Pękające pięty jak o nie zadbać

Pękające pięty – jak temu zapobiegać

 

Suche i popękane pięty, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też stanowią poważny problem zdrowotny. Niewiele osób wie, że przyczyną pękających pięt mogą być choroby takie jak cukrzyca lub niedoczynność tarczycy. Musimy być świadomi tego, ze nasze ciało bardzo wyraźnie daje nam sygnały, kiedy powinniśmy lepiej o nie zadbać. Kiedy zatem zauważymy u nas pękające pięty, koniecznie powinniśmy udać się do podologa. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją żadne inne sposoby na to, aby leczyć pękające pięty.

 

Najczęstsze przyczyny pękających pięt

 

Przyczynami pękających pięt nie zawsze muszą być poważniejsze choroby. Nierzadko pękanie pięt powodują np. źle dopasowane buty, czy też niewłaściwa pielęgnacja skóry stóp. Należy pamiętać o tym, że jeśli codziennie poświęcimy przynajmniej 5 minut na to, aby posmarować pięty odpowiednim kremem lub maścią i przynajmniej raz w tygodniu będziemy moczyć je np. w ciepłej wodzie z siemieniem lnianym, problem pękania stóp nie będzie nas dotyczył.

 

Nie tylko jednak niewłaściwa pielęgnacja stóp może powodować pękanie pięt. Lekarze dermatolodzy wskazują jeszcze szereg innych przyczyn, które mogą takie schorzenia powodować. Pękanie skóry pięt może być też efektem ubocznym takich chorób jak łuszczyca, czy atopowe zapalenie skóry. Inną przyczyną może być też bardzo intensywne obciążanie nóg i stóp np. poprzez uprawianie sportu wyczynowo. W niektórych przypadkach, przyczyną suchych pięt oraz ich pękania mogą być uwarunkowania genetyczne.

 

Kiedy pojawia się ryzyko, że nasze pięty mogą zacząć pękać?

 

Pierwszą oznaką tego, że nasze pięty wkrótce mogą zacząć pękać, jest wysuszona czy wręcz zrogowaciała skóra na nich. Twarde i mocno wysuszone pięty, to dla nas znak, że należy jak najszybciej podjąć kroki, które zniwelują taki stan rzeczy. W tym celu, warto jest zastosować domowe sposoby na przywrócenie właściwego wyglądu naszym piętom. Świetnie sprawdzi się tutaj chociażby moczenie ich w ciepłej wodzie z dodatkiem siemienia lnianego. Możemy też zdecydować się na smarowanie ich olejkami z wyciągiem z drzewa herbacianego. Jeśli jednak pięty są bardzo mocno wysuszone i pojawiają się na nich pierwsze „rysy”, które mogą wkrótce przerodzić się w bruzdy i pęknięcia, warto jest wybrać się do apteki i kupić maść, która będzie bogata w witaminę A i mocznik. Regularne smarowanie pięt takimi maściami, https://domowesposobynaleczenie.eu/ powinno w dość krótkim czasie rozwiązać nasz problem. Wszyscy bowiem doskonale wiemy, że lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć.

 

Co robić, kiedy pęknięcia już się pojawiły?

 

Niestety, czasem na profilaktykę w leczeniu pękających pięt może być za późno. Co zatem należy zrobić, kiedy pęknięcia już się pojawiły? Poza tym, że konieczne jest udanie się do dobrego podologa, warto jest przedsięwziąć inne, niemniej skuteczne środki, które mogą pomóc nam w leczeniu popękanych pięt. Powinniśmy wdrożyć wszelkie metody, które pomogą nam odbudować popękany i zrogowaciały naskórek na piętach. Moczenie stóp w ciepłej wodzie z wyciągiem z siemienia lnianego czy drzewa herbacianego, to tylko jedna z metod. W aptekach bez recepty dostępne są różnego rodzaju maści, stworzone na bazie mocznika i witaminy A, które są nieocenione w procesie regeneracji popękanych pięt. W gabinecie podologicznym natomiast, otrzymamy bardzo szczegółowe informacje na temat całego procesu leczenia popękanych pięt.

 

Dlaczego nie wolno lekceważyć pękających pięt?

 

Im szybciej podejmiemy działania mające na celu przywrócenie właściwego wyglądu naszym piętom, tym większa szansa na to, że unikniemy bardzo przykrych i nierzadko bolesnych komplikacji, jeśli chodzi o tę dolegliwość. O ile pięty z reguły pękają w obrębie naskórka, o tyle brak prawidłowej pielęgnacji i leczenia takiej przypadłości, może się okazać bardzo bolesny w skutkach. Pęknięcia mogą się bowiem pogłębiać i sięgnąć nawet do skóry właściwej. Stąd już naprawdę niedaleka droga do tego, aby pojawiło się krwawienie czy nawet ropienie pięt. Pękające do skóry właściwej pięty, mogą powodować bardzo poważne problemy z chodzeniem. Stanowią tez zagrożenie dla organizmu, ponieważ stan zapalny to idealne miejsce do rozwoju różnego rodzaju bakterii. Dlatego też, jeśli tylko pojawią się u nas pierwsze objawy, które mogą sugerować pękanie naszych pięt, jak najszybciej należy podjąć działania mające na celu ich zniwelowanie.