Placówki dla szpitali polowych

kontenery jako placówki medyczne

Sytuacja z koronawirusem (COVID-19) jest tak dynamiczna, że nie sposób przewidzieć co wydarzy się za godzinę lub dwie. Przybywa chorych, a także osób podejrzanych, które należy poddać kwarantannie. Z pewnością szpitale będą się zapełniały i może w nich zabraknąć miejsc. Jak poradzić sobie z tą sytuacją?

Przepełnione izby przyjęć, brak miejsca w szpitalach, dość duży chaos w szpitalach stają się powoli faktem. Cały czas będzie brakowało miejsca w szpitalach. Jak można i powinno się przygotować jednostki szpitalne?

Sytuacja nadzwyczajna i pomoc wojska

W sytuacji nadzwyczajnej do całej akcji włączy się wojsko i służby mundurowe. Na pewno taka ingerencja i pomoc będzie potrzebna. Trudno sobie wyobrazić, żeby nad kilkoma tysiącami chorych zapanował personel medyczny szpitala. Jeśli do akcji włączy się wojsko mogą powstać prowizoryczne miejsca szpitalne w wojskowych namiotach. Miasteczka namiotów będą przypominały wojenne szpitale wojskowe, lub obozy dla uchodźców.

Szpitale polowe

Wojsko ma przygotowane procedury dotyczące powstawania szpitali polowych. Są to procedury wyćwiczone i skuteczne na wypadek inwazji zbrojonej i doraźnej pomocy rannym żołnierzom. Skuteczność szpitali polowych jest planowana jednak na nieco inne przypadki. Zazwyczaj ranni żołnierze potrzebują doraźnej pomocy chirurgicznej lub ortopedycznej. Oczywiście przypadki obrażeń militarnych są różne. Szpitale polowo mają tą zaletę, że lepiej sprawdzają się w ciepłym klimacie, aniżeli u nas. Szpitale polowe funkcjonowały podczas wybuchu wirusa gorączki eboli w Republice Konga. Na kontynencie afrykańskim ze względu na brak szpitali stacjonarnych często takie rozwiązanie jest stosowane. Szpitale polowe mają tą zaletę, że można je rozstawić także w miejscach gdzie są problemy z dotarciem. Nie ma sieci dróg. Namioty i sprzęt dostarczane są wtedy helikopterami.

Szpitale w kontenerach

O wiele bardziej cywilizowanym rozwiązaniem jest ustawienie kontenerów i tam świadczenie usług szpitalnych. Kontenery jako tymczasowe placówki medyczne  to już rozwiązanie, które o wiele bardziej przypomina szpital niż rozwiązanie prowizoryczne. Kontener w środku ma ok 28 m2. Czyli tyle ile niektóre kawalerki. Firmy specjalizujące się w sprzedaży i wynajmie kontenerów przygotowują kontenery jak mieszkania. Kontenery są wyposażone w instalację wodno-sanitarną. W tak przygotowanym kontenerze można poczuć się jak w domu. Co ważne, zarówno pacjenci jak i personel medyczny w kontenerze mają zupełnie inny komfort niż we wspomnianym namiocie wojskowym.

Dostawa i ustawienie kontenerów

Kontenery są przewożone na ciężarówkach po drogach całego świata i ładowane na statki. Ich wymiary są ustandaryzowane. Podczas transportu kontenery są ładowane na ogromne statki i przewożone drogą morską z kontynentu na kontynent. Takie ich wykorzystanie w logistyce i transporcie wymaga bardzo mocnego i solidnego ich wykonania. Standard produkcji jest zawsze taki sam. Tu nie ma miejsca na oszczędności materiałowe. Kontenery są przewożone na miejsce ich postawienia ciężarówkami, a następnie jeden na drugim układane dźwigiem. Kontenery są tak ustawne i wyposażone, że można z nich budować całe miasteczka. Z ich boku montuje się proste schody, tak żeby można było wejść na wyższe kondygnacje. Konstrukcja kontenerów jest na tyle mocna, że bez obaw można postawić po kilka jeden na drugim.

Małe placówki medyczne

Warto rozważyć wykorzystanie kontenerów jako rozbudowa szpitali, gdyż w szybki sposób zyskuje się powierzchnie, które praktycznie standardem nie odbiegają od sal szpitalnych. Nie jest to jedyne zastosowanie w służbie zdrowia. Kontenery jako tymczasowe placówki medyczne z powodzeniem mogą zostać wykorzystane przy miejskich i wiejskich ośrodkach zdrowia. Mogą w nich być przyjmowani pacjenci i diagnozowani. W przypadku jakiejkolwiek epidemii działania mające na celu oddzielenie pacjentów są wymogiem. W zwykłych przychodniach lekarzy rodzinnych zazwyczaj jest mało miejsca. Dlatego skuteczne oddzielenie podejrzanych zarażeniem wirusem od reszty pacjentów z innymi dolegliwościami jest bardzo ważne. Kontener lub kilka kontenerów można w takiej sytuacji postawić w bliskim otoczeniu ośrodka i tylko tam, w oddzieleniu od reszty pacjentów można prowadzić leczenie i diagnozę podejrzanych o zarażenie wirusem.

Inne wykorzystanie kontenerów

Kontenery z powodzeniem wykorzystywane są jako bazy na placach budowy. Zarówno tych mniejszych jak i tych większych. W kontenerach żyją po pracy pracownicy budowlani, mając pełne zaplecze sanitarne. Kontenery są wykorzystywane także w ekstremalnych warunkach klimatycznych przez stacje badawcze na kole podbiegunowym. Wiele kopalń odkrywkowych także stosuje to rozwiązanie dla swoich pracowników. Kontenery są wykorzystywane też przez osoby prywatne jako domy, domki letniskowe. Można z nich łatwo ustawić sporą wiatę, czy zrobić garaż.

Patrząc na tak dynamiczny rozwój wielu wydarzeń w ostatnim czasie, należy już myśleć o zbudowaniu zaplecza medycznego, żeby móc ratować i udzielić pomocy jak największej ilości osób w możliwie jak najlepszych warunkach.