbnik do protetyka, który wykona finalną wersję. Na koniec tego procesu należy udać się, by przymierzyć gotową wersję protezy, gdzie nadal jest miejsce na zgłoszenie ewentualnych niedociągnięć, które należy poprawić. Pacjent ocenia przede wszystkim komfort noszenia, dentysta z kolei oceni trafnie protezę z perspektywy zdrowotnej, wypowiadając się na przykład na temat tego, czy proteza wystarczająco dobrze przylega do dziąseł. Ostatecznie pozostaje już tylko dbać o solidnie wykonaną protezę, tak, by służyła jak najdłużej.
Facebook Comments